هشدار آمریکا به اروپا درباره دخیل کردن صادرات نفت ایران در اینستکس

به گزارش وبلاگ ساعتچی، یک رسانه آمریکایی از هشدار واشنگتن به اروپا درباره وارد کردن منابع صادرات نفت ایران به مبادلات مربوط به مکانیسم اینستکس اطلاع داد.

هشدار آمریکا به اروپا درباره دخیل کردن صادرات نفت ایران در اینستکس

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساعتچی، مقامات آمریکایی به کشورهای اروپایی درباره مبادله نفت ایران در قالب مکانیسم اینستکس هشدار دادند.

براساس گزارش واشنگتن اگزمینر، هفته گذشته دولت روسیه از تمایل خود برای پیوستن به این مکانیسم به عنوان بخشی از کوشش هایش برای حفط توافق هسته ای با ایران اطلاع داد.

آمریکا اعلام نموده است که فقط مبادله دارو و غذا با این کانال مالی نقض تحریم های ایران محسوب نمی گردد.

این گزارش اضافه کرد: اما مواضع اخیر اروپایی ها در زمینه توسعه دادن این مکانیسم به صادرات نفت ایران استراتژی آمریکا برای فشار حداکثری بر ایران را تضعیف خواهد نمود و به همین دلیل تحولات هفته های اخیر حساسیت آمریکاییها را برانگیخته است.

یک مقام ارشد دولتی آمریکا به واشنگتن اگزمینر گفته است که وزارت خزانه داری طی یک نامه به هیات اجرایی اینستکس، نارضایتی کامل واشنگتن از ایجاد چنین مکانیسمی را اعلام نموده است.

فرانسه، انگلیس و آلمان به منظور نشان دادن اراده خود برای حفظ برجام پیشنهاداتی را به ایران ارائه نموده اند که در مرکز آن ایجاد سازو کار اینستکس است. این مکانیسم برای دور ماندن مبادلات تجاری با ایران از سیستم های مالی بین المللی است که می تواند هدف تحریم های آمریکا قرار گیرد.

واشنگتن اگزمینر می گوید، اگر چه سه کشور اروپایی معتقدند که این مکانیسم برای کالاهای بشردوستانه اجرایی شده است اما مقامات آمریکایی در شفافیت عملکرد این سیستم تردید دارند.

یک مقام دیگر آمریکایی در این باره گفت: احتیاجی به اینستکس نیست. تجارت کالاهای بشردوستانه تحریم نیست و کشورهایی که بخواهند با ایران در این زمینه تحارت نمایند مسئله ای ندارند. بنابراین ما هرگز احساس نمی کنیم که این سازوکار اصلا احتیاج باشد.

برخلاف این اظهار نظر، شواهد و مدارک حاکی از تحریم دارو و دیگر کالاهای بشردوستانه علیه ایران است و کالاهایی مثل داروهای ضروری فقط روی کاغذ مشمول تحریم آمریکا نیست. شرکت های دخیل در واردات این اقلام، با سد تحریم و جریمه سنگین آمریکا روبرو هستند.

دو هفته پیش فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از امکان گسترس مکانیسم اینستکس به کشورهای دیگر و حوزه های دیگر اطلاع داد. اما اینکه این مکانیسم صادرات نفت ایران را نیز شامل گردد در دست آنالیز قرار گرفته است.

هفت کشور اروپایی اخیرا با صدور بیانیه ای ضمن حمایت از برجام از آمادگی خود برای پیوستن به اینستکس اطلاع دادند. اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوونی، اسپانیا و سوئد در این بیانیه بر لزوم حفظ توافق هسته ای وین تاکید و اعلام کردند: با آگاهی از اینکه اجرای بخش های مالی این توافق با مشکلاتی روبرو شده است ما با فرانسه، آلمان و انگلیس و دیگر سازمان ها و کمیسیون اروپایی برای ایجاد کانالی که تبادلات مالی با ایران را تسهیل کند همکاری خواهیم کرد.

مارکوس ادرر سفیر اتحادیه اروپا در روسیه در مصاحبه ای گفته بود که رایزنی هایی میان سهام داران ساز و کار اینستکس برای تسهیل مبادلات نفت با ایران در جریان است.

ایران بارها تاکید نموده است که اگر اینستکس صادرات نفت ایران را شامل نگردد به هیچ عنوان انتظارات ایران را برآورده نخواهد نمود.

مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل اخیرا گفته بود که اینستکس بدون در نظرگجرفتن صادرات نفت ایران مانند یک ماشین بدون بنزین است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "هشدار آمریکا به اروپا درباره دخیل کردن صادرات نفت ایران در اینستکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار آمریکا به اروپا درباره دخیل کردن صادرات نفت ایران در اینستکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید