گوشی ایرانی اقساطی فروخته می گردد، کاهش تعرفه واردات قطعات گوشی

به گزارش وبلاگ ساعتچی، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و وزارت صنعت برای توسعه زیست بوم فراوری گوشی تلفن همراه هوشمند فراوری داخل در کشور که بعدازظهر امروز سه شنبه در وزارت ارتباطات برگزار گردید گفت: هم اکنون شاهدیم که به دلیل گرانی گوشی موبایل، قدرت خرید مردم پایین آمده و بسیاری از کاربران گوشی های شکسته و یا دست دوم استفاده می نمایند و توانایی خرید گوشی نو را ندارند.

گوشی ایرانی اقساطی فروخته می گردد، کاهش تعرفه واردات قطعات گوشی

وی اضافه کرد: با وجود استفاده از گوشی های دست دوم، امنیت اطلاعات افراد در گوشی به مخاطره می افتد اما با توجه به قیمت بالای گوشی در کشور شاهد کاهش نرخ رشد خرید گوشی در میان مردم هستیم.

وی موضوع بیکاری و ضرورت ایجاد اشتغال را از دیگر مواردی عنوان نمود که سبب شده وزارت ارتباطات تصمیم به ایجاد سازوکاری برای فراوری گوشی داخلی بگیرد.

وزیر ارتباطات توضیح داد: هدف این است که با فراوری گوشی با کیفیت و دارای قیمت مناسب به صنعت و ایجاد اشتغال در کشور یاری کنیم.

جهرمی اضافه کرد: مطابق با این تفاهم نامه دولت برای تحریک تقاضای بازار و یاری به چرخه خرید مردم، 200 میلیارد تومان وام در اختیار اپراتورها برای فروش گوشی تلفن همراه ایرانی قرار می دهد. این رقم در صندوقی توسط پست بانک و بانک مرکزی تامین خواهد شد به این معنی که اپراتورها با استفاده از این وام می توانند گوشی فراوری داخل را به صورت اقساطی در اختیار مردم قرار دهند. در این فرایند، مسئولیت ثبت نام و رساندن گوشی به مصرف کننده توسط اپراتورها انجام می گیرد و ارزیابی توان بازپرداخت، توسط پست بانک انجام می گردد.

وی گفت: موضوع بعدی که در این تفاهم نامه به آن تاکید شده است موضوع نرخ گمرکی است که بر اساس آن اگر چه تا پیش از این برای حمایت از فراوری داخل نرخ گمرکی را بالا می بردیم اما این بار نرخ قطعات واردات مورد احتیاج گوشی را کاهش می دهیم تا هزینه فراوری کاهش یابد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: هم اکنون نرخ تعرفه واردات قطعات 15 درصد است که مقرر شده وزارت صنعت این رقم را کاهش دهد. در همین حال تسهیلاتی نیز به وسیله منطقه ویژه مالی وزارت ارتباطات برای فراوری کنندگان در راستای ایجاد خط فراوری در نظر گرفته شده است.

جهرمی اضافه کرد: مطابق با برنامه ریزی های انجام شده بنا بر این است که ظرف دو سال آینده سالانه 2میلیون گوشی موبایل در کشور فراوری گردد که متوسط قیمت مصرف کننده نیز 2.5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی گفت: بر این اساس پیش بینی می کنیم یک بازار 5 هزار میلیاردی برای 2 میلیون ایرانی با گوشی های ارزان قیمت ساخت داخل داشته باشیم.

جهرمی ادامه داد: در این راستا فراخون برای همکاری فراوری کنندگان اعلام می گردد و تا به امروز 4 فراوری کننده در کشور شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: در راستای فراوری، استانداردهای سختگیرانه ای برای فراوری کنندگان در نظر گرفته ایم تا کیفیت خدمات افزایش یابد البته نباید انتظار آخرین مدل های محصولات بین المللی را داشت اما امیدواریم روزی بتوانیم آخرین مدل های گوشی موبایل را در رده جهانی فراوری کنیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه محصول یکی از شرکت ها برای رونمایی در دهه فجر آماده است، توضیح داد: امیدواریم بعد از اعلام فراخوان، نمونه های اولیه فراوریات داخل در دهه فجر رونمایی گردد و تا انتها سال نیز چند مدل از این گوشی ها به بازار عرضه گردد.

جهرمی گفت: من یکی از مدل های گوشی فراوری داخل را حدود 2 ماه استفاده کردم و اگر چه کیفیت آن در حد متوسط است اما کمتر از محصولات بین المللی در این رده نیست.

منبع: خبرگزاری مهر

به "گوشی ایرانی اقساطی فروخته می گردد، کاهش تعرفه واردات قطعات گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوشی ایرانی اقساطی فروخته می گردد، کاهش تعرفه واردات قطعات گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید