سرمایه گذاری در روستاهای حاشیه بیابان لوت افزایش یافت

به گزارش وبلاگ ساعتچی، بیرجند - خبرنگاران - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: از زمانی که بیابان لوت در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسید تاکنون حجم سرمایه گذاری در روستاهای حاشیه بیابان افزایش یافته است.

سرمایه گذاری در روستاهای حاشیه بیابان لوت افزایش یافت

به گزارش وبلاگ ساعتچی، حسن رمضانی روز سه شنبه در نشست خبری نخستین همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت، فرصت های محلی و بین المللی در دانشگاه بیرجند اضافه کرد: پس از ثبت جهانی این اثر طبیعی بسیاری از نگاه ها معطوف به این جاذبه طبیعی شده به طوری که متقاضیانی را برای ساخت کمپ و اقامتگاه بوم گردی در روستاهای چاهداشتی، حیدرآباد، دهسلم و چهار فرسخ داریم.

وی با قدردانی از دغدغه هایی که برای توسعه استان با موضوع بیابان لوت وجود دارد، گفت: امید است با تداوم این دغدغه ها در سایه نشست های علمی راه برون رفت از مسائل را بیابیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، دانشگاه بیرجند را یکی از ارکان اصلی توسعه استان معرفی و تاکید نمود: باید از توان علمی دانشگاه برای خروج از مسائل استفاده کرد و برگزاری همایش بین المللی بیابان لوت نقطه آغاز این گونه کوشش ها است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته از کویر به عنوان مشکل یاد می شد گفت: امروز شهرستان های مختلف به دنبال یافتن یک نقطه کویری هستند که به عنوان فرصت گردشگری معرفی نمایند.

رمضانی با اشاره به وسعت کویر در خراسان جنوبی بیان نمود: نقاط مستعد کویری در شهرستان های بشرویه، طبس، فردوس، زیرکوه و نهبندان وجود دارد که برای جذب گردشگر مناسب است.

وی با بیان اینکه چند روز گذشته حضور گردشگران در کویر پلوند فردوس چشمگیر بوده است گفت: این حضور به نحوی بود که تمام مکان های اقامتی با ظرفیت کامل پر شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی از وجود 6 اقامتگاه در کویر بشرویه اطلاع داد و اضافه کرد: برگزاری همایش ها برای مطرح کردن قابلیت های استان در عرصه های ملی و بین المللی مفید است.

وی ابراز امیدواری کرد: بتوان برنامه ای برای توسعه سرمایه گذاری گردشگری کویر را در مقالاتی که توسط محققان ارایه می گردد تعریف کرد.

رمضانی از وجود 45 اقامتگاه بومگردی فعال در استان اطلاع داد و گفت: بیش از 60 درصد این اقامتگاه ها در روستاهای کویری واقع شده است.

او با اشاره به ساخت نخستین کمپ کویری استان در روستای دهسلم شهرستان نهبندان بیان نمود: برای این پروژه 800 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافت و اکنون در اختیار بخش خصوصی است که از آن بهره برداری می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: در بحث زیرساخت ها برای تامین آب و راه دسترسی به کویر سه قلعه نیز اقدام شده است.

وی از تخصیص 200 میلیون تومان اعتبار ملی برای برق رسانی به کویر همت آباد زیرکوه اطلاع داد و گفت: گرچه هنوز در مقایسه با بعضی استان های کویری در راه اندازی اقامتگاه بومگردی عقب هستیم اما سرمایه گذاری در کویر استان نسبت به سال های گذشته رونق زیادی داشته است.

رمضانی با اشاره به برنامه های میراث فرهنگی در راه اندازی سفرهای ارزان قیمت به بیابان لوت بیان نمود: در بخش گردشگران داخلی استقبال از کویرها خوب بوده و عده زیادی روزهای سرانجام هفته را ترجیح می دهند به نقاط کویری از جمله بیابان لوت سفر نمایند اما در بخش گردشگران خارج استان با توجه به مسائل زیرساختی به خصوص در بخش پرواز، سفر به استان اکنون نسبت به سایر نقاط کشور گران تر است.

وی با تاکید بر اینکه در گردشگری باید رقابت پذیر باشیم ابراز امیدواری کرد: با توسعه سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل بخش گردشگری بیش از پیش رونق گیرد.

وی گفت: تجربه ای که نوروز سال جاری داشتیم با توجه به شرایط اقلیمی کشور سفر به خراسان جنوبی و ماندگاری در استان افزایش یافت به طوری که ظرفیت تمام اقامتگاه های بومگردی کامل شد و ضریب اشغال بعضی هتل ها نیز نسبت به سال گذشته 100 درصد افزایش داشت.

اولین همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت؛ فرصت های محلی و بین المللی از فردا (چهارشنبه) یازدهم اردیبهشت در بیرجند برگزار می گردد.

بخش علمی همایش روز چهارشنبه در دانشگاه بیرجند برگزار می گردد و بخش دوم آن بازدید از بیابان لوت است که به اهتمام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز پنجشنبه 12 اردیبهشت انجام خواهد شد.

بیابان لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران سال 1395 در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و بین استان های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان مشترک است.

9893*3028

منبع: ایرنا

به "سرمایه گذاری در روستاهای حاشیه بیابان لوت افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری در روستاهای حاشیه بیابان لوت افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید