خط و نشان عربستان برای آمریکا!

به گزارش وبلاگ ساعتچی، عربستان سعودی تصمیم دارد در صورت اعلام ممنوعیت واردات نفت این کشور توسط دونالد ترامپ، راستا نفتکشهای حامل میلیونها بشکه نفت این کشور به آمریکا را تغییر دهد.

خط و نشان عربستان برای آمریکا!

به گزارش ایسنا، آمار کشتیرانی و اظهارات منابع مطلع نشان می دهد که حدود 40 میلیون بشکه نفت سعودی در راستا آمریکا قرار گرفته است و قرار است در هفته های آینده به این کشور برسد و فشار روی بازارها را که برای جذب اشباع عرضه تقلا می نمایند، تشدید خواهد نمود.

مقامات آمریکایی در روزهای اخیر اظهار نموده اند که واشنگتن در حال آنالیز ممنوعیت واردات نفت عربستان سعودی یا وضع تعرفه روی واردات است. این اظهارات به مسائل برای محموله هایی که در راستا رسیدن به مقصد قرار دارند، افزوده است.

منابع کشتیرانی اظهار نموده اند که عربستان سعودی ماه گذشته هنگامی که این کشتیها را کرایه کرد، کوشش کرد گزینه استفاده از آنها به عنوان مخازن نگهداری را از صاحبان نفتکشها دریافت کند اما با توجه به رونق بازار کرایه، بسیاری از آنها این پیشنهاد را نپذیرفتند.

به گفته دو منبع مطلع، عربستان سعودی در حال آنالیز تغییر مقصد این محموله ها در صورت توقف واردات نفت آمریکا است اما شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی در این باره حاضر نشد اظهارنظر کند.

مقامات یک شرکت بازرگانی نفت در آسیا پیش بینی کردند که اگر نفت عربستان در آمریکا پذیرفته نشود، احتمالا به سوی آسیا تغییر راستا خواهد داد.

افت شدید تقاضا که ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده و کمبود فضای نگهداری نفت مازاد احتیاج باعث شده است آمریکا چنین گزینه هایی را مورد آنالیز قرار دهد. تد کروز، سناتور آمریکایی روز سه شنبه در توییتر نوشت: پیغام من به سعودیها این است که نفتکشهایتان را برگردانید.

طبق آمار کشتیرانی، حدود 19 ابرنفتکش که هر یک قادر به حمل دو میلیون بشکه نفت است، در راستا رسیدن به پایانه های آمریکا به خصوص منطقه گلف کاست قرار گرفته است. سه نفتکش که از سوی عربستان سعودی کرایه شده است، در حال حاضر خارج از بنادر منطقه گلف آمریکا لنگر انداخته اند.

نرخ روزانه نفتکشها در ماه گذشته به حدود 300 هزار دلار افزایش یافت و اگرچه هفته جاری به 150 هزار دلار عقب نشینی کرد اما همچنان نرخ قابل توجهی است و اگر کشتیها نگه داشته شوند با حساب هزینه های دیگر شامل بیمه، هزینه های حمل را به شدت افزایش خواهد داد.

بر اساس گزارش رویترز، پالایشگاههای نفت آمریکا در روزهای اخیر در بازارهای نفت غایب بودند زیرا در مواجهه با کاهش تقاضا برای سوخت، نرخ پالایش خود را کاهش داده اند.

منبع: فرارو

به "خط و نشان عربستان برای آمریکا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط و نشان عربستان برای آمریکا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید