ائتلاف چهارمین حزب مجلس تونس با النهضه در تشکیل دولت

به گزارش وبلاگ ساعتچی، چهارمین حزب مجلس تونس برای تشکیل دولت جدید این کشور با حزب اسلامگرای النهضه ائتلاف کرد.

ائتلاف چهارمین حزب مجلس تونس با النهضه در تشکیل دولت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بر اساس نتایج نهایی انتخابات تونس، حزب اسلامگرای النهضه با کسب 52 کرسی مجلس در جایگاه اول این انتخابات قرار گرفت. پس از آن حزب لیبرال قلب تونس، حزب جریان دموکراتیک و حزب کرامه قرار گرفتند. طبق قانون اساسی تونس، رئیس جمهور بزرگترین حزب یا ائتلاف مجلسی را مامور تشکیل دولت خواهد کرد. تشکیل دولت جدید نیازمند همراهی نیم به اضافه یک اعضای مجلس است. مجلس تونس 217 کرسی دارد لذا حزب النهضه با لحاظ کردن 21 کرسی حزب کرامه، نیازمند 36 کرسی دیگر مجلس است تا بتواند دولت جدید را تشکیل دهد. قرار است مجلس قانونگذاری جدید تونس چهارشنبه (22 آبان) تشکیل شود و رئیس جمهور این کشور یک هفته فرصت دارد تا فردی را مامور تشکیل دولت کند.

رهبر حزب کرامه تونس با بیان اینکه با حزب النهضه برای تشکیل دولت جدید ائتلاف کرده است، گفت: النهضه شرایط ما را برای مشارکت در دولت پذیرفت. این شرایط ارتباطی با پست های وزارتی ندارد بلکه در خصوص برنامه های عملی است.

رضا جوادی در گفت وگو با هفته نامه تونسی الصباح گفت: مهم ترین محورهای این برنامه مبارزه با فساد و گشودن پرونده های حساس در این زمینه است. باید قراردادهایی که در ارتباط با ثروت ملی کشور و سرمایه گذاری بیگانگان در تونس منعقد شده است، مورد بازنگری و حسابرسی قرار گیرد. انتصاب افراد به سمت های مختلف براساس شایستگی آنان باشد.

وی افزود: به منظور مبارزه با فقر و بحران های اجتماعی باید صندوقی به نام صندوق زکات تاسیس شود، آزادی های فردی و اجتماعی حفظ شود و اقدامات امنیتی که آزادی های مردم را محدود می کنند، باید حذف شود. این برنامه ها محدود به وزارت خاصی نیست و باید توسط تمام وزارتخانه ها اجرایی شود.

رهبر حزب کرامه با تاکید بر استقلال اقتصادی سیاسی تونس شرح داد: منظورم از استقلال این است که ما توصیه و سفارش های بیگانگان را نپذیریم. چه صندوق بین المللی پول باشد یا بانک جهانی یا سفارتخانه های خارجی.

جوادی با اشاره به مخالفت برخی احزاب سیاسی تونس در خصوص ائتلاف حزب کرامه با النهضه گفت: برخی نمی خواهند پرونده های حساس در این کشور گشوده شود چرا که از این موضوع می ترسند. باید قراردادهایی که در گذشته بسته شده مورد بازنگری قرار گیرد تا تعیین شود، چه کسی ثروت های کشور را به تاراج برده است.

وی در سرانجام ابراز امیدواری کرد که دولت جدید تونس در مدت قانونی مقرر تشکیل شود.

برخی احزاب تونسی مثل حزب قلب تونس، دستوری الحر با حضور در دولت النهضه مخالفت کرده اند اما دیگر احزاب و گروه های سیاسی مثل جریان دموکراتیک ، جنبش مردم و حزب زنده باد تونس شروط دشواری را در پیش پای النهضه گذاشته اند.

کارشناسان معتقدند تشکیل دولت جدید تونس به آسانی نخواهد بود. چنانچه النهضه پیروز به تشکیل دولت شود، با موانع و کار شکنی های داخلی روبرو خواهد شد تا نتواند برنامه های خود را اجرایی کند و به عنوان یک دولت ضعیف محسوب شود. همچنین سیاست های آمریکا، عربستان، مصر، امارات در قبال اسلام سیاسی سبب می شود، دولت احتاقتصادی النهضه عرصه سیاست خارجی خود با مشکلاتی روبرو شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ائتلاف چهارمین حزب مجلس تونس با النهضه در تشکیل دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف چهارمین حزب مجلس تونس با النهضه در تشکیل دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید