تست هوش کلامی و 5 راه برای تقویت آن

به گزارش وبلاگ ساعتچی، باهوش بودن یک چیز است، دلنشین بود یک چیز دیگر! درست است اسمش هوش کلامی است، اما داشتنش به معنای حل مسائل پیچیده ریاضی و فیزیک نیست، بلکه می تواند گاهی مفیدتر هم باشد. شما چقدر باهوشید؟ تست هوش کلامی به شما یاری می نماید تا بتوانید بین حل کردن معماهای ریاضی یا حل جدول یکی را انتخاب کنید.

تست هوش کلامی و 5 راه برای تقویت آن

وبلاگ ساعتچی | سرویس روانشناسی - بر اساس تئوری هوش گاردنر انسان ها دارای انواع مختلفی هوش هستند. یکی از این انواع هوش، هوش کلامی است که از بسیاری جهات وابستگی انسان به این نوع هوش به نسبت بقیه انواع بیشتر است. هوش کلامی یعنی توانایی کاربرد موثر زبان مادری و حتی سایر زبان ها به صورت شفاهی یا نوشتاری. ما نه تنها با کلمات حرف می زنیم که با کلمات فکر هم می کنیم. برای همین هوش کلامی به توانایی تحلیل اطلاعات و حل مسائل به یاری استدلالات مبتنی بر زبان نیز به ما یاری می نماید. استدلالات مبتنی بر زبان می تواند شامل خواندن، شنیدن کلمات، مکالمه، نوشتن و حتی فکر کردن باشد. آن هم در هر نوع فضایی از جمله کلاس درس تا فضای مجازی و واقعی پیرامون ما.

دلایل اهمیت هوش کلامی

در دنیای پیرامون ما استدلالات کلامی اهمیت ویژه ای دارد. می دانید چرا؟ برای اینکه خیلی مهم است در تمام زمینه های زندگی، ما بتوانیم حرف خودمان را به کرسی بنشانیم! این پافشاری از کودکی آغاز می شود و در تمام مراحل دیگر زندگی با ما همراه است. هنگام بازی کردن با همسن و سالان، هنگام استدلال در کلاس درس و دانشگاه، در محیط خانواده، در فضای کار و در هرجای دیگر که بتوانید فکرش را بکنید. شما حتی برای یک خرید ساده هم به هوش کلامی نیاز دارید تا بتوانید از فروشنده یک تخفیف عالی بگیرید! قضاوتی که دیگران در خصوص شخصیت شما می نمایند هم در بسیاری موارد به کلام شما بستگی دارد.

تست هوش کلامی

هوش کلامی معمولا از طریق یک آزمون کامل هوش یا IQ مورد ارزیابی قرار می گیرد. هوش کلامیِ پایه ای نیز توسط آزمون های هوش مختصر یا ارزیابی های زبانی قابل تشخیص است. وقتی پیشرفت هوش کلامی در فرد آهسته باشد، اقداماتی مانند گفتاردرمانی، برنامه های مخصوصی برای خواندن، بازی درمانی و ... می تواند مفید باشد. به هر حال این لینک حاوی یک تست هوش کلامی خوب برای اندازه گیری هوش کلامی شماست که می تواند به شما بگوید باید برای تقویت آن اقدامی کنید یا خیر.

راه های تقویت هوش کلامی

در کودکی بیشترین تمرکز ما بر روی توسعه کلاممان است. بچه ها برای یادگیری مهارت های کلامی هزاران ساعت وقت صرف می نمایند تا بتوانند پیچیدگی ها و لطافت زبان مادری شان را درک نمایند. با این حال عده ای در این زمینه مهارت شان به اندازه کافی نیست. اما خبر خوب اینست که هوش کلامی به راحتی قابل توسعه است. شاید بکارگیری راه های زیر برای شما هم مفید باشد:

1- مطالعه کردن: خواندن نوشته نویسندگان عظیم از بسیاری جهات مفید است و حتی به افزایش دایره لغات انسان هم یاری می نماید. بهتر است اگر به منظور توسعه توانایی های کلامی تان مطالعه می کنید نوشته های بهترین نویسنده های فارسی زبان را مطالعه کنید تا اگر می خواهید استفاده از اصطلاحات، کنایه ها و ضرب المثل ها را بیاموزید، مثال های عینی از صندلی این نوع جملات در سخن را ببینید.

2- افزایش دایره لغات: جالبست بدانید افراد معمولاً در مکالمات خود از حدود دو تا سه هزار واژه محدود استفاده می نمایند. در حالیکه زبان فارسی حدود نیم میلیون واژه دارد. یک واژه در واقع یک سازه ذهنی است که تفکرات خاصی را پشت خود ذخیره می نماید؛ بنابراین هرچقدر دامنه واژگان خود را گسترش دهید، با حیطه های جدیدتری از تفکر آشنا خواهید شد. بسیاری مواقع انسان به دنبال بهترین کلمه برای بیان منظورش می شود و آن را پیدا نمی نماید. افزایش دایره لغات به شما یاری می نماید در پیدا کردن واژه ها مسئله ای نداشته باشید. برای این کار می توانید از مطالعه، حل جدول و معما آغاز کنید.

3- نوشتن: شاید تعجب کنید، اما نویسندگی می تواند یک راه خوب برای تقویت هوش کلامی شما باشد. اگر بخواهید راجع به موضوعی خاص نویسندگی کنید باید بتوانید درمورد سخنان تان مخاطب را قانع کنید. اما لزومی ندارد نویسندگی حرفه شما باشد. شما حتی می توانید از نوشتن خاطرات تان آغاز کنید. این کار باعث می شود لغاتی که یاد گرفته اید را در جمله به کار ببرید و این لغات در ذهن تان بیاییند دم دست!

4- گوش کردن: یک راه دیگر برای تقویت هوش کلامی شنیدن سخنرانی سخنران های معروف است. شما می توانید برای این کار از رادیو یاری بگیرید. کتاب های صوتی هم می توانند برای زمانیکه نمی توانید مطالعه کنید، انتخاب خوبی باشد. بهرحال سخنرانی انسان های مختلف مثال های خوبی برای یادگیری هستند. معلمان، اساتید، مدیران و حتی پدر و مادر ها هم می توانند سخنران های بسیار خوبی باشند. این افراد برای الگوپذیری گزینه خوبی هستند.

5- تمرین سخنرانی: شما می توانید جلوی آینه یا برای یک دوست تمرین سخنرانی کنید. موضوع آن هر چیزی می تواند باشد. شما باید حرف زدن را تمرین کنید تا هم ترستان بریزد هم عیوب تان را کشف کنید و در جهت برطرف آن ها بکوشید و تنها چیزی که به شما یاری می نماید حرف زدن و حرف زدن و حرف زدن است.

بیشتر بخوانید:ترس از سخنرانی چیست و چگونه می توان سخنران خوبی بود؟

سخن آخر

مطالعات نشان داده اند ارتباط محکمی بین موفقیت در رشته تخصصی فرد با دامنه لغات و توانایی استفاده اش از کلمات وجود دارد؛ بنابراین هوش کلامی وضوحا برای دستیابی به موفقیت تحصیلی و شغلی ضروری است.

روان شناسان نیز اثبات نموده اند که ارتباط مستقیمی میان بکارگیری کلمات و گستره واژگان افراد با موفقیت آن ها وجود دارد. با توجه با این موضوع می توان فهمید که کلمات نقش مشخص نماینده ای در رسیدن فرد به صندلی فردی واجتماعی بالا ایفا می نمایند و افزایش دایره لغات می تواند به این امر یاری کند. پس تقویت هوش کلامی چیزی نیست که لازم باشد بخاطرش خودتان را به آب و آتش بزنید، پس از سنجش خود با تشت هوش کلامی، حتی با صرف روزی 10 دقیقه هم می توان آن را تقویت و تفاوت را احساس کرد. تفاوتی که می تواند منجر به ایجاد نقطه عطفی در زندگی ما بشود.

منبع: setare.com

به "تست هوش کلامی و 5 راه برای تقویت آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "تست هوش کلامی و 5 راه برای تقویت آن" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست هوش کلامی و 5 راه برای تقویت آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید