خبرنگاران آماده باش برای دستگاه های اجرایی خوزستان

به گزارش وبلاگ ساعتچی، اهواز - خبرنگاران - مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با تاکید بر آماده باش بودن کل استان در مدت فعالیت سامانه بارشی جدید گفت: همه فرمانداران و مسئولان دستگاه های اجرایی استان از یکشنبه شب تا عادی شدن شرایط به صورت آماده باش کامل هستند و حق خروج از محل خدمت را بدون هماهنگی ندارند.

خبرنگاران آماده باش برای دستگاه های اجرایی خوزستان

کیامرث حاجی زاده شامگاه یکشنبه در جمع وبلاگ ساعتچی بیان نمود: اخطاریه ها و اطلاعیه هایی که در چند روز گذشته از سوی سازمان مدیریت بحران و اداره کل هواشناسی استان و کشور صادر شد همگی تجمیع و از سوی ستاد مدیریت بحران خوزستان این اخطاریه ها و هشداریه ها داده شد.

وی اضافه کرد: ما تجربه سیل بهمن 97 و سیل فرودین 98 در حوضه های آبریز خوزستان را داشتیم بدین منظور کارگروه مقابله با سیلاب را در مرداد سال جاری تشکیل دادیم؛ توضیح وظایف دستگاه ها معین، و اخطارها و هشدارهای لازم صادر شده است. برای ترمیم و احداث سیل بندها از سوی استاندار خوزستان مشخص تکلیف شد؛ برای لایروبی ها نیز دستورات و تذکراتی داده شد و کار لایروبی نیز در بعضی مکان ها شروع شد اما باید جدی تر انجام گردد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: موضوع سیلاب در انتها سال جاری، بارها به دستگاه های مختلف گوشزد شده تا استان در صورت وقوع سیلاب غافلگیر نگردد و دستگاه های متولی بتوانند سیلاب را مدیریت نمایند؛ همچنین نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با توجه به اهمیت موضوع،پیش از برگزاری انتخابات برگزار گردید و دستور داده شد که دستگاه ها باید پای کار باشند.

وی ادامه داد: سامانه بارشی جدیدی فعالیت خود را از دوشنبه شروع میکند که این سامانه تقویت شده و بیشتر آن در حوضه آبریز کرخه، کارون و دز اتفاق می افتد اما بازه زمانی آن کوتاه و عمده بارش های آن براساس پیش بینی هواشناسی در دوشنبه شب تا اوایل چهارشنبه هفته جاری است.

حاجی زاده بیان نمود: برای مدیریت سدهای خوزستان از مرداد گذشته پیگیری انجام شده و پس از آن نشست های شورای آب و برق خوزستان و نامه نگاری بسیاری صورت گرفت و در اخرین نشستی که 2 روز پیش با سازمان آب و برق استان پیرامون این موضوع برگزار گردید اعلام شد که بالای هشت و نیم میلیارد متر مکعب در سدهای کارون بزرگ، دز و کرخه فضای خالی وجود دارد.

وی ادامه داد:بنابر گزارشی که سازمان آب و برق خوزستان داده، سیلاب بالا دست براساس پیش بینی هواشناسی خوزستان قابل کنترل است هر چند معتقدیم در حوضه سد دز باید مراقبت بیشتری صورت گیرد، چراکه سد دز یک حوزه تک سدی در حوضه رودخانه دز است و رسوبات زیادی نیز در آن است اما به طور کلی توجه بیشتری باید نسبت به آن صورت گیرد؛ البته سد دز هم اکنون بیش از یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب فضای خالی دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان اضافه کرد:دستگاههایی همچون امداد و نجات و هلال احمر،اورژانس، راهداری و حمل و نقل جاده ای و... به ویژه در مناطق سخت گذر باید آمادگی کامل داشته باشند و از هم اکنون ماشین آلات آنها به مناطق مورد نظر اعزام گردد.

وی با اشاره به امکان وجود آبگرفتگی در بعضی مناطق شهری مانند اهواز، آبادان، کارون و خرمشهر با توجه به تجربه بارندگی آذر سال جاری گفت: برای جلوگیری از این مورد تذکرات لازم به شهرداری های مناطق مختلف و در معرض خطر و همچنین شرکت های آب و فاضلاب داده شده، و باید ماشین آلات و پمپ ها را از هم اکنون نصب و مستقر نموده باشند چراکه احتمال آبگرفتگی باز هم وجود دارد.

حاجی زاده ادامه داد: بنا بر پیش بینی هواشناسی بارش بین 25 تا 60 میلیمتر بارندگی در مرکز خوزستان وجود دارد که اگر پیش بینی درست باشد در بعضی مناطق آبگرفتگی رخ می دهد.

به گزارش وبلاگ ساعتچی یک سامانه بارشی به همراه بارش های شدید از اواسط روز دوشنبه هفته جاری تا اواخر چهارشنبه (پنجم تا هفتم اسفندماه 98) وارد استان خوزستان می گردد که بنابر پیش بینی هواشناسی احتمال سیل آسا بودن آن در حوضه های آبی خوزستان می رود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران آماده باش برای دستگاه های اجرایی خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آماده باش برای دستگاه های اجرایی خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید