بلینکن: فشار حداکثری نتیجه ای که به دنبالش بودیم را به ارمغان نیاورد

به گزارش وبلاگ ساعتچی، تهران (پانا) - وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مدعی شد که واشنگتن هنوز نمی داند که آیا ایران حاضر به بازگشت به پایبندی به تعهدات خود ذیل برجام است یا نه.

بلینکن: فشار حداکثری نتیجه ای که به دنبالش بودیم را به ارمغان نیاورد

به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در گفت وگویی با شبکه ای بی سی در پاسخ به سوال مجری که می پرسید آیا ایران در حال تامین اقتصادی حماس است و اگر اینطور باشد، آیا تحریم ها باید باقی می مانند؟ مدعی شد: ایران در شماری از فعالیت ها نظیر تامین اقتصادی گروه های افراطی، حمایت گسترده تر از گروهک های تروریستی و گروهک های نیابتی که در خاورمیانه دست به اقدامات بی ثبات کننده می زنند و اشاعه تسلیحاتی دخیل است.

وی ادامه داد: ایران با داشتن سلاح هسته ای یا توانایی ساخت سلاح هسته ای در مدت کوتاه می تواند در این زمینه ها با مصونیت بیشتری فعالیت کند که همین مسئله خود لزوم بازگردان مسئله هسته ای به چارچوبی که توافق هسته ای معین نموده بود را می افزاید. خیلی از این فعالیت ها درحال حاضر و در طول چهار سال گذشته ذیل فشار حداکثری که دولت قبلی اعمال نموده بود پیش می فرایند. بدون شک (فشار حداکثری) نتیجه ای که به دنبال آن بودیم - که توقف تمامی این فعالیت ها است - را به ارمغان نیاورد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه نمود: برای همین اولین کاری که باید انجام دهیم بازگردان مسئله هسته ای به چارچوب خود است. به همین خاطر متعهد هستیم که کوشش کنیم و ببینیم آیا ایران به پایبندی به توافق هسته ای یا همان برجام بازخواهد گشت یا نه. برای همین مذاکرات در جریان است و آز آن به عنوان سکویی برای رسیدگی به دیگر مسائل استفاده خواهیم کرد.

بلینکن در رابطه با برداشته شدن تحریم های اعاقتصادی گفت: فکر کنم ما در پنجمین دور مذاکرات خود در وین با ایرانیان هستیم. چیزی که این مذاکرات تعیین نموده اند این است که هر طرف برای بازگشت به پایبندی باید چه کارهایی انجام دهد. ما می دانیم که چه تحریم هایی اگر در مغایرت بر توافق هسته ای باشند، باید برداشته شوند. مسئله مهمتر این است که ایران نیز می داند که برای بازگشت به توافق باید چه کارهایی انجام دهد اما ما هنوز ندیده ایم که آیا ایران حاضر و مایل به انجام کارهایی است که باید انجام دهد یا نه. این یک آزمون است و ما هنوز جوابی برای آن نداریم.

جلسات اخیر کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای توافق هسته ای به وسیله لغو تحریم های اعمال شده آمریکا بر ایران و بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی به توافق هسته ای، در هفته های اخیر برگزار شده اند.

نمایندگان آمریکا نیز در طول این مذاکرات در وین حضور داشتند اما هیچ مذاکره مستقیمی میان ایران و آمریکا در وین انجام نشده و فرایند احیای برجام صرفا به وسیله مذاکرات شرکای برجام و فعالیت کارگروه ها ادامه داشته است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بلینکن: فشار حداکثری نتیجه ای که به دنبالش بودیم را به ارمغان نیاورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: فشار حداکثری نتیجه ای که به دنبالش بودیم را به ارمغان نیاورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید