نفس اتوبوس ها به شماره افتاده

به گزارش وبلاگ ساعتچی، مریم قاسمی ـ خبرنگار: صبح است و مسیرها به دلیل رفتن دانش آموزان به سمت مدارس، شلوغ است.

نفس اتوبوس ها به شماره افتاده

وارد یکی از پایانه های اتوبوسرانی پرمسافر در ناحیه 5 شهرداری منطقه 18 می شویم. این پایانه مسافربری در محدوده شهرک خرمنکوب واقع شده و مسافران را به نقاط مختلف شهر جابه جا می نماید. تعدادی از شهروندان در ایستگاه نشسته اند و منتظرند تا اتوبوس از راه برسد. راننده ای مشغول تعمیر یکی از اتوبوس هاست. سوار یکی از اتوبوس های در حال حرکت می شویم و جایمان را بین مسافران پیدا می کنیم. ایستگاه های بین راهی محله خلیج فارس شلوغ است و پر مسافر. به نظر می رسد اهالی برای رسیدن اتوبوس معطل شده اند. این طور که راننده می گوید هر 15 ـ 20 دقیقه باید یک اتوبوس از پایانه حرکت کند، اما این بار کمی طول کشیده چون یکی از اتوبوس ها خراب شده است. محوطه پایانه اتوبوسرانی شهرک خرمنکوب پر است از همان اتوبوس های قدیمی که روزگاری برای خود برو بیایی داشت و حالا که باید از رده خارج شوند از محله خلیج فارس سر در آورده اند.

ناراحتی در چهره بیشتر مسافران دیده می گردد. وقتی اتوبوس مقابل ایستگاه می ایستد شهروندان خیز برمی دارند تا زودتر سوار شوند. جوان ترها و افرادی که قدرت بدنی بیشتری دارند به سرعت بالا می روند و افراد سالخورده کمی دیرتر سوار اتوبوس می شوند و روی یکی از جایگاه ها می نشینند. ساعتی با شهروندان همراه می شویم تا از دغدغه های حمل ونقلی شان برایمان بگویند.

  • سهم جنوب شهر از اتوبوس

    همراه مسافران سوار یکی از اتوبوس های فرسوده می شویم. یکی از اهالی که بازنشسته شرکت واحد است و عمرش را به کار در شرکت واحد گذرانده می گوید: عمر اتوبوس هایی که در این پایانه به کار گرفته شده اند بیش از 20 سال است و تا قبل از اینکه به این وضعیت بیفتند در دیگر مناطق به ویژه بالای شهر مسافر جابه جا می کردند. او از بی عدالتی در توزیع امکانات حمل ونقل عمومی به ویژه در محله های دور افتاده و جنوب شهر دلخور است و می گوید: اتوبوس های از رده خارج و قدیمی را معمولاً به این محله ها می فرستند و اتوبوس های نو را در مناطق دیگر مستقر می نمایند. به گفته این شهروند قدیمی ساکن شهرک خرمنکوب همه اتوبوس هایی که در محله خلیج فارس فعالیت دارند از نفس افتاده اند و باید فکری به حالشان کرد.

    یکی دیگر از شهروندانی که در شهرک سینا زندگی می نماید و از مسافران همیشگی خط اتوبوسرانی خلیج فارس ـ پایانه آزادی است، جایگاه های رنگ و رو رفته و زهوار دررفته اتوبوس را نشان مان می دهد و می گوید: نشستن روی این جایگاه ها باعث کمردرد می گردد. باید قبول کرد که عمر این اتوبوس ها به سر آمده و مسئولان باید اتوبوس جدید وارد این پایانه نمایند. در طول جهت سرگرم صحبت با مسافران هستیم که بوی دود فضای اتوبوس را پر و نفس کشیدن را سخت می نماید. یکی از مسافران می گوید که بیشتر اتوبوس های این جهت همین مشکل را دارند و باعث آلودگی هوا می شوند. این اتوبوس ها باید به تعمیرگاه فرستاده و عیب و ایرادشان برطرف گردد. یکی از بانوان در حالی که سرفه می نماید، با ناراحتی می گوید: چرا مسئولان اتوبوس های فرسوده را از رده خارج نمی نمایند؟ آیا خودشان حاضرند سوار این اتوبوس ها شوند؟

  • مسائل کهنه یک خط اتوبوسرانی!

خط اتوبوس خلیج فارس ـ پایانه بوتان یکی از شلوغ ترین خطوط اتوبوسرانی منطقه 18 است.

در صحبت با اهالی مسائل یکی پس از دیگری برای مان روشن می گردد. متوجه پرده های چرک و رنگ و رو رفته ای می شویم که نشان می دهد مدت زیادی است شست وشو نشده اند.

از صحبت های اهالی معلوم می گردد که از این وضعیت کلافه شده و به تنگ آمده اند و برای برطرف شدن این مسائل ثانیه شماری می نمایند. یکی دیگر از درخواست های آنها رسیدگی، تعمیر یا نصب وسایل گرمایشی قبل از رسیدن فصل سرماست.

  • پاسخ مسئول

علیرضا جهانشاد ـ رئیس اداره حمل ونقل عمومی شهرداری منطقه 18: گلایه ها به حق است

ناوگان حمل ونقل عمومی محله خلیج فارس فرسوده شده و این موضوع برای مسئولان اتوبوسرانی محرز و تعیین است، اما اداره اتوبوسرانی تنها می تواند در نوسازی و برطرف ایراد ظاهری اتوبوس ها اقدام کند تا سر پا نگه داشته شوند. شرکت واحد اتوبوسرانی وابسته به شهرداری تهران است و بودجه مستقلی ندارد که بتوان برای این خط یا هر خط دیگری اتوبوس تهیه کرد. البته ما درخواست و استشهادیه محلی شهروندانی را که با این مشکل دست و پنجه نرم می نمایند به دست مسئولان در شورای شهر تهران می رسانیم همان کاری که در سال های گذشته هم انجام داده ایم. در هر صورت این مشکل مجدداً از سوی شرکت اتوبوسرانی پیگیری می گردد و مردم مطمئن باشند که ما پیگیر مسائل آنها هستیم.

  • پاسخ مسئول

مهدی داودزاده، رئیس اداره اتوبوسرانی منطقه 18: به ما اتوبوس نمی دهند!

متأسفانه با وجود پیگیری ها و نامه نگاری هایی که از سال 1385 تاکنون صورت گرفته، هیچ دستگاه اتوبوسی وارد سیستم حمل ونقل عمومی منطقه نشده و همه اتوبوس ها قدیمی اند. در دوره چهارم شورای شهر تهران، بارها در مورد مسائل اتوبوس های پایانه خلیج فارس نامه نگاری کردیم تا حداقل مسائل اتوبوس ها برطرف گردد، اما کاری انجام نشد و به جرئت می توان گفتند که حتی یک اتوبوس هم بازسازی نشده است. اعضای وقت شورای شهر در پاسخ به این خواسته ها عنوان می کردند که شهرداری برای این کار بودجه کافی ندارد. با این حال در محله خلیج فارس 3 خط اتوبوس وجود دارد. خط اتوبوس جوادالائمه(ع) (خلیج فارس) ـ پایانه آزادی با 42دستگاه، خط بلوار خلیج فارس ـ پایانه بوتان با 19 دستگاه و خط بیمارستان فیاض بخش ـ مترو نعمت آباد با 11 دستگاه. در واقع این اتوبوس ها از رده خارج هستند چون بیش از 17 سال عمر دارند و در کنار فرسودگی، سیستم گرمایشی و سرمایشی هم ندارند. با این حال مجدد در این زمینه نامه نگاری می کنیم تا مشکل چندین ساله اهالی محله خلیج فارس برطرف گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "نفس اتوبوس ها به شماره افتاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفس اتوبوس ها به شماره افتاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید