پوتین حضور نظامی روسیه در تنگه هرمز را بعید ندانست

به گزارش وبلاگ ساعتچی، رئیس جمهوری روسیه تاکید نمود: با توجه به توسعه نیروهای نظامی و ناوگان نظامی-دریایی ما و بطور کلی از لحاظ نظامی-فنی حضور نظامی روسیه در منطقه تنگه هرمز مسئله ای برای ما نخواهد بود.

پوتین حضور نظامی روسیه در تنگه هرمز را بعید ندانست

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساعتچی، روزنامه راسیسکایا گازیتا نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ایجاد یک سازمان تخصصی برای حل و فصل مسائل به وجود آمده در تنگه هرمز را بعید ندانست.

پوتین در سخنان خود در جریان مباحثات برگزار شده در اجلاس مالی شرق که در شهر ولادی وستوک روسیه، گفت: با توجه به توسعه نیروهای نظامی و ناوگان نظامی-دریایی ما و بطور کلی از لحاظ نظامی-فنی حضور نظامی روسیه در این منطقه (تنگه هرمز) مسئله ای برای ما نخواهد بود. مسئله اینجاست که تمامی این اقدامات باید موثر بوده و به حل و فصل اوضاع و افزایش سطح امنیت در منطقه خلیج فارس و به خصوص در تنگه هرمز منجر گردد.

وی اضافه نمود: چند سال قبل روسیه ابتکارعمل ایجاد مکانیسمی بین المللی با توجه به منافع همه کشورهای منطقه و طرفینی که به عادی سازی اوضاع در این راستا دریایی (تنگه هرمز) علاقه مند هستند را مطرح نمود. صحبت بر سر مشارکت روسیه، کشورهای آسیایی و حتی آمریکاست و در آینده نزدیک این مسئله می تواند حتی به تشکیل یک ساختار بین المللی تخصصی در این باره منجر گردد.

به گفته وی، مقامات مسکو این مسئله را با همتایان خود، از جمله شرکای چینی مورد آنالیز قرار داده و خواهد داد.

رئیس جمهوری روسیه تاکید نمود که این کشور بدون تردید علاقه مند است تا وخامت اوضاع در این منطقه کاهش یافته و همه نقش آفرینان در روند حل و فصل مسائل، از جمله مسائل مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در برنامه هسته ای ایران، بر اساس اسناد بین المللی که از سوی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته، مشارکت داشته باشند.

روسیه در استقرار موشک های برد متوسط پیش قدم نخواهد بود

ولادیمیر پوتین همچنین بیان کرد که این کشور در استقرار موشک های ممنوع شده در چارچوب پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر پیشقدم نخواهد شد، البته چنین موشک هایی را فراوری می نماید، ولی مستقر نخواهد کرد.

وی گفت: ما از قبل علناً اعلام نموده ایم که پس از آن که آمریکایی ها چنین موشک هایی را آزمایش کردند، مسلماً ما چنین موشک هایی را فراوری خواهیم کرد ولی تا زمانی که سیستم های موشکی آمریکایی با استفاده از این نوع موشک ها استقرار زمینی پیدا ننموده باشند ،دست به چنین اقدامی نخواهیم زد.

پوتین اضافه نمود: اظهارات رئیس پنتاگون درباره اینکه آمریکا آماده است تا موشک های برد متوسط را در خاک ژاپن و کره جنوبی مستقر کند، باعث خرسندی روسیه نشده و مسلماً نگرانی های تعیینی در این باره وجود دارد. اگر بخواهم صادقانه بگویم این مسئله بارها در مذاکرات ما با شیزو آبه، نخست وزیر ژاپن، حتی قبل از فراوری آنها توسط آمریکایی ها مطرح شده است.

رئیس جمهوری روسیه تاکید نمود اگر موشک های آمریکایی در خاک ژاپن و کره جنوبی استقرار پیدا نمایند، قطعاً این مسئله به بهانه متوقف کردن تهدیدات از جانب کره شمالی خواهد بود، ولی این چنین اقدامی برای ما مشکل خاص و قابل توجهی به وجود نخواهد آورد، برای این که سیستم های موشکی ما بخش های قابل توجهی از خاک روسیه از جمله شرق دور را تحت پوشش قابل اطمینان قرار خواهند داد.

وی یادآور شد که خروج آمریکا از پیمان موشکی اقدامی غیرسازنده بوده و استقرار امنیت بین المللی و رژیم کنترل تسلیحات را از بین برده است.

پیشنهاد پوتین به ترامپ درباره خرید تسلیحات نظامی جدید، ازجمله سلاح های مافوق صوت

ولادیمیر پوتین همچنین بیان کرد که در جریان دیدار آخر خود با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در اوسکای ژاپن، به وی پیشنهاد نموده تا تسلیحات نظامی جدید، از جمله سلاح های مافوق صوت که هیچ یک از کشورهای دیگر دنیا، از جمله خود ایالات متحده آنها را در اختیار ندارند، را از روسیه خریداری کند، ولی ایالات متحده اعلام نموده که خود میخواهد فراوری سلاح های مشابه را شروع نمایند. به گفته وی، در هر صورت روسیه آمادگی دارد تا در باره این مسئله گفت وگو کند، البته تاکنون پاسخ تعیین از سوی طرف آمریکایی دریافت ننموده است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین بیان کرد که کشور ترکیه پس از خرید سامانه های موشکی اس-400 می تواند با اطمینان امنیت آسمان خود را تامین کند و بطور کلی نقش ترکیه در مسائل بین المللی و منطقه ای افزایش پیدا می نماید.

ولادیمیر پوتین همچنین گفت که مخالفتی با از سرگیری ترکیب گروه 8 ندارد و روسیه آمادگی دارد تا میزبان رهبران کشورهای عضو این باشگاه باشد. به گفته وی، طبق قوانین داخلی این گروه، میزبانی دوره ای این گروه برعهده روسیه است و مسکو با خوشحالی در انتظار پذیرا شدن سران این کشورها خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پوتین حضور نظامی روسیه در تنگه هرمز را بعید ندانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین حضور نظامی روسیه در تنگه هرمز را بعید ندانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید