نمونه میز قهوه خوری دوره قاجار ساخته شد

به گزارش وبلاگ ساعتچی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،سعید سالکی هنرمند و پژوهشگر کارگاه پژوهشی سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی با اعلام این خبر توضیح داد :به دلیل پیچیدگی فناوری دوران قاجار و فرآیند سخت ساخت تا کنون کسی به دنبال ساخت نمونه این میز نرفته بود.

نمونه میز قهوه خوری دوره قاجار ساخته شد

به گفته او چند نمونه اصلی از این میز هم اکنون در کاخ گلستان موجود است. سالکی ویژگی نمونه ساخته شده از میز سرامیکی را بزرگ بودن صفحه ، تاب برنداشتن و ترک نخوردن در هنگام ساخت اعلام نمود و خاطر نشان ساخت که نمونه آن در هیچ جای ایران وجود ندارد.

او با اشاره به اینکه نمونه ساخته شده از میز سرامیکی قهوه خوری دوره قاجار، سبک تر از نمونه اصلی آن است خاطر نشان کرد که با وجود سبکی این نمونه بسیار مقاوم و با کیفیت بالاتری ساخته شده است .

سالکی یکی دیگر از تفاوت های این نمونه را با نمونه اصلی در کمتر بودن قطر آن دانست و توضیح داد که قطر میزهای سرامیکی کاخ گلستان 4سانتی متر ولی نمونه ساخته شده تنها 2 سانتی متر است .

این هنرمند و پژوهشگر کارگاه پژوهشی سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی گفت :نمونه میز سرامیکی قاجار کاملا طبق نمونه اصلی اش از گلی مخصوص ساخته شده است .

او با اشاره به همکاری و همفکری سایر پژوهشگران این کارگاه در پیشبرد این پروژه توضیح داد که تحقیق و پژوهش های گروهی بسیاری بر روی این گل انجام شد تا به نتیجه ای مورد نظر رسیدیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نمونه میز قهوه خوری دوره قاجار ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه میز قهوه خوری دوره قاجار ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید