6 روش برای افزایش شارژدهی لپ تاپ در ویندوز 11

به گزارش وبلاگ ساعتچی، در این مطلب قصد داریم به معرفی 6 روشی بپردازیم که به یاری آن ها می توان طول عمر باتری لپ تاپ مجهز به ویندوز 11 خود را بهبود بخشید.

6 روش برای افزایش شارژدهی لپ تاپ در ویندوز 11

مایکروسافت اخیرا از ویندوز 11 به عنوان نوترین و برترین سیستم عامل خود برای سیستم های خانگی، لپ تاپ ها و تبلت های مختلف رونمایی کرد. این سیستم عامل از لحاظ ظاهری تفاوت بسیار زیادی با نسل گذشته یعنی ویندوز 10 دارد و باید به نوعی آن را تلاشی دوباره از سوی مایکروسافت برای طراحی یک ویندوز در نظر گرفت. در نتیجه طبیعی است که می بینیم تفاوت زیادی بین دو نسل وجود دارد.

البته ویندوز 11 هنوز به آن پایداری که ویندوز 10 دارد نرسیده است. در نتیجه امکان اینکه حین انجام کارهای مختلف با مشکل روبرو شوید وجود دارد. مثلا گاهی اوقات سیستم هنگ می نماید، به فرامین شما واکنشی نشان نمی دهد، ممکن است شما را با صفحه مرگ روبرو کند در حالی که واقعا هیچ مسئله ای وجود ندارد و بسیاری موارد دیگر که طبیعتا در سیستم عاملی که به تازگی عرضه می گردد وجود دارد و باید منتظر ماند تا به مرور زمان و با انتشار آپدیت های مختلف این مسائل ریز و درشت هم حل شوند.

اما یکی از مهم ترین عواملی که می تواند تجربه کاربری را تحت تاثیر قرار دهد، طول عمر باتری است. این موضوع نه کامپیوترهای رومیزی بلکه بیشتر دارندگان لپ تاپ را درگیر می نماید چرا که این دسته از کاربران هستند که دستگاه شان از باتری به عنوان تامین نماینده انرژی بهره می برد.

طبیعی است که بعد از نصب هر ویندوزی که در مرحله اولیه واقع شده است، طول عمر باتری تحت تاثیر قرار بگیرد. در بیشتر مواقع این موضوع اگر صادق باشد، تاثیر روی طول عمر باتری منفی است. در بعضی موارد هم اصلا نکته منفی خاصی مشاهده نمی گردد. اما اگر شما جز آن دسته از کاربرانی هستید که با نصب ویندوز 11 از لحاظ طول عمر باتری با مشکل روبرو شده اید این مطلب را از دست ندهید چرا که به معرفی 6 روشی خواهیم پرداخت که به یاری آن ها می توانید طول عمر باتری لپ تاپ خود را بهبود ببخشید.

6 روش بهبود طول عمر باتری لپ تاپ در ویندوز 11

گفتنی است به یاری این 6 روش هم اگر مشکل تان حل نشد، قطعا مشکل جدی تر است و باید منتظر انتشار آپدیت از سوی مایکروسافت باشید تا بتوانید شرایط را بهبود بخشید. چون گاهی اوقات ممکن است روش های این چنینی هم نتوانند به شما در حل مشکل یاری نمایند.

1. سیستم خود را به روز نگه داشته باشید.

2. تنظیمات مربوط به نمایشگر را تغییر دهید.

3. از حالت ذخیره انر ژی بهره ببرید.

4. مصرف انرژی سیستم خود را شخصی سازی کنید.

5. فعالیت پس زمینه اپلیکیشن ها را کنترل کنید.

6. فرایند به خواب رفتن لپ تاپ را سریع تر کنید.

1. سیستم خود را به روز نگه دارید

یکی از کارهایی که برای برطرف هر مسئله ای در سیستم ها پیشنهاد می گردد این است که آن ها را به روز نگه دارید. دائما به بخش مربوط به آپدیت ها سر زده و چک کنید آیا آپدیتی برای دستگاه شما منتشر شده است یا خیر و در صورتی که آپدیتی وجود داشت حتما آن را دانلود و نصب کنید. قطعا فرایند انتشار آپدیت بعد از عرضه اولیه هر سیستم عاملی سریع تر است و بنابراین باید بعد از نصب ویندوز 11 آپدیت های متعددی را دریافت کنید. به همین دلیل هیچ وقت روی گزینه توقف آپدیت کلیک نکنید.

مایکروسافت به وسیله آپدیت های خود، پچ های امنیتی متعددی هم برای کاربران ارسال می نماید که از این طریق می توان امنیت دستگاه را هم تضمین کرد. در طولانی مدت هم این فرایند نصب آپدیت های نو می تواند در استفاده بهتر از سیستم به شما یاری نموده و تجربه لذت بخشی را در اختیار شما قرار دهد.

از آن جایی که ویندوز 11 اندکی از لحاظ ظاهری با ویندوز قبلی فرق دارد، به شما آموزش خواهیم داد چگونه به صفحه آپدیت رفته و چک کنید آیا آپدیتی برای شما در دسترس واقع شده است یا خیر.

 • کلیدهای ترکیبی ویندوز + I را فشار دهید تا صفحه تنظیمات ویندوز باز گردد.
 • در پنل سمت چپ، روی گزینه ویندوز آپدیت (Windows Update) کلیک کنید که آخرین گزینه نیز به شمار میرود.
 • در صفحه ای که برایتان باز می گردد روی گزینه Check for Updates کلیک کنید تا ویندوز در پی نوترین آپدیت منتشر شده از سوی مایکروسافت بگردد.
 • اگر آپدیتی در دسترس بود، گزینه Download & Install برایتان به نمایش در می آید که به معنای دانلود و نصب است و باید روی آن کلیک کنید. در غیر این صورت ویندوز به شما می گوید که دستگاه شما به روز است.

2. تنظیمات مربوط به نمایشگر را تغییر دهید

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند روی مصرف انرژی لپ تاپ تاثیر بگذارد، نمایشگر آن است. به صورت کلی، نمایشگر مهم ترین بخش یک دستگاه باتری محور است چرا که انرژی زیادی برای روشن نگه داشتن آن احتیاج است. این موضوع را در گوشی های هوشمند هم شاهد هستیم؛ هرچه فناوری بکار رفته در نمایشگری ضعیف تر باشد، آن گوشی قطعا از لحاظ طول عمر باتری عملکرد ضعیف تری خواهد داشت. در لپ تاپ ها هم فناوری بکار رفته در نمایشگر تاثیرگذار است اما مواردی نظیر روشنایی زیاد می تواند به سرعت شارژ باتری را تخلیه کند.

اگر می خواهید روشنایی صفحه نمایشگر لپ تاپ را در ویندوز 11 کم یا زیاد کنید، کافی است به همان پنل تنظیمات سریع ویندوز بروید اما اگر نمی دانید چگونه باید این کار را انجام داد، جهت زیر را دنبال کنید.

 • کلیدهای ترکیبی ویندوز + I را فشار دهید تا صفحه تنظیمات برایتان باز گردد.
 • در پنل سمت چپ روی گزینه System کلیک کنید که اولین گزینه فهرست هم به شمار میرود.
 • در صفحه باز شده روی گزینه Display کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به نمایشگر برایتان باز گردد.
 • در زیر گزینه Display، یک نوار اسلایدی وجود دارد که می توانید با کشیدن آن به سمت راست و چپ، نور صفحه را تنظیم کنید.

3. از حالت ذخیره انر ژی بهره ببرید

درست مانند ویندوز 10، در ویندوز 11 هم حالتی تحت عنوان ذخیره انرژی وجود دارد که کاربر می تواند با فعال کردن آن، تا حد زیادی از ذخیره انرژی بکاهد. این کار را هم با اعمال تنظیمات اتوماتیک در کنترل نور صفحه، محدود کردن فعالیت های پس زمینه و اعلانات دریافتی انجام می دهد. حتی می توانید طوری تنظیمات را تغییر دهید که اگر باتری به سطح خاصی رسید، این قابلیت به صورت اتوماتیک فعال گردد.

برای اینکه بتوانید به وسیله حالت ذخیره انرژی، طول عمر باتری لپ تاپ خود را در ویندوز 11 افزایش دهید می توانید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

 • با فشردن کلیدهای ترکیبی ویندوز + I به صفحه تنظیمات ویندوز بروید.
 • در بخش System، روی گزینه Power & Battery کلیک کنید.
 • در این قسمت روی گزینه Battery Saver کلیک کنید تا به صورت دستی آن را فعال کنید.
 • اگر می خواهید این قابلیت به صورت اتوماتیک و زمانی که ظرفیت باتری به حد خاصی رسید فعال گردد، می توانید از منوی کشویی در بخش Turn battery saver on automatically at، ظرفیت مورد نظر باتری را برای روشن شدن این حالت انتخاب کنید. این قابلیت اجازه می دهد برای مثال وقتی ظرفیت باتری روی 40 درصد نهاده شد، به صورت اتوماتیک حالت ذخیره انرژی فعال گردد که در بالا هم گفتیم چه کارهایی در این حالت برای ذخیره انرژی صورت می گیرد. (مطابق تصویر زیر).

4. مصرف انرژی سیستم خود را شخصی سازی کنید

انرژی مصرفی دقیقا همان انرژی است که لپ تاپ به محض روشن شدن تا زمانی که خاموش گردد استفاده می نماید. یعنی هر کاری که انجام دهید، از لپ تاپ شما انرژی کم می گردد و این انرژی هم می تواند به وسیله برق مستقیم و هم از باتری تامین گردد. اما اگر لپ تاپ روی باتری قرار داشته باشد، قطعا می دانید که نمی توان کارهای سنگینی با آن انجام داد. به خصوص پردازش ها یا محاسباتی که تمام اجزای داخلی را تحت فشار قرار می دهد و در نتیجه دستگاه انرژی بیشتری را از باتری طلب می نماید.

در ویندوز 11 راهی وجود دارد که بتوان تنظیمات مربوط به مصرف انرژی را هم تغییر داد. البته اینطور نباید در نظر بگیرید که با اعمال تغییرات در این بخش دیگر می توان لپ تاپ را بدون احتیاج به شارژ برای مدت زمان طولانی در کارهای سنگین استفاده کرد. هر تنظیمی روی سیستم خود اعمال کنید باز هم برای انجام پردازش های سنگین باید آن را به شارژ متصل کنید. اما برای کارهای معمولی، یک سری تکنیک وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مصرف انرژی اندکی کاهش پیدا کند.

ویندوز 11 درست مانند ویندوزهای قدیمی به شما این اجازه را می دهد تا بین سه حالت عملکرد، مصرف بهینه و متعادل، یک کدام را به عنوان تنظیمات پیش فرض مصرف انرژی در سیستم خود برگزینید.

 • برترین عملکرد (Best Performance): این حالت برای کسانی مناسب است که طول عمر باتری برایشان اهمیت چندانی ندارد و آنچه که از سیستم می خواهند، قدرت سخت افزاری بالاتر و سرعت بیشتر است. توجه داشته باشید که با فعال کردن این حالت اگرچه تغییر چشمگیری در فرایند سرعت و قدرت لپ تاپ حس نمی گردد اما باتری سریع تر از حد معمول خالی خواهد شد.
 • مصرف بهینه (Best Power Efficiency): این حالت بیشتر برای کسانی مناسب است که می خواهند لپ تاپ شان در حالت عادی طول عمر باتری بیشتری داشته باشد. به نسبت تنظیمات پیش فرض، در این حالت می توانید برای مدت طولانی تری از لپ تاپ خود بهره ببرید اما ممکن است یک سری از اپلیکیشین ها دیگر روی پس زمینه در حالت اجرا باقی نمانند و از طرفی کنترل میزان روشنایی صفحه هم به خود لپ تاپ سپرده گردد.
 • متعادل (Balanced): در این حالت که حالت پیش فرض هم نامیده می گردد، خود ویندوز تصمیم می گیرد که به یک میزان خاص هم مصرف بهینه داشته باشد و هم از طرفی قدرت و سرعت کافی را برای انجام کارهای مختلف در اختیار کاربر قرار می دهد.

اگر می خواهید این گزینه ها را متناسب با یک طرح از قبل مشخص شده (به وسیله خود ویندوز) به گونه ای شخصی سازی کنید که طول عمر باتری لپ تاپ مبتنی بر ویندوز 11 شما دوام بیشتری داشته باشد، می توانید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

 • کلیدهای ترکیبی ویندوز + I را به صورت همزمان فشار دهید تا صفحه تنظیمات ویندوز 11 باز گردد.
 • در پنل سمت چپ روی گزینه System که اولین گزینه هست کلیک نموده و سپس Power & Battery را انتخاب کنید.
 • در زیر قسمت Power Mode، روی گزینه Best power efficiency کلیک کنید.

نکته: توجه داشته باشید که در دسترس بودن یا نبودن این تنظیمات در سیستم شما به شرکت سازنده و نوع سخت افزاری بستگی دارد که در سیستم بکار گرفته شده است. در نتیجه ممکن است بعضی از شما با یک سری از گزینه ها روبرو نشوید.

اگر تمایلی به استفاده از گزینه های از قبل مشخص شده این چنینی برای کنترل میزان مصرف انرژی در لپ تاپ خود ندارید، به لطف ویندوز 11 می توانید این تنظیمات را به گونه دیگری متناسب با سلیقه خود روی دستگاه اعمال کنید. برای انجام این کار دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

 • با فشردن کلیدهای ترکیبی ویندوز + R، وارد منوی جست و جوی run شوید.
 • عبارت Control را درون آن نوشته و روی اینتر (Enter) در صفحه کلید ضربه زده یا روی OK کلیک کنید.
 • کنترل پنل برای شما باز می گردد که باید در سمت راست این اپلیکیشن، روی گزینه View by کلیک نموده و از بین گزینه ها Small Icons را انتخاب کنید.
 • حال که نحوه چینش گزینه ها تغییر کرد، روی گزینه Power Options کلیک کنید.
 • در این مرحله در منوی باز شده، روی گزینه Change plan settings کلیک کنید.
 • مطابق تصویر زیر روی گزینه Change advanced power settings کلیک کنید.
 • در صفحه ای که برای شما باز می گردد می توانید مشخص کنید که کامپیوتر شما در مصرف انرژی چه رفتاری از خود نشان دهد. برای مثال می توانید تنیمات هارد خود را طوری تغییر دهید که بعد از چند دقیقه (به انتخاب خود شما) عدم فعالیت، خاموش گردد تا مصرف انرژی کاهش پیدا کند. بعلاوه در صورتی که از تغییرات اعمال شده رضایت ندارید یا اشتباهی انجام دادید می توانید آن را به تنظیمات پیش فرض هم برگردانید. توجه داشته باشید که هر تغییری اعمال می کنید ابتدا روی گزینه Apply و در صورت رضایت روی گزینه OK کلیک کنید.

5. فعالیت پس زمینه اپلیکیشن ها را کنترل کنید

اجرای همزمان چندین اپلیکیشن در پس زمینه می تواند باعث تخلیه سریع شارژ باتری گردد. طبیعتا هرچه لپ تاپ خود را درگیر کارهای بیشتری کند، به انرژی بیشتری هم احتیاج دارد تا بتواند تمام آن ها را در حال انجام نگه دارد. این انرژی هم همانطور که گفته شد از باتری تامین می گردد. برای اینکه بتوانید این فعالیت ها را که در بسیاری مواقع اصلا هم ضروری نیستند کنترل کنید، مراحل زیر را انجام دهید.

 • کلیدهای ترکیبی ویندوز + I را فشار دهید تا وارد صفحه تنظیمات شوید.
 • سپس روی System و Power & battery کلیک کنید تا وارد منوی تنظیمات باتری شوید.
 • در قسمت زیرین Battery Usage، چک کنید ببینید چه اپلیکیشنی بیشتر از همه در پس زمینه انرژی مصرف می نماید یا چه اپلیکیشنی در پس زمینه در حال انجامست اما به آن احتیاجی ندارید.
 • اگر اپلیکیشنی اجازه اعمال تغییرات را به شما داد، کافی است روی سه نقطه عمودی کنار آن کلیک نموده و عبارت Manage background activity را انتخاب کنید.
 • در صفحه باز شده هم می توانید تنظیمات مربوط به Let this app run in the background را تغییر دهید.

6. فرایند به خواب رفتن لپ تاپ را سریع تر کنید

یکی دیگر از راه های عالی برای اینکه بتوانید طول عمر باتری لپ تاپ خود را در ویندوز 11 افزایش دهید این است که فرایند به خواب رفتن آن را سریع تر کنید. زمان هایی پیش می آید که اصلا به لپ تاپ احتیاج ندارید اما دستگاه روشن و در حالت آماده بکار واقع شده است. در این حالت برای اینکه مثلا یک ساعت یا بیشتر منتظر بمانید تا لپ تاپ به خواب برود (حالت Sleep)، کافی است تنظیمات مربوط به آن را به گونه ای تغییر دهید که این اتفاق زودتر رخ دهد. برای انجام این کار از دستورالعمل های زیر پیروی کنید.

 • با فشردن کلیدهای ترکیبی ویندوز + I وارد صفحه تنظیمات ویندوز 11 شوید.
 • در قسمت System، روی گزینه Power & battery کلید کنید.
 • در پایین بخش Screen and sleep، می توانید انتخاب کنید چند دقیقه بعد از عدم فعالیت، ویندوز لپ تاپ را به حالت خواب ببرد. این تنظیمات چه در صورتی که لپ تاپ به شارژ متصل است و چه در صورتی که در حالت عادی واقع شده است قابل اجرا است.

اگرچه در تیتر مطلب منحصرا به ویندوز 11 اشاره دارد اما این تنظیمات در ویندوزهای دیگر هم قابل اجرا هستند اما علت اصلی این است که ویندوزهای دیگر به پایداری کافی در زمینه مصرف بهینه انرژی رسیده اند و از طرفی یک سری تنظیمات هم در ویندوز 11 تغییر نموده اند. بنابراین تصمیم گرفتیم این مطلب را به عنوان یک راهنما برای بهبود عملکرد باتری لپ تاپ در ویندوز 11 تهیه کنیم.

با انجام این دستورالعمل های آسان اما کاربردی، می توانید برترین تجربه را از کار با لپ تاپ خود داشته باشید. اما توجه کنید این تغییرات قرار نیست معجزه و طول عمر باتری را از این رو به آن رو نمایند. شاید به صورت محسوس بتوانید متوجه بهبود عملکرد شوید اما اینطور نیست که تفاوت بین آن ها چشمگیر باشد. اگر شما هم روش هایی را برای بهبود طول عمر باتری در ویندوز 11 سراغ دارید حتما آن را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ

به "6 روش برای افزایش شارژدهی لپ تاپ در ویندوز 11" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 روش برای افزایش شارژدهی لپ تاپ در ویندوز 11"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید