مدیرکل موقت آژانس: به راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته ای ایران ادامه می دهیم

مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به سفر اخیر خود به تهران تاکید نمود که راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران ذیل برجام ادامه خواهد داشت.

مدیرکل موقت آژانس: به راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته ای ایران ادامه می دهیم

به گزارش خبرنگاران، کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در سخنرانی خود در شصت وسومین کنفرانس عمومی سالانه آژانس بار دیگر بر اهمیت همکاری کامل و به موقع ایران با آژانس تاکید نمود.

وی در سخنان خود با بیان اینکه تاکنون 182 کشور پادمان های آژانس را اجرا می نمایند، گفت: ما در یک سال گذشته به راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه دادیم و در آینده هم این کار را انجام خواهیم داد.

فروتا به سفر اخیر خود به تهران اشاره نمود و اضافه نمود: من در جریان این سفر با مقامات ارشد ایران گفت وگوهایی داشتم. ما درباره فعالیت های مان طبق برجام و اجرای پادمان ها در ایران رایزنی کردیم. من همچنان بر اهمیت همکاری کامل و به موقع ایران در رابطه با اجرای توافقنامه پادمانی و پروتکل الحاقی تاکید می کنم.

مدیرکل موقت آژانس در ادامه خاطر نشان کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی به راستی آزمایی عدم انحراف در مواد هسته ای اعلام شده از سوی ایران طبق توافقنامه پادمانی ادامه خواهد داد. همچنین ارزیابی ها درباره نبود مواد و فعالیت های هسته ای هسته ای اعلام نشده در ایران ادامه خواهد داشت.

همچنین علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری کشورمان که برای شرکت در کنفرانس سالانه عمومی آژانس به وین سفر نموده است در سخنرانی خود در این نشست ضمن تاکید بر نقش مهم انرژی هسته ای در چرخه های مختلف زندگی و دستاوردهای جمهوری اسلامی در این حوزه و همچنین انتقاد از عدم اجرای تعهدات طرف های باقی مانده در برجام، نسبت به یکجانبه گرایی و اقدامات مخرب آمریکا در ضربه به چندجانبه گرایی و دستاوردهای مهم دیپلماسی در چند دهه گذشته هشدار داد.

صالحی با تاکید بر اینکه در این برهه زمانی حساس برای موضوع چندجانبه گرایی، نشست جاری کنفرانس عمومی فرصتی منحصر به فرد جهت آنالیز چالش ها و مشخص صندلی اعضاء برای رسیدگی به این چالش ها می باشد، به تشریح دیدگاه ملی کشورمان در این خصوص پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران اهداف منطقی را برای گسترش برنامه صلح آمیز هسته ای خود و استفاده از فن آوری هسته ای در حوزه فراوری انرژی، بهداشت، و کشاورزی در پیش گرفته و پیشرفت ها و موفقیت های معقولانه ای را در این خصوص به دست آورده است.

وی در ادامه اظهارات خود به موضوع برجام پرداخت و گفت: یک اتفاق نظر وسیع میان تمامی دولت های عضو وجود دارد و آن این است که برجام، یک نقطه عطف حقیقی در تاریخ چندجانبه گرایی و به عنوان یک دستاورد بین المللی مهم می باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مدیرکل موقت آژانس: به راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته ای ایران ادامه می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرکل موقت آژانس: به راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته ای ایران ادامه می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید