خراسان جنوبی آماده سرمایه گذاری مشترک با کشور افغانستان است

به گزارش وبلاگ ساعتچی، به گزارش خبرنگاران و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمد مهدی مروج الشریعه در ملاقات عبدالبصیر سالنگی والی فراه جمهوری اسلامی افغانستان گفت: امکان تشکیل شرکت های مشترک سرمایه گذاری در حوزه هایی از جمله حمل و نقل، تامین منابع مالی و سرمایه گذاری، حوزه تولید به ویژه تولید های دانش بنیان، همکاری های مشترک با توجه به ظرفیت های دانشگاهی موجود در خراسان جنوبی و نوار غرب افغانستان به نحوی شایسته وجود دارد.

خراسان جنوبی آماده سرمایه گذاری مشترک با کشور افغانستان است

وی، با بیان اینکه تشکیل شرکت های مشترک برای ورود به حوزه های IT و ICT یکی از مهمترین نیازهای نوار شرق کشور است، اضافه کرد: ورود به تکنولوژی های اطلاع رسانی، هم به لحاظ زیرساختی و هم نرم افزارهای مورد نیاز می تواند یکی از پایه های مهم این شرکت های مشترک را فراهم کند.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: سابقه تاریخی ایران و افغانستان به ویژه با ولایت فراه و بخشی از هرات، نشان می دهد تجار علاقه مندند در زمنیه تجارت های نوین و تامین مبادلات نیازمندی های دو طرف در جهت تامین منافع مشترک فعالیت کنند که این امر پایه گذاری برای توسعه همکاری های فی مابین را تسهیل می کند.

مروج الشریعه گفت: با تشکیل شرکت های مشترک سرمایه گذاری، می توان تاثیرگذاری را در کشورهای همجوار از طریق شرکت های مشترک ایرانی- افغانستانی تقویت کرده و این مهم نیز برای توسعه مبادلات دو کشور و استان بسیار حیاتی و راهگشا است.

وی، با بیان اینکه فرودگاه بین المللی بیرجند رو به توسعه است، یادآور شد: این موضوع می تواند به عنوان یک زیرساخت مناسب حمل ونقل برای بازرگانانی که علاقمند به صادرات هوایی هستند مورد استفاده قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: زیرساخت های اقتصاد مرز در شرایط مناسب در حال انجام است و اکنون نیز بازرگانانی از دو کشور، از این زیرساخت ها به ویژه در منطقه ویژه اقتصادی مرز ماهیرود استفاده می کنند.

مروج الشریعه گفت: قرارداشتن خراسان جنوبی در راستا بزرگراه های آسیایی، می تواند فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط با کشورهای همسایه و دوردست باشد.

وی، ادامه داد: همچنین این استان در راستا ترابری منطقه ای و بین المللی قرار گرفته است که می تواند پل مهمی بین چابهار، بیرجند و سرخس ایجاد کند و با توجه به اینکه در هر سه نقطه فرودگاه بین المللی وجود دارد، بنابراین پایه ای اثرگذار برای تجارت از طریق ترابری هوایی است.

مروج الشریعه، اضافه کرد: ولایت فراه افغانستان، از نظر ما به عنوان یکی از کانون های بزرگ تجاری و تاجرپرور این کشور از زمان های دور مطرح بوده است و در حال حاضر نیز در نقاطی از استان، تجار فراه افغانستان فعالیت دارند.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه به دیگر ظرفیت ها و پتانسیل های استان اشاره کرد و گفت: خراسان جنوبی در مرکز محور ترانزیت شرق کشور واقع شده است.

وی ادامه داد: در این فاصله، یکهزار و 800 کیلومتری، ظرفیت های مهمی در نوار شرق کشور در کریدور شمال و جنوب نهفته است که برای تجار ایرانی و افغانستانی فرصتی ارزشمند برای توسعه مبادلات تجاری را فراهم می کند.

مروج الشریعه، تاکید کرد: مسئله ترانزیت در محور چابهار به سرخس که خراسان جنوبی در مرکز آن است، یکی از محورهای مهم برای همکاری های تجار افغانستانی و ایرانی به ویژه در محدوده خراسان جنوبی برای حمل و نقل کالا و مبادلات می باشد.

وی اضافه کرد: این محور می تواند پایه ای برای تولیدات مشترک از طریق شرکت های مشترک سرمایه گذاری برای صادرات به کشورهای اطراف به ویژه کشورهایی که می تواند در پهنه دنیا اسلام هدف صادارتی قرار گیرد، باشد.

استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: بخشی از نیازمندی های افغانستان از مرز ماهیرود خراسان جنوبی تامین می شود.

هنوز برخی پتانسیل های مرز به فعلیت کامل در نیامده است

استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنانش، با تاکید بر اینکه برخی امکانات مرزی به فعلیت کامل در نیامده و قابل مذاکره است، عنوان کرد: مرز یزدان که بخشی با ولایت هرات و بخشی با ولایت فراه مبادلات تجاری داشته، مرز دوکوهانه و امکان زیرساختی و سایت گمرکی آن و مرز میل 73 امکاناتی در اختیار هر دو طرف قرار داده است.

مروج الشریعه اضافه کرد: این مرزها سابقه های طولانی و دیرینه ای در مبادلات تجاری داشته اند که هنوز بخش مهمی از این ظرفیت ها به فعلیت کامل در نیامده است و می تواند فرصت مناسبی برای تجار طرفین فراهم کند.

وی، به چند عامل به عنوان محورهای توسعه خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: یکی از این محورها، تبادل اطلاعات فنی، تکنولوژی و تکنیکی علاوه بر همکاری های دانشگاهی است.

استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: علاوه بر این می توان از ظرفیت شرکت های دانش بنیان به عنوان شرکت های نوآوری، فناورانه و مبتنی بر نیازهای روز علمی دنیای استفاده کرد.

وی گفت: چند موضوع و پتانسل مهم در خراسان جنوبی وجود دارد که امکان همکاری مشترک بیشتر بین افغانستان و ایران به ویژه خراسان جنوبی را فراهم می کند.

مروج الشریعه، تولید انرژی های تجدیدپذیر را یکی از پتانسیل های مهم خراسان جنوبی دانست و گفت: با توجه به شرایطی که در ولایت فراه و این استان است، برای استقرار پنل های خورشیدی با استفاده از انرژی های خورشیدی برای تامین برق مورد نیاز می توان سرمایه گذاری کرد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در خراسان جنوبی سرمایه گذاران داخلی و خارجی متعددی از جمله چینی ها این مهم را هدف گذاری کرده اند؛ چون وزارت نیرو خریدهای تضمینی برق تولیدی برای سرمایه گذار فراهم کرده است.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: وقت آن است که تجار بزرگ ایرانی و افغانستانی نیز علاوه بر کار تجارت به سرمایه گذاری در این زمینه هم بپردازند.

وی، وجود معادن را از پتانسیل های مهم خراسان جنوبی عنوان کرد و گفت: وجود معادن فلزی و سایر عناصر از جمله سنگ های ساختمانی زمینه مناسبی برای انجام کارهای مشترک است.

مروج الشریعه، به تولیدات کشاورزی به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های استان اشاره کرد و گفت: در برخی محصولات از جمله زعفران، برند دنیای داریم و همچنین عناب و زرشک، محصول خاص این منطقه است.

وی، با بیان اینکه کانادایی ها خراسان جنوبی را به نام زرشک آن می شناسند گفت: اهالی این کشور به تمام مزایا و امتیازات درمانی و تغذیه ای این گیاه ارزشمند پی برده اند.

استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: برخی تولیدات صنایع استان هم در حوزه تجارت و هم در حوزه تولیدات انحصاری شامل سیمان، کاشی و سرامیک ، لاستیک خودرو، زغال سنگ و ... برای استفاده در بازار افغانستان قابل طرح است.

وی، صنایع دستی را از دیگر ظرفیت های های استان خراسان جنوبی اظهار داشت و گفت: اگر قرار باشد بتوانیم امتیازات این دو استان هم مرز و مجاور را به دنیا اثبات کنیم،همکاری در حوزه صنایع دستی برای معرفی محصولات صنعت دستی هر دو منطقه با تشکیل شرکت های مشترک مورد تاکید است.

مروج الشریعه گفت: یکی دیگر از ظرفیت های مهم خراسان جنوبی، حوزه گردشگری است و هر ساله توریست های زیادی از کشورهای مختلف به ویژه اروپا به این استان سفر می کنند.

این گزارش حاکیست؛ در خاتمه این نشست، برای تشکیل کارگروه مشترک راهداری و حمل و نقل، کارگروه تولید و اقتصاد شامل بخش های صنعت، معدن و تجارت، کارگروه کشاورزی، کارگروه عمران و توسعه شهر، بین دو استان اعلام آمادگی شد.

گفتنی است؛ سفر والی فراه افغانستان و هیات همراه با هدف تحکیم و گسترش روابط اقتصادی و تجاری این استان با ولایت فراه اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "خراسان جنوبی آماده سرمایه گذاری مشترک با کشور افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خراسان جنوبی آماده سرمایه گذاری مشترک با کشور افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید