سفر برادر امیر قطر به جزیره ابوموسی ، انتشار تصویر جزیره ابوموسی با پرچم ایران

به گزارش وبلاگ ساعتچی، انتشار پرچم ایران در کنار اسم ابوموسی در یک استوری برادر امیر قطر قابل توجه است؛ هم به لحاظ گردشگری و هم سیاسی.

سفر برادر امیر قطر به جزیره ابوموسی ، انتشار تصویر جزیره ابوموسی با پرچم ایران

خبرنگاران - برادر امیر قطر با انتشار تصویری در اینستاگرام از حضور در ایران و جزیره ابوموسی خبر داده است.

او در این جزیره مشغول شکار پرندگان است ؛ شکار پرندگان شکاری یکی از تفریحات مورد علاقه مردم عرب ساحل خلیج فارس است.

انتشار پرچم ایران کنار نام ابوموسی در استوری برادر امیر قطر می تواند نشانه چرخش قطر در موضوع ادعای امارات بر این جزیره ایرانی باشد.

جزیره ابوموسی جزیره ای در جنوب خلیج فارس و بخشی از استان هرمزگان در جنوب ایران است. این جزیره یکی از جزایر سه گانه ایران است. مساحت این جزیره حدود 12 کیلومتر مربع است. فاصله میان این جزیره و جزایر تنب به دلیل عمق مناسب آب، تنها جهت قابل کشتیرانی برای نفتکش های بزرگ است.

حاکمیت ایران بر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک ریشه در دوره امپراتوری های عیلامی، ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی دارد. در این دوران نظم و امنیت ایرانی بر سراسر پهنه آبی خلیج فارس و جزایر آن حکم فرما بود.

جزایر سه گانه در سال 1908 به طور کامل تحت اشغال بریتانیا به عنوان قیم رسمی امارات متصالحه درآمد اما تا سال 1971 هیچ کدام از دولت های ایران این اشغال را قبول نداشته و ابوموسی به همراه تنب بزرگ و کوچک در تقسیمات کشوری ایران قرار داشتند. در سال 1971 میلادی پس از توافق ایران و بریتانیا و پیش از خروج نیروهای نظامی انگلیس از منطقه و تأسیس کشور امارات متحده عربی، ابوموسی به همراه تنب بزرگ و تنب کوچک پس از نزدیک به 70 سال شکایت های مداوم دولت ایران علیه اشغالگری انگلیس پایان به ایران بازگردانده شد.

منبع: چمدان

به "سفر برادر امیر قطر به جزیره ابوموسی ، انتشار تصویر جزیره ابوموسی با پرچم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر برادر امیر قطر به جزیره ابوموسی ، انتشار تصویر جزیره ابوموسی با پرچم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید