حباب مسکن در اطراف تهران کوچک تر شد

به گزارش وبلاگ ساعتچی، گزارش های میدانی حاکی از آن است که به دنبال کاهش اندک قیمت مسکن در تهران، نرخ های پیشنهادی در شهرهای اطراف پایتخت نیز 10 تا 20 درصد پایین آمده است؛ با این حال دفاتر مشاور املاک از واکنش خنثی متقاضیان نسبت به افت قیمت خبر می دهند.

حباب مسکن در اطراف تهران کوچک تر شد

به گزارش وبلاگ ساعتچی، واسطه های ملکی در شهرهای اطراف مجموعه شهری تهران و کرج ابراز می نمایند که نرخ های پیشنهادی مسکن 10 تا 20 درصد کاهش یافته اما کمتر خریداری در بازار دیده می گردد. البته فایل های زیر قیمت هنوز برای فروش شانس دارند.

قیمت مسکن در هشتگرد به ثبات رسید

یکی از مشاوران املاک شهر جدید هشتگرد گفت: از حدود یک سال قبل رشد افسارگسیخته قیمت مسکن در هشتگرد شروع شد که در هفته های اخیر قیمت ها به ثبات رسیده اما خریدار هم کمتر شده است. با این وجود فایل های زیر قیمت بازار خوبی دارند. البته خرید و فروش در این جا نسبت به تهران از رونق بهتری برخوردار است و هنوز رکود کامل به این منطقه نرسیده است.

او با بیان این که قیمت مسکن در هشتگرد معقول تر از پردیس است، اظهار کرد: سال قبل قیمت مسکن در پردیس تا 500 درصد و در هشتگرد تا 300 درصد افزایش یافت اما به تدریج شاهد کاهش قیمت هستیم؛ به طوری که در بعضی قیمت های پیشنهادی نرخ ها 20 تا 50 میلیون تومان نسبت به اردیبهشت امسال کاهش یافته است.

آنالیز های میدانی از شهر جدید پردیس نیز گویای آن است که حباب قیمت آپارتمان در این شهر به سرعت در حال تخلیه شدن است. سال قبل آپارتمان در بعضی فازهای مسکن مهر پردیس تا 600 میلیون تومان هم خرید و فروش شد اما در هفته های اخیر قیمت ها به 200 تا 300 میلیون تومان رسیده و در بعضی واحدهای تحویل آینده نرخ ها 170 تا 190 میلیون تومان است.

کاهش اندک قیمت مسکن در تهران

در شهر تهران نیز طی دو ماه اخیر قیمت خانه دو افت ماهیانه را تجربه کرد؛ به طوری که قیمت ها در مردادماه و شهریورماه به ترتیب 2.4 و 2.8 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. با این حال جهش قیمت ها طی دو سال اخیر، متقاضیان را از خرید، ناتوان نموده است. آمار گویای آن است که قیمت مسکن در تهران نسبت به چهار سال قبل 208 درصد، نسبت به سه سال قبل 196 درصد، نسبت به دو سال قبل 166 درصد و نسبت به سال قبل 56 درصد رشد داشته است. در ماه های اخیر سرعت رشد قیمت کاهش یافت؛ تا این که مردادماه امسال پس از 20 ماه رشد لجام گسیخته، میانگین قیمت ها نسبت به ماه قبل 2.4 درصد کاهش پیدا کرد. در شهریورماه 1398 نیز افت قیمت ادامه یافت و آمار بانک مرکزی از افت 2.8 درصدی قیمت نسبت به ماه قبل حکایت داشت. با این وجود واسطه های ملکی از واکنش خنثی متقاضیان به کاهش ناچیز قیمت مسکن خبر می دهند.

چرا کاهش قیمت خانه محسوس نیست؟

در شرایطی که طبق آمار رسمی قیمت مسکن نسبت به دو ماه قبل 690 هزار تومان کاهش یافته و اندک معاملات در گروه فایل های به قیمت انجام می گردد، عده ای از فروشندگان که احتیاج چندانی به نقدینگی ندارند و حدود نیمی از بازار مسکن را در بر می گیرند تمایلی به کاهش قیمت نشان نمی دهند. این در حالی است که اغلب متقاضیان مصرفی در انتظار ریزش قیمت ها هستند.

بازار مسکن پس از جهش های ماهیانه که 20 ماه طول کشید از تیرماه امسال وارد فاز فروش واحدهای زیر قیمت شده و معاملات عمدتا در این گروه از آپارتمان ها صورت می گیرد. به همین لحاظ آن چه در بازار مسکن شهر تهران دیده می گردد با آماری که از معاملات بیرون می آید متفاوت است. گروهی از فروشندگان که حضور چشمگیری در آگهی های مجازی فروش ملک دارند هنوز در مقابل پذیرش رکود بازار مقاومت نشان می دهند و قیمت های پیشنهادی را پایین نمی آورند. این موضوع به اختلاف معنادار قیمت ها در آمار رسمی و کف بازار منجر شده است.

در سوی مقابل حدود یک چهارم مالکان که چشم انداز رکودی در بازار می بینند با ارایه تخفیفات 5 تا 15 درصد از قیمت های نامتعارفی که در اردیبهشت ماه به ثبت رسید کوتاه آمده اند. آنالیز ها نشان می دهد که معاملات صرفا بین خریداران واقعی و فروشندگان پول لازم انجام می گردد و به همین دلیل حجم معاملات در شهریورماه امسال نسبت به سال گذشته 73 درصد و نسبت به دو سال قبل 82 درصد کاهش یافته است. قیمت قطعی نیز نسبت به دو ماه قبل به طور میانگین 690 هزار تومان پایین آمده است.

تعلل برای انعقاد قرارداد تا تیرماه امسال از سوی عرضه انجام می شد اما هم اکنون معاملات از طرف تقاضا به حالت تعلیق درآمده است.

دوگانه کاهش قدرت خرید و انتظار برای کاهش قیمت باعث افت تاریخی قیمت مسکن دست کم در شش سال اخیر شده است. بجز تعداد اندکی از متقاضیان مصرفی که در بازار حضور دارند، بخش عمده خریداران واقعی در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها هستند. این در حالی است که فایل های نامتعارف حدود نیمی از بازار را در بر گرفته اند و انتظار می رود با ناامید شدن فروشندگان این نوع واحدها از افزایش قیمت، به تدریج سهم این فایل ها در آگهی ها کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حباب مسکن در اطراف تهران کوچک تر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حباب مسکن در اطراف تهران کوچک تر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید