جابه جایی گودها و سکونتگاه های غیررسمی خیلی پیروز نبوده است

به گزارش وبلاگ ساعتچی، تهران (پانا) - مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران گفت علاوه بر شهرداری تهران نزدیک به 30 ارگان دیگر در محلات مسئول هستند. یعنی در ستاد بازآفرینی کلانشهر تهران که متناظرش در مناطق هم وجود دارد30 ارگان محتلف هم حضور پیدا می نمایند.

جابه جایی گودها و سکونتگاه های غیررسمی خیلی پیروز نبوده است

بر اساس گزارش سایت شهر، راضیه رضابیگی ثانی، بر لزوم مشارکت شهروندان در برنامه های توسعه محله ای تاکید نمود و اضافه نمود: در گام های نخست برنامه توسعه محله ای، شهرداری تهران به سمت مشارکت شهروندان و دعوت از تمام شورایاری های مناطق حرکت کرد که نمونه آن در طرح کوچه رنگی قابل مشاهده است.

وی در واکنش به بعضی انتقادها درباره کوچه رنگی و اینکه رنگ نمی تواند مسائل محلات کم برخوردار را حل نماید، شرح داد: در این رابطه نمی توان قانون کلی گذاشت، در بعضی محله ها رنگ و استفاده از آن بسیار موثر بوده و خواست مردم بوده است. از جمله در محله باغ آذری در منطقه 16 و بسیاری از محله های دیگر.

به گفته رضابیگی، در بعضی از محله های تهران شرایطی وجود دارد که نیازمند اقدامات خاص و بسیار زیرساختی است. درواقع اگر قرار بر انجام کار اساسی و اصولی در آن مناطق و محله ها باشد، باید کار بلندمدت و مطالعه شده انجام گردد. گرچه اقدامات اساسی اینچنینی در برنامه هایی که در سال های گذشته وجود داشته مانند جابه جایی گودها و سکونتگاه های غیررسمی خیلی پیروز نبوده است؛ چرا که حس تعلق مردم به مکانشان را از بین می برد و در این جا به جایی ها بعضا برخورد قهری با مردم می گردد.

مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران، گفت: مثلا درباره گود باغ آذری طرحی وجود داشته و قرار بوده ساکنان این گود جابه جا شوند و گود پر گردد؛ اما چندین دهه مغفول مانده و طرح به جایی نرسیده است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی اقدامات بلندمدت خوب است؛ اما باید زمانی باشد که امکانات و همکاری میان دستگاهی وجود داشته باشد، اضافه نمود: ممکن است در کوتاه مدت یک رنگ مسائلی که در پس آن محله و منطقه وجود دارد مانند مسایل اجتماعی، مالی، فقر و نابرخورداری را حل نکند؛ اما به طور موقت می تواند روحیه و سرزندگی را به محله ببخشد و در چند نمونه این مهم، رخ داد مانند کوچه رنگی منطقه 9 که طرحی گسترده بود و استقبال خوبی از جانب مردم شد.

دولت در شهر تهران یک صدم شهرداری هم سهم ایفا نمی کند

رضابیگی در عین حال معتقد است: علاوه بر شهرداری نزدیک به 30 ارگان دیگر در محلات مسئول هستند یعنی در ستاد بازآفرینی کلانشهر تهران که متناظرش در مناطق هم وجود دارد 30 ارگان مختلف هم حضور پیدا می نمایند؛ چرا که در سطح محله خدمات رسانی می نمایند. از جمله کاربری های بهداشتی و درمانی و آموزشی و... از طرف دیگر شهرداری متولی بعضی مسائل نیست یا در خصوص آب، برق و گاز شهرداری متولی نیست؛ اگر مسئله ای هم ایجاد می گردد ناشی از نبود مدیریت یکپارچه شهری و هماهنگ است.

به گفته وی، در مباحث تملیکی، اداره میراث فرهنگی تهران یا اوقاف یا نهادهای دیگر که ملک دارند حاضر به همکاری یا واگذاری ملک نیستند، شهرداری هم به دلیل نبود زمین مناسب در بسیاری از محله ها مشکل دارد مثلا در منطقه 10 زمین هایی را باید تملک کند تا کاربری خدماتی ایجاد کند. بنابراین شهرداری در بعضی موارد دستش باز نیست و در همین حد هم خیلی سهم بزرگی را ایفا نموده است.

مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران؛ با بیان اینکه دولت هم باید بخشی از اعتبارات در توسعه محلات را پرداخت کند، ادامه داد: دولت در شهر تهران یک صدم شهرداری هم سهم ایفا نمی کند، اینجاست که باید این پرسش مطرح گردد که آیا شهرداری واقعا می تواند و نمی کند؟ یا شهرداری تنها متولی بخشی از اقداماتی است که باید در محله ها انجام گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "جابه جایی گودها و سکونتگاه های غیررسمی خیلی پیروز نبوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جابه جایی گودها و سکونتگاه های غیررسمی خیلی پیروز نبوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید