کرونا در خدمت ابزارهای تکنولوژی

به گزارش وبلاگ ساعتچی، درحال حاضر میزان ضریب نفوذ موبایل در دنیا 66 درصد است یعنی 15/ 5 میلیارد نفر به موبایل دسترسی دارند. تعداد کاربران اینترنت در دنیا هم 57/ 4میلیارد نفر است که به معنی ضریب نفوذ 59 درصدی است.

کرونا در خدمت ابزارهای تکنولوژی

شبکه های اجتماعی نه تن ها به بخش جدایی ناپذیری از زندگی امروزی تبدیل شده اند، بلکه روزبه روز نفوذ خود را بیشتر می نمایند؛ این به خصوص در دوران کرونا بیش از قبل خود را نشان داده است. براساس گزارش جدید Global Web Index فیلیپینی ها با متوسط 3ساعت و 50 دقیقه در روز، بیشترین میزان استفاده از شبکه های اجتماعی در دنیا را به خود اختصاص داده اند.

این درحالی است که در ژاپن میزان گذران وقت کاربران در شبکه های اجتماعی درحال کاهش است و به کمتر از یک ساعت در روز رسیده است.

به طور متوسط در دنیا مردم 2 ساعت و 22 دقیقه وقت خود را در روز به شبکه های اجتماعی اختصاص داده اند. هرچند این میزان از کشوری به کشور دیگر فرق می نماید، اما درحالی بعضی از کشور های توسعه یافته نشانه هایی مبنی بر کاهش زمان استفاده از شبکه های اجتماعی را بروز داده اند که در کشور های درحال توسعه میزان استفاده از این شبکه ها به خصوص در میان قشر جوان (16 تا 24 سال) رو به افزایش است.

فیلیپین با حدود 4 ساعت، سپس نیجریه با 3 ساعت و 42 دقیقه و به دنبال آن ها هند با 2 ساعت و 36 دقیقه بیشترین میزان استفاده از این شبکه ها را به خود اختصاص داده اند.

آمریکا که مهد استقرار عظیم ترین شبکه های اجتماعی است با 2 ساعت و 8 دقیقه مصرف در رده چهارم دنیا واقع شده است و چین و بریتانیا به ترتیب با یک ساعت و 57 و یک ساعت و 41 دقیقه و ژاپن با 46 دقیقه در رده های بعدی قرار دارند.

مصرف دنیای شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی حالا جذاب ترین ابزار های اینترنتی برای کاربران به شمار می فرایند. براساس گزارش Hootsuit تا 6 ماه نخست سال 2020 تعداد کاربران شبکه های اجتماعی به 96/ 3 میلیارد نفر رسید. به نوعی می توان گفت ضریب نفوذ این شبکه ها در بین جمعیت دنیا 51درصد است.

رشد سالانه شبکه های اجتماعی 5/ 10درصد برآورد شده و بخش عمده کاربران این شبکه ها یعنی 91/ 3 میلیارد نفر به وسیله موبایل به این شبکه ها دسترسی داشته اند و این یعنی 99 درصد کاربران این شبکه ها روی موبایل هستند. براساس این گزارش جمعیت دنیا امروزه به 79/ 7 میلیارد نفر می رسد که 56درصد آن در شهر ها زندگی می نمایند.

درحال حاضر میزان ضریب نفوذ موبایل در دنیا 66 درصد است یعنی 15/ 5 میلیارد نفر به موبایل دسترسی دارند. تعداد کاربران اینترنت در دنیا هم 57/ 4میلیارد نفر است که به معنی ضریب نفوذ 59 درصدی است.

صعود کرونا، رشد شبکه های اجتماعی

آمار ها نشان می دهد تداوم کرونا تاثیر قابل ملاحظه ای بر رشد استفاده از شبکه های اجتماعی و اساسا استفاده از تکنولوژی در طول سال 2020 گذاشته است. براساس این آمار ها میزان وقتی که افراد 16 تا 64 سال با تلفن همراه خود در 6 ماه نخست سال 2020 و در طول دوران کرونا سپری نموده اند بالغ بر 70 درصد رشد داشته است.

این میزان در زمینه استفاده از لپ تاپ 49 درصد رشد و برای استفاده از کامپیوتر های رومیزی 33 درصد رشد را نشان می دهد. همچنین میزان استفاه از تبلت در این زمان 23 درصد، میزان استفاده از تلویزیون های هوشمند و دستگاه های پخش آنلاین فیلم و سریال (Streaming Devices) بالغ بر 32درصد، کنسول های گیم 18درصد، اسپیکر های هوشمند 14 درصد و ساعت های هوشمند 1/ 9 درصد رشد مصرف داشته اند.

بیش از نیمی از پاسخ دهندگان به نظرسنجی GlobalWebIndex می گویند که بیش تر از ابتدای سال 2020 درحال تماشای فیلم و سریال بر روی اینترنت هستند. همچنین 4 نفر از هر 10 نفر پاسخ دهنده به این نظرسنجی می گوید که بیش از ابتدای سال از شبکه های اجتماعی استفاده می نماید.

رشد مصرف ویدئو آنلاین در میان سایر انتخاب های دیجیتالی قابل توجه است و نشان می دهد کاربران در دورانی که بیشترین قرنطینه و حضور در خانه را داشته اند به سمت استفاده از سرویس های پخش آنلاین فیلم و سریال رفته اند.

یاری دیجیتال به گذران زندگی

تقریبا می توان گفت اگر اینترنت نبود گذران امور در دوران کرونا شرایطی بسیار بغرنج پیدا می کرد. 8 نفر از هر 10 نفر پاسخ دهنده به نظرسنجی که توسط اریکسون انجام گرفته می گویند که تلفن همراه و تکنولوژی های اینترنتی به آن ها یاری نموده که طی دوران این بیماری همه گیر کار های خود را انجام دهند.

76درصد پاسخ دهندگان گفته اند که تکنولوژی های اینترنتی به فرزندان آن ها یاری نموده که آموزش و تحصیلات خود را ادامه دهند و 74 درصد گفته اند که از این تکنولوژی برای احوالپرسی و با خبر شدن از شرایط دوستان و اقوامشان استفاده نموده اند. 43 درصد نیز گفته اند تکنولوژی به آن ها یاری نموده که سلامت ذهنی و تندرستی شان را بهبود بخشند.

تکنولوژی همچنین نقش مهمی در ارتباط با افراد مسن و تنها ایفا نموده و عملا نشان داده ورای ماجرای پاندمی تا چه اندازه می تواند ارتباط موثری برای این گروه از افراد جامعه فراهم کند.

هرچند شواهد زیادی هم مبنی بر مضر بودن استفاده زیاد از تکنولوژی در دسترس است، اما واقعیت این است این فناوری ها تا اندازه قابل توجهی کیفیت زندگی مردم را بهبود بخشیده اند.

رفتار جست وجو

به لطف اسپیکر های هوشمند و ارتقای هوش مصنوعی روی تلفن های همراه حالا دستیاران هوشمندی که با فرامین صوتی کار می نمایند به وفور در دسترس اند و میزان استفاده از آن ها هم رو به گسترش است. در همین حال فاصله زیادی بین نوع و میزان استفاده از این ابزار در کشور های مختلف وجود دارد.

گزارش های GWI نشان دهنده این است که در کشورهایی، چون هند، چین و اندونزی اکثریت کاربران از فرامین صوتی برای جست وجو استفاده می نمایند. از هر 10 کاربر هندی 6 نفر از جست وجوی صوتی استفاده می نمایند و همین مساله این کشور را در صدر این لیست قرار داده است.

اندونزی، چین، مکزیک و تایلند نیز کشور هایی هستند که حداقل نیمی از کاربران آن ها از فرامین صوتی برای جست وجو بهره می گیرند. در ترکیه و عربستان سعودی 49 درصد و در امارات 48 درصد کاربران از این شیوه برای جست وجو بهره می برند. جالب آنکه این میزان برای کشوری، چون ژاپن تنها 17درصد است.

با این حال جست وجوی صوتی تنها شیوه مدرنی نیست که کاربران به سرعت درحال استفاده از آن هستند. تکنولوژی های شناسایی تصویر مثل پینترست لنز و گوگل لنز هم به شکل سریعی درحال رشد هستند. حدود یک سوم کاربران مورد پرسش قرار گرفته می گویند که طی یک ماه گذشته از تکنولوژی های شناسایی تصویر بهره گرفته اند.

اما شاید یکی از مهم ترین موارد استفاده جست وجو برای وقتی باشد که کاربران می خواهند از این شبکه های اجتماعی برای اطلاع پیدا کردن درباره یک محصول یا یک برند بهره بگیرند. نکته جالب توجه اینکه در سنین 16 تا 24 سال کاربران زن بیشتر از کاربران مرد از جست وجو در شبکه های اجتماعی برای پیدا کردن اطلاعات درباره یک برند یا محصول بهره می گیرند.

دورکاری در اوج

کرونا صد ها میلیون نفر را دورکار نموده و دورکاری را به عنوان یک فرهنگ کاری موثر و کاربردی معرفی نموده است به طوری که بعضی شرکت ها اعلام نموده اند اساسا فارغ از زمان خاتمه کرونا تا همواره کارکنان خود را دورکار نموده اند.

براساس مطالعه اجرا شده توسط GWI یک چهارم کاربران مورد پرسش قرار گرفته انتظار دارند که بعد از پاندمی هم همچنان از راه دور به کار بپردازند. در این میان به نظر می رسد افراد جوان تر و به خصوص خانم ها علاقه بیشتری به دورکاری دارند به طوری که 29 درصد مردان و 35 درصد زنان بین 16 تا 24 سال می گویند که بعد از خاتمه کرونا هم انتظار دارند شغل هایی داشته باشند که از راه دور بتوانند انجام دهند.

این میزان با بالا رفتن سن کاهش پیدا می نماید به طوری که تنها 17 درصد مردان و 19 درصد زنان بین 55 تا 64 سال انتظار باقی ماندن دورکاری بعد از خاتمه کرونا را دارند.

ویدئوکنفرانس در اوج

کرونا صنعت ویدئوکنفرانس را متحول کرد و این تکنولوژی حالا به ابزار اصلی بسیاری از ارتباطات تجاری تبدیل شده است. بعضی برند های ویدئوکنفرانس مثل زوم حالا به قله های صنعت تکنولوژی تبدیل شده اند که روزبه روز برمحبوبیت شان اضافه می گردد.

در میان کشور های دنیا هندی ها بیشترین استفاده را از ویدئوکنفرانس دارند و کشور های فیلیپین، کره جنوبی و سنگاپور در رتبه های بعدی هستند. با این حال میزان استفاده ویدئوکنفرانس در کشوری، چون ژاپن چندان بالا نیست و تنها 8درصد کاربران از آن استفاده می نمایند. در آمریکا این میزان 23 درصد و در اسپانیا 18 درصد است.

در همین حال باز هم به نظر می رسد قشر جوان و به خصوص زنان در گروه سنی 16 تا 36 سال به بهره گیری از این تکنولوژی بیشتر علاقه دارند. در میان برند های ویدئوکنفرانس زوم با داشتن 300 میلیون کاربر روزانه در صدر واقع شده است، گوگل میت با 100 میلیون و مایکروسافت تیمز با 75میلیون کاربر روزانه در رده های بعدی هستند.

اسکایپ با 40 میلیون کاربر و سیسکو وبکس هم با 500 میلیون کاربر ماهانه از جمله پلت فرم های پر استفاده ویدئوکنفرانس به شمار می فرایند.

صنعت تبلیغات آنلاین

اینستاگرام با داشتن یک میلیارد کاربر بالقوه برای تبلیغات حالا به یکی از جذاب ترین پلت فرم های تبلیغاتی دنیا تبدیل شده است. اینستاگرام تنها طی یک فصل بیش از 111 میلیون رشد کاربر داشته است. لینکدین با داشتن702 میلیون کاربر و رشد 26 میلیون کاربر در یک فصل هم از جذاب ترین پلت فرم ها برای تبلیغات آنلاین به شمار می رود.

در این میان به نظر می رسد پلت فرمی، چون توییتر در فصل گذشته با افت کاربر روبرو شده و همین از محبوبیت آن برای تبلیغ دهندگان کاسته است. تیک تاک هم با داشتن 800 میلیون کاربر یکی از بهترین پلت فرم ها برای تبلیغ به خصوص برای قشر جوان و نوجوان به شمار می آید.

آمار های رشد تیک تاک خیره نماینده است و به خصوص با کنار رفتن ترامپ از ریاست جمهوری پیش بینی می گردد مسائل آن با دولت آمریکا هم به تدریج حل گردد.

تجارت الکترونیکی

پاندمی تغییرات دیگری هم در دنیا اینترنت به وجود آورد؛ از جمله اینکه میزان تراکنش های مرتبط با خرید آنلاین و تجارت الکترونیکی را تا 19 درصد نسبت به قبل افزایش داده است. هند، آفریقای جنوبی، چین و برزیل کشور هایی هستند که بیشترین خرید آنلاین را در دوران کرونا انجام داده اند.

در این میان مطالعات نشان می دهند که تمایل به خرید آنلاین در میان کاربران جوان تر به مراتب بیشتر از کاربران مسن تر است.

بیشترین خرید آنلاین در دوران کرونا مربوط به محصولات گروه ورزشی است که 83 درصد رشد نشان می دهد. محصولات سوپرمارکتی با 66 درصد و محصولات تکنولوژی با 45 درصد در رده های بعدی خرید قرار دارند.

منبع: فرادید

به "کرونا در خدمت ابزارهای تکنولوژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در خدمت ابزارهای تکنولوژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید