زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی کشور معرفی می شوند

به گزارش وبلاگ ساعتچی، مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اطلس زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی کشور به زودی منتشر می گردد.

زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی کشور معرفی می شوند

داود میرشکار در گفت وگو با وبلاگ ساعتچی با بیان اینکه پایش، حفاظت و احیای زیست بوم های دریایی توسط دفتر زیست بوم های دریایی پیگری می گردد، گفت: در این راستا از سال گذشته تهیه اطلس زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی را در برنامه خود قرار دادیم و خوشبختانه این مجموعه علمی غنی تا چند ماه آینده برای چاپ آماده می گردد.

وی با بیان اینکه یک عزم ملی برای تهیه اطلس زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی شکل گرفته است، توضیح داد: در جریان این پروژه علمی، اساتید و متخصصان برتر کشور حاضر شدند با مبلغ قرارداد بسیار ناچیز همکاری نمایند و دانش و اطلاعات مربوط به زیستگاه های حساس کشور را در قالب یک مجموعه علمی ملی جمع آوری نمایند. دانشگاه بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس و سایر دانشگاه های بنام در استان های ساحلی شامل هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران و گلستان در تهیه این پروژه همکاری دارند.

مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: این اطلس همه زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی از جمله علف های دریایی، آبسنگ های مرجانی، جنگل های حرّا، زیستگاه های پرندگان، محل تخمگذاری پرندگان و لاک پشت های دریایی، محل ثابت تردد پستانداران دریایی، زیستگاه های تغذیه ای لاک پشت ها و پستانداران دریایی، سواحل شنی و ماسه ای، سواحل جزر و مدی و سواحل صخره ای را معرفی می نماید. زیستگاه ها معرفی و نقاطی که این زیستگاه ها در آن واقع است،احصا می گردد.

میرشکار با بیان اینکه تا سه یا چهار ماه آینده تدوین اطلس زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی کشور به خاتمه می رسد و برای چاپ آماده می گردد،اظهارکرد: این اطلس که به دو زبان فارسی و انگلیسی چاپ می گردد، در اختیار کل دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و نهادهای دولتی و خصوصی قرار خواهد گرفت تا با پتانسیل های زیستی و ارزش های اکولوژیک کشور آشنا شوند همچنین سعی داریم این اطلس به عنوان یک مجموعه بسیار غنی در اختیار سایر کشورها نیز قرار گیرد تا معرفی از خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر باشد.

وی در خاتمه گفت: به وسیله اطلس زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی می توانیم در برنامه ریزی های توسعه ای طوری عمل کنیم که کمترین آسیب به زیستگاه های ارزشمند برسد همچنین اگر در نقاط نزدیک به این زیستگاه های حساس، آلودگی پدیدار شد، همه کوشش ها برای جلوگیری از ورود آلودگی ها به این زیستگاه ها صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی کشور معرفی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیستگاه های حساس ساحلی و دریایی کشور معرفی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید