تجارت بیش از 6.8 میلیارد دلاری ایران و ترکیه در سال گذشته

به گزارش وبلاگ ساعتچی، تهران (پانا) - سخنگوی گمرک گفت کل تجارت کشور در سال 99 با ترکیه 11میلیون و 178هزار تُن کالا به ارزش 6 میلیارد و 856 میلیون دلار بوده است.

تجارت بیش از 6.8 میلیارد دلاری ایران و ترکیه در سال گذشته

به گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، سیدروح اله لطیفی گفت: از این رقم، سهم صادرات 6میلیون و 361هزار تن به ارزش 2 میلیارد و 512 میلیون دلار و سهم واردات چهار میلیون و 817 هزار تن به ارزش چهار میلیارد و 344میلیون دلار بوده است.

وی افزود: در سال 98 صادرات کشورمان به ترکیه 17میلیون و 351 هزار تن به ارزش پنج میلیارد و 30 میلیون دلار بوده است که در سال گذشته 10 میلیون و 990 هزار تن از لحاظ وزنی و 2 میلیارد و 518 میلیون دلار از لحاظ ارزش، کمتر کالا (منفی63 درصد در وزن و منفی 50 درصد از لحاظ ارزش دلاری) به ترکیه صادر شده است.

سخنگوی گمرک درباره تغییرات واردات از ترکیه در سال 99 نسبت به 98 نیز توضیح داد: در سال 98، پنج میلیون و 703 هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و 27 میلیون دلار از ترکیه کالا به کشورمان وارد شده بود، اما در سال 99 با کاهش 886 هزار تنی در وزن و 683 میلیون دلاری در ارزش به چهار میلیون و 817 هزارتن کالا به ارزش چهار میلیارد و 344 میلیون دلار رسید که از لحاظ وزنی 15.5 درصد و از لحاظ ارزش 13.5 درصد کاهش واردات از این کشور داشتیم.

لطیفی در خصوص تغییرات ارزشی تجارت کشور با ترکیه گفت: پارسال میانگین ارزش کالای صادراتی به ترکیه 394.9 دلار در تن بود، در صورتی که در سال 98 این میزان 289.9 دلار در تن بوده است، میانگین ارزش کالای وارداتی از ترکیه در سال قبل 901.8 دلار بود، این در حالی است که در سال 98، میانگین ارزش کالای وارداتی 881.4 بوده است.

اقلام صادراتی به ترکیه

وی درباره اقلام صادراتی به ترکیه در سال 99 گفت: گاز طبیعی، خشکبار، شیرخشک و لبنیات، میوه و تره بار، موم زنبور عسل، سرکه، توتون و تنباکو، انواع نمک، مواد معدنی، عرقیات سنتی، انواع پلیمرها، مصالح ساختمانی، انواع درب و پنجره، انواع پوشاک و کیف و کفش، پوست خام، پارچه و فرش، کاشی و سرامیک، انواع سنگ، انواع ظروف، لوازم بهداشتی، لوازم و اتصالات لوله کشی، لوازم خانگی، ماشین آلات کشاورزی، ماشین آلات صنعتی، لوازم الکترونیکی، ورق، شمش فولادی و غیره از جمله کالاهای صادراتی کشورمان به ترکیه در سال گذشته بود.

اقلام وارداتی از ترکیه

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک درخصوص کالاهای وارداتی از ترکیه افزود: حبوبات، جو، موز، برنج، دانه و بذر، انواع روغن، کاکائو، اسانس میوه ها، روغن صنعتی، پارافین، اسیدها و اکسیدهای صنعتی، انواع دارو، واکسن و ملزومات پزشکی و دندانپزشکی، انواع کود، مواد اولیه صنعتی، انواع پارچه، قطعات خودرو، مرکب چاپ، انواع کاغذ و مقوا، رنگ، مواد معدنی، ورق چوب، ورق گالوانیزه، انواع پیچ و مهره، ماشین آلات صنعتی، لوازم کشاورزی، انواع بالابرها، جرثقیل، لوازم خرازی و تجهیزات بسته بندی و غیره از جمله کالاهای وارداتی کشورمان از ترکیه در سال 99بوده است.

مسدود بودن چندین ماهه مرزهای ترکیه (تا شهریور) و تشدید پروتکل های بهداشتی مرتبط با کرونا، کاهش صادرات گاز به ترکیه بعد از انفجار خط لوله گاز ایران به ترکیه (در گوربلاغ ترکیه) از دلایل عمده کاهش صادرات ایران به ترکیه در سال 99 به شمار می آید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تجارت بیش از 6.8 میلیارد دلاری ایران و ترکیه در سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت بیش از 6.8 میلیارد دلاری ایران و ترکیه در سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید