بازار کالای ایرانی در کدام کشورها گرم است؟

چین، امارات و عراق بزرگترین بازارهای وارداتی کالاهای ایرانی در سال گذشته بوده اند.

بازار کالای ایرانی در کدام کشورها گرم است؟

به گزارش خبرنگاران، آمارهای رسمی 12 ماهه سال قبل گویای آن است که چین با واردات 9 میلیارد دلاری مانند سال های قبل بزرگترین بازار صادراتی ایران بوده و حدود 35 تن کالا به این کشور ارسال و 19.3 درصد از کل صادرات به این کشور اختصاص داشته است. نکته جالب آنکه در شرایطی که صادرات وزنی به این کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت درصد کاهش داشته ارزش صادرات به این بازار هشت درصد افزایش را نشان می دهد.

امارات متحده عربی دومین بازار بزرگ صادراتی ایران است که در سال 1396 بالغ بر شش میلیارد و 764 میلیون دلار کالا به آن ارسال شده و 14.4 صادرات ارزشی کشور به این بازار اختصاص داشته است. البته با این وجود در سال گذشته صادرات به امارات از نظر ارزش 10 و از نظر وزن پنج درصد کاهش داشته است.

عراق را نیز می توان سومین بازار ایران دانست که در سال گذشته بالغ بر شش میلیارد و 425 میلیون دلار کالا به آن صادر شده و 13.7 درصد از صادرات ایران به این کشور همسایه مربوط بوده است. صادرات عراق در شرایطی پنج درصد از نظر ارزشی رشد داشته که از نظر وزنی هشت درصد کاهش را تجربه کرده است.

جمهوری کره، ترکیه، افغانستان، هند، پاکستان، تایلند، اندونزی، تایوان، عمان، ژاپن، ایتالیا، ترکمنستان، هنگ کنگ، ویتنام، آلمان، جمهوری عربی سوریه و آذربایجان دیگر کشورهایی هستند که به ترتیب رتبه های چهار تا بیست صادرات ایران را به خود اختصاص داده اند.

بیشترین رشد صادراتی در کدام بازارها بوده است؟

اما کشور اندونزی که در رتبه دهم بازارهای صادراتی ایران قرار گرفته را می توان بازار نسبتا نوظهوری دانست که در سال گذشته 273 درصد رشد ارزشی واردات از ایران را تجربه کرده است. البته با این حال سهم ایران از صادرات به این کشور رقم چندان بالایی نبوده و به 645 میلیون دلار محدود شده و تنها 1.4 درصد از مجموع صادرات ایران به اندونزی مربوط می شود. صادرات به این کشور در سال گذشته از نظر وزنی 134 درصد رشد داشته است.

همچنین در رده نهم جدول بازارهای صادراتی کشور تایلند قرار گرفته که سال گذشته شاهد 90 درصد رشد ارزشی بوده است و از نظر وزنی صادرات به این کالا 55 درصد افزایش داشته است. 1.6 درصد از کل صادرات ایران به تایلند مربوط شده و حجم صادرات به این کشور بالغ بر 731 میلیون دلار بوده است.

جمهوری کره دیگر کشوری است که جزو بازارهای مهم صادراتی ایران محسوب می شود. زیرا در جدول در رده چهارم قرار گرفته و علاوه بر این در سال گذشته از نظر ارزش و وزن رشدی 52 درصدی را نشان داده است. به این ترتیب حجم صادرات به این کشور بیش از چهار میلیارد و 380 میلیون دلار بوده است.

ژاپن، بازاری که از دست می رود

اما در میان 20 بازار عمده صادراتی ایران در سال گذشته ارزش صادرات 9 کشور کاهش یافته است و از نظر وزنی نیز 9 کشور کاهش واردات از ایران را تجربه کرده اند. بر این اساس ژاپن اولین کشوری است که 63 درصد از نظر ارزش و 66 درصد از نظر وزن افت صادرات داشته است. میزان کالای ارسال شده به ژاپن در حد 425 میلیون دلار بوده و تنها 0.9 درصد از صادرات ایران به این کشور صنعتی مربوط شده است.

پس از ژاپن دیگر کشوری که کاهش قابل توجهی در حجم واردات از ایران داشته، هنگ کنگ است که از نظر وزنی 85 درصد و از نظر ارزش 27 درصد افت واردات داشته است. با این وجود 0.8 درصد از صادرات ایران به این کشور بوده و 379 میلیون دلار ارزآوری از این طریق اجرا شده است.

همچنین سه کشور آذربایجان، ویتنام و امارات متحده عربی دیگر کشورهایی هستند که هر یک کاهش 10 درصدی در ارزش واردات از ایران را تجربه کرده اند.

در جدول زیر اطلاعات جزئی تر از شرایط صادرات ایران به این 20 بازار مشاهده می شود:

به گزارش خبرنگاران، سال گذشته با توجه به اختلاف حجم صادرات و واردات کشور تراز تجاری حدود هفت میلیارد دلار منفی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازار کالای ایرانی در کدام کشورها گرم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار کالای ایرانی در کدام کشورها گرم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید