چرا صبح ها سخت از خواب بیدار می شویم

به گزارش وبلاگ ساعتچی، تهران (پانا) - بعضی اوقات سخت از خواب بیدار می شوید و بعد از خواب باز هم خسته هستید. عوامل زیادی در ایجاد این احساس موثر هستند که می توانید برای خواب بهتر آنها را بدانید.

چرا صبح ها سخت از خواب بیدار می شویم

اگر چه به نظر می رسد که می توانیم کمبود خواب خود در طول هفته را در آخر هفته ها جبران کنیم اما این کار فقط ریتم شبانه روزی بدن ما را به هم می زند و کیفیت استراحت را می کاهد. آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که صبح ها سخت بیدار می شوید؟ در چنین حالتی باید به مجموعه اشتباهاتی که باعث می گردد سخت تر از خواب بیدار شوید، توجه کنید.

1. روتین روزانه ندارید

نداشتن یک روتین روزانه معین، بیدار شدن صبح را برای شما سخت تر می نماید. بسیار مهم است که زندگی شما ریتم شبانه روزی داشته باشد یا به ساعت بیولوژیک بدن خود توجه کنید که بین دوره های فعالیت حداقلی و حداکثری جابجا می گردد.

اگر به جای پیروی کردن از هدایت ها و روتین ها، هر روز در ساعات متفاوتی به رختخواب بروید، چرخه ها شکسته می شوند. و در نتیجه دچار خستگی و بی خوابی خواهید شد. پس بسیار مهم است که هر روز سر ساعت معین به رختخواب بروید.

2. آخر هفته را در رختخواب می گذرانید

اگرچه ماندن در رختخواب در آخر هفته وسوسه برانگیز است اما بهتر است که این کار را انجام ندهید. اگر در روز های کاری بین 5 تا 6 ساعت می خوابید، و دو برابر این زمان را در آخر هفته می خوابید؛ یعنی ریتم بیولوژیک بدن خود را به هم می زنید و در نتیجه خوابتان به هم می ریزد و خطر ابتلا به دیابت نوع دو، مسائل قلبی عروقی و چاقی افزایش پیدا خواهد نمود. پس سعی کنید آخر هفته ها هم با صدای زنگ گوشی خود از خواب بیدار شوید.

3. دچار خروپف هستید

تنفس از راه دهان و خروپف هردو باعث اختلال در خواب میشوند زیرا باعث میشوند شما هوای کافی برای استراحت را به دست نیاورید و خواب شمارا متوقف میکند.

اگر دچا خروپف هستید، از همسر خود بخواهید شما را از خروپف و تنفس از دهان و یا زمزمه در خواب آگاه کند. به خودتان آموزش دهید که از بینی نفس بکشید و از نوار بینی برای متوقف کردن خروپف که در داروخانه ها در دسترس است بهره ببرید.

به پهلو بخوابید و یک توپ تنیس در جیب پشت شلوارتان بگذارید تا زمانی که به پشت میخوابید، به شما هشدار دهد که به پهلو بخوابید. وزن خود را کم کنید و اگر هیچکدام از این راه چاره ها موثر نبود با پزشک مشورت کنید تا شرایط تنفسی ناشی از خواب مانند آپنه را آزمایش کند.

4. به آپنه خواب دچارید

اگر بدخواب هستید تمام وقت احساس خستگی می کنید و با گلو درد یا گردن درد از خواب بیدار می شوید، به آپنه خواب دچارید. آپنه انسدادی خواب یک اختلال یا یک مشکل تنفس خفیف سندروم یو ای آر اس است که در آن در فواصل کمتر از 10 ثانیه تنفس قطع می گردد.

آپنه باعث انسداد گلو و قطع جریان هوا می گردد و در آن مقدار اکسیژن خون کاهش می یابد و مغز میداند که اکسیژن کافی به دست نمی آورد آغاز به بیداری میکند و این باعث خواب نامناسب می گردد. باید بدانید اکثرافرادی که آپنه دارند خرخر نمی کنند.

افزایش وزن باعث آپنه می گردد، اگر دچار آپنه هستید، از یک متخصص گوش و حلق و بینی بخواهید که دهان و گلو و بینی را آنالیز کند تا ببیند چه چیزی باعث قطع تنفس می گردد.

پزشک برای حل این مشکل ممکن است برای شما استفاده از دستگاه فشار هوا سی پی ای پی یا دستگاه های دهان و دندان که با جلو عقب کردن فک شما موقعیت جغرافیایی مناسب را برای تنفس ایجاد میکند را مناسب بداند. جراحی و برداشتن بافت بیش از حد گلو، کم کردن بافت بینی و استفاده از لیزر و دی اکسید کربن برای کاهش لوزه ها نیز موثر می باشد.

5. صبحانه را نادیده می گیرید

خوردن صبحانه، به کار کردن صحیح ساعت بیولوژیک بدن یاری می نماید. اگر تا اولین وعده صبح مدت زمان زیادی طول بدهید، بدن شما سطح کورتیزول بیشتری فراوری می نماید که هورمون استرس است پس سعی کنید هر چه سریع تر صبحانه را میل کنید.

6. بیش از حد مایعات می نوشید

بدن ما به طور طبیعی ادرار را در حین خواب حفظ میکند تا بتوانیم 6 تا 8 ساعت بدون احتیاج به آن استراحت کنیم اما با افزایش سن به دلیل کاهش هورمون های ضددورتیک ما قادر به نگهداری مایعات برای مدت طولانی نیستیم.

پس اگر به دلیل ادرار مکرر از خواب بیدار می شوید و خواب عمیقی را تجربه نمی کنید، حداقل سه ساعت قبل از به خواب رفتن هیچ مایعاتی نخورید و قبل از خواب مثانه خود را کاملا خالی کنید. حتما برای فهمیدن مسائل ادراری، بی اختیاری ادرار و... با پزشک خود مشورت کنید. با تجویز پزشک یک داروی ضد دیورتیک بهره ببرید تا ادرار مکرر در خواب متوقف گردد.

7. دچار رفلاکس هستید

تحقیقات نشان داده است افرادی که خواب ضعیف بدون تشخیص دارند، دچار بیماری رفلاکس معده یا سوزش معده هستند. این افراد در صبح طعم بدی را در دهانشان احساس می کنند. رفلاکس اسید باعث می گردد که قسمتی از بدن بیدار بماند.

برای درمان رفلاکس و کاهش اسید معده از خوردن مواد غذایی اسیدی مانند شکلات و الکل و سس های سنگین گوشت چرب غذاهای تند مرکبات و گوجه فرنگی خودداری کنید و برای خنثی شدن اسید معده قبل از خواب آدامس بجویید، به سمت چپ بخوابید و وزنتان را کاهش دهید.

8. سندروم پای بی قرار دارید

سندروم پای بی قرار و یا یک مشکل مرتبط با اختلال حرکت اندامی پی ال ام دی می تواند مانع خواب عمیق گردد. این مسائل باعث می گردد بخشی از بدن به خواب نرود.

برای تشخیص سندروم پای بی قرار به یک پزشک مراجعه کنید. دیابت آرتریت نوروپاتی محیطی کم خونی، بیماری تیرویید و مسائل کلیه می تواند دلیل سندروم بیخوابی پا باشد.

اگر پزشک شما این سندروم را تشخیص دهد با تجویز دارو های پاکینسون می تواند علائم پرش عضلانی را از بین ببرد و ممکن است با استفاده از دارو خواب شمارا عمیق تر کند و از حرکت ناخواسته د رخواب سبک جلوگیری کند. افراد دچار این اختلال باید غذاهای مغذی مصرف کنند و غذاهایی را بخورند که به مقدار کافی آهن و ویتامین ب داشته باشد.

9. آلارم گوشی را به تعویق می اندازید

اگر می خواهید بعد از به صدا درآمدن آلارم، باز هم چند دقیقه بیشتر بخوابید، هیچ فایده ای به شما نمی رسد. تنها چیزی که به دست می آورید ، این است که وارد چرخه عمیق خواب شده و هنگامی که از خواب برمی خیزید، دوباره احساس خستگی بیشتری خواهید داشت.

برترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که ساعت خود را دقیقاً روی زمانی تنظیم کنید که می خواهید از خواب بلند شوید و در نتیجه قدرت شما برای بیدار شدن افزایش پیدا خواهد نمود.

10. دندان قروچه دارید

دندان قروچه یا برکسیسم در آرامش لازم برای خوابیدن تداخل ایجاد میکند. این فعالیت ناآگاهانه عضلانی به دندان و فک آسیب میزند و با درد و یا گرفتگی گردن همراه است. این مشکل سبب اختلال در خواب شده زیرا بدن شما به جای استراحت در حال حرکت است.

برای حل این مشکل به دندن پزشک خود مراجعه کنید تا ریشه مسائل را پیدا کند. در صورت لزوم از یک محافظ دندان در هنگام خواب بهره ببرید. در روز آدامس نجویید زیرا ممکن است عادت به جوییدن را در خواب نیز ادامه دهید.

11. چراغ ها را روشن می گذارید

هنگامی که چشم نور را می بیند، فراوری هورمون ملاتونین کاهش پیدا می نماید. این هورمون مسئول تنظیم ریتم شبانه روزی بدن است و در نتیجه اختلال خواب ایجاد خواهد شد. این اتفاق برای نور طبیعی رخ نمی دهد.

اگر هنگام شب به گوشی موبایل و تلویزیون نگاه کنید، این هورمون فراوری شده و خوابتان به هم می ریزد بنابراین برترین کار این است که این لوازم را در رختخواب خود خاموش کنید.

12. عادت به خوردن شیرینی جات و کربوهیدرات دارید

شب ها کربوهیدرات یا شیرینی جات نخورید. مصرف این مواد غذایی هنگام شب برای بدن مفید نیست و علاوه بر اضافه وزن، خواب شما را هم به هم می ریزد.

به عنوان مثال محصولاتی که شاخص گلایسمیک بالایی دارند، فراوری هورمون کورتیزول را در بدن افزایش می دهند که اثر آن تا 5 ساعت باقی می ماند. بنابراین بهتر است که تا 5 ساعت قبل از خواب، از خوردن موادی مثل پیتزا، نان شیرین یا سیب زمینی خودداری کنید و آن ها را با مواد غذایی مثل ماست یا گوشت کم چرب جایگزین کنید.

13. اتاق شما همواره شلوغ است

اگر اتاق بهم ریخته ای دارید، یعنی به فکر خود یادآوری می کنید که کارهای ناتمامی را در طول روز باقی گذاشته اید و در نتیجه فکر به خواب نمی رود؛ اما اگر اتاق منظم و مرتبی همراه با بوی خوب داشته باشید، راحت تر به خواب می روید بنابراین برای خواب راحت باید اتاق خود را منظم، مرتب و تمیز نگه دارید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "چرا صبح ها سخت از خواب بیدار می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا صبح ها سخت از خواب بیدار می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید