فعالیت شرکت های فناور در حوزه پرورش زالوی طبی رونق می یابد

به گزارش وبلاگ ساعتچی، تشکیل کمیته ملی زالوی طبی از جمله اقداماتی است که با هدف سامان بخشیدن به شرایط این گونه با ارزش و ترویج، تجاری سازی و ورود شرکت های فناور و دانش بنیان به این حوزه انجام شده است.

فعالیت شرکت های فناور در حوزه پرورش زالوی طبی رونق می یابد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ ساعتچی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی در بیانیه های ترویجی خود، حوزه شیلات و آبزیان را یکی از حوزه های دارای ظرفیت قابل توجه اقتصادی معرفی می نماید و شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق را ترغیب نموده است که استفاده از فناوری در این حوزه را مورد توجه قرار دهند.

محمدحسن عصاره دبیر این ستاد در این باره اظهار کرد: بر خلاف بسیاری دیگر از روش های این حوزه از درمان، با توجه به تماس مستقیم این موجود (زالو) با خون انسان، باید فراوری و تکثیر و روش های درمانی مرتبط با آن منطق با اصول بهداشتی و استانداردهای پذیرفته شده بین المللی باشد.

پیرو مصوبه یکصدونهمین جلسه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی مبنی بر تشکیل کمیته ملی زالوی طبی با همکاری نمایندگان دفترطب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان شیلات ایران، سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت از محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، این کمیته در سازمان غذا و دارو تشکیل شد.

تشکیل کمیته ملی زالوی طبی از جمله اقداماتی است که با هدف سامان بخشیدن به شرایط این گونه ارزشمند، اصلاح و تصویب دستورالعمل های مرتبط با زالوی طبی و ترویج تجاری سازی و ورود شرکت های فناور و دانش بنیان به این حوزه انجام شده است.

معصومه ملک استاد دانشگاه و دبیر این کمیته و مجری طرح تحقیقاتی رهاسازی زالوهای تکثیر شده در مناطق حفاظت شده در تشریع فعالیت هایی انجام شده در این زمینه، اظهار کرد: استفاده گسترده از روش های درمانی مرتبط با زالو در کشور ما از داوران و اعصار گذشته رایج بوده است، ولی جمع آوری غیر اصولی زالوهای طبی از طبیعت در کشور ما، این گونه را تا مرز انقراض پیش برد. فعالیت طیف وسیعی از افراد در این زمینه و وجود نگرانی های تعیین بهداشتی و زیست محیطی، لزوم سامان بخشی و ترویج تکثیر و پرورش زالوی سالم را ضروری می سازد.

ملک، استفاده از زالوهای جمع آوری شده از طبیعت، تغذیه زالو از خون های ناسالم و واردات زالوی غیر بهداشتی را از جمله آسیب های این حوزه بر شمرد و اعلام کرد: در سال 1394 طرح فراوری زالوی طبی و رها سازی این گونه در عرصه های طبیعی به یاری ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی ارائه شد. با حمایت این ستاد، مطالعات ژنتیکی و جامع در این زمینه انجام گرفت و زالوها در شرایط استاندارد و بهداشتی جهت رها سازی فراوری شدند.

طرح ملی زالوی طبی

دبیر طرح ملی زالوی طبی ضمن تشریح بعضی مسائل اجرای طرح ، اضافه کرد: بر این اساس چهار استخر عظیم در مزرعه پژوهشی پردیس علوم دانشگاه تهران واقع در محمدشهر ایجاد شد و با رهاسازی نمونه های پرورش یافته در این محل زیستگاه حفاظت شده زالوی طبی ایجاد شد. در حال حاضر قیمت این گونه در بعضی مراکز درمانی اروپا نزدیک به 10 یورو است و از توجیه اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است. امیدوار هستیم با توجه بیشتر زیست بوم دانش بنیان و خلاق کشور و حمایت های معانت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شاهد حضور شرکت های خلاق، فناور و دانش بنیان بیشتری در این حوزه باشیم.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "فعالیت شرکت های فناور در حوزه پرورش زالوی طبی رونق می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت شرکت های فناور در حوزه پرورش زالوی طبی رونق می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید