نور آفتاب عامل پیشگیری از ابتلا به سرطان

به گزارش وبلاگ ساعتچی، طبق یافته اخیر محققان دانشگاه کالیفرنیا، افراد ساکن در ارتفاعات بالاتر که کمتر در معرض نور خورشید قرار داشته و شیوع کمبود ویتامین D در آنها بیشتر است، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هایی نظیر لوسمی، نوعی سرطان خون، قرار دارند.

نور آفتاب عامل پیشگیری از ابتلا به سرطان

پژوهشگران با آنالیز داده های مربوط به بیماری لوسمی در 172 کشور دنیا دریافتند افراد ساکن در ارتفاعات بالاتر حداقل دو برابر جمعیت ساکن در مناطق استوایی در معرض ابتلا به لوسمی پیشرفته قرار دارند.

کردیک گارلند، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: این نتایج بیانگر آن است که عمدتاً بروز لوسمی در دنیا ناشی از اپیدمی کمبود ویتامین D است که جمعیت های دور از مناطق استوایی در فصل زمستان با آن روبرو هستند.

نرخ شیوع بیماری لوسمی در کشورهای نزدیک تر به قطب، نظیر استرالیا، نیوزلند، شیلی، ایرلند، کانادا و ایالات متحده در بالاترین میزان واقع شده است.

همچنین یافته ها نشان می دهد نرخ ابتلا به این بیماری در کشورهای نزدیک به خط استوا نظیر بولیوی، ساموآ، ماداگاسکار و نیجریه در پایین ترین حد واقع شده است.

به گفته گارلند، افراد ساکن در مناطقی با UVB خورشیدی کم، دارای سطح پایین متابولیت های ویتامین D در خون شان هستند. این سطح پایین آنها را در معرض بالای ابتلا به بعضی از سرطان ها، از جمله لوسمی، قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نور آفتاب عامل پیشگیری از ابتلا به سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور آفتاب عامل پیشگیری از ابتلا به سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید