نقشه راه همکاری های 5 ساله ایران و عراق نهایی شد

به گزارش وبلاگ ساعتچی، تهران (پانا) - وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با تشریح برنامه های سفرش به عراق؛ امضای سند پنج ساله و تبادل کار و فرصت های شغلی را از جمله مهمترین آنها برشمرد.

نقشه راه همکاری های 5 ساله ایران و عراق نهایی شد

محمد شریعتمداری در بدو ورود به عراق گفت: ایران به دنبال همکاری های دوجانبه با تاسیس شرکت های مشترک در قالب سند بلند مدت 5 ساله با عراق است که در واقع نقشه راه همکاری ماست.

وی با نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها گفت: باز شدن بازارهای صادراتی ایران به خصوص در کشورهای همسایه یکی از سیاست های مهم سال 1400 وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که پیش نیاز این مهم توسعه روابط کار فیمابین خواهد بود.

شریعتمداری با بیان اینکه از مدتی پیش امضای سند 5 ساله با وزارت کار عراق در دستور کار طرف ایرانی بود؛ از نهایی شدن این سند خبر داد و اضافه کرد: همکاری های دوجانبه تهران - بغداد در قالب این سند دنبال خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تبادل نیروی کار و فرصت های شغلی برنامه بعدی سفرش به عراق است، از تلاش برای فعالیت اقتصادی علاوه بر گسترش روابط در زمینه تعاون و کار و مذاکره پیرامون بیمه های اجتماعی خبر داد.

شریعتمداری خاطر نشان کرد: تبادل نیروی کار عمدتا تخصصی است و به زودی وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در عراق (سفارت ایران در بغداد) مستقر خواهد شد.

وی در ادامه تبادل نیروهای کار تخصصی را نیاز هر دو طرف برشمرد و تمرکز اصلی مذاکرات خود با دولت عراق را مسایل اقتصاد واقعی اعلام کرد که در زمینه های پتروشیمی، دارویی، مصالح و فلزات ساختمانی پیگیری خواهد شد.

شریعتمداری با تصریح بر اینکه همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با دولت عراق اکثرا در حوزه اقتصاد خواهد بود؛ ابراز امیدواری کرد با تفاهم های منعقده که پیش نویس آن و سند همکاری پنج ساله آماده شده است؛ این همکاری ها توسعه و قوام بیشتری یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: شرکت هایی با صندوق های اقتصادی وزارت کار همکاری دارند که در ضمنً اسنادی که امضا خواهد شد در سال 1400 اجرایی می شوند.

شریعتمداری در سفر به عراق روز یکشنبه چند نشست با وزیران مربوطه این کشور همسایه در وزارتخانه های دارایی و کار خواهد داشت ضمن اینکه روز دوشنبه در سفر به کربلا برنامه های کاری سفرش را برای توسعه روابط فی مابین دنبال خواهد کرد که بنظر می رسد نمایشگاه های مشترک اقتصادی نیز بخشی از آن باشد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "نقشه راه همکاری های 5 ساله ایران و عراق نهایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راه همکاری های 5 ساله ایران و عراق نهایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید