روستایی دور از آب

سیدامیرحسین عظیمی- خبرنگار: سیستان و بلوچستان ناپایدارترین استان ایران در دسترسی به آب است.

روستایی دور از آب

این توصیف وزارت نیرو است برای استانی که 3 هزار روستای آن با جمعیت بیش از 700 هزار نفر فاقد شبکه آب رسانی هستند و به مردم به صورت سقایی و جیره بندی آب رسانی می گردد. شرکت آبفار سیستان و بلوچستان اعلام نموده است 122 تانکر آب رسانی سیار به حدود 3 هزار روستای فاقد شبکه آب این استان، آب رسانی می نمایند. سهمیه هر نفر از تانکر آب رسانی سیار روزانه 15 لیتر است که هر ماه در اختیار خانوار قرار می گیرد.

15 لیتر آب روزانه کفاف آشامیدن را هم نمی دهد چه برسد به شستن. با وجود این هستند روستاهایی که از همان سهمیه جیره بندی هم به دلیل دوری و سختی راستا محروم اند؛ به عنوان نمونه روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان چابهار با نام اورعی کوه دیم چنین شرایطی دارد. 4 کیلومتر جاده خاکی و صعب العبور را باید تا رسیدن به این روستای حدوداً هزار نفری طی کنید.

  • سهمیه جیره بندی

عضو شورای اسلامی روستا می گوید: تانکرهای آب رسانی سیار بنا به تکلیف شرکت آبفار موظف اند به روستاهای فاقد شبکه آب بلوچستان آب رسانی نمایند و سهمیه جیره بندی روستاییان را هرجور شده در اختیارشان بگذارند؛ اما تانکرهای آب رسانی به دلیل سختی راستا استهلاک خودرو را بهانه می نمایند و به روستای ما نمی آیند. نبی بخش جدگال ادامه می دهد: بارها شده 2 تا 3 ماه از همان سهمیه جیره بندی نیز محروم مانده ایم. با هزار بدبختی و پیگیری از بخشداری، فرمانداری و آبفار و همچنین تقاضای بسیار از راننده تانکر، خودمان کوشش کردیم تانکر به روستا بیاید.

  • 15 لیتر سهمیه روزانه کفاف نمی دهد

جدگال می گوید: 15 لیتر سهمیه روزانه کفاف خوردن ما را هم نمی دهد چه برسد به شست وشو؛ اما تانکرها به خاطر دوری و سختی راستا همان را هم از ما دریغ می نمایند. روستای ما کلاً 4 کیلومتر جاده خاکی تا راستا اصلی دارد. پیگیر شدیم تا این 4 کیلومتر آسفالت گردد و روستا از حاشیه بیرون بیاید، اما اداره راه اظهار داشت بودجه برای این کار ندارند. این عضو شورای اسلامی روستا می گوید: مردم ما واقعاً تشنه آب هستند. گاهی باران می آید و همین سبب می گردد راستا روستا بسته گردد؛ بنابراین برای رسیدن به شهر و روستاهای دیگر و آوردن آب به مشکل می خوریم.

مردم احتیاجهای آبی شان را از هوتگ ها (گودال های دست ساز آب در روستاهای فاقد شبکه آب بلوچستان) که مورد استفاده مشترک انسان و حیوانات اهلی و وحشی منطقه است، رفع می نمایند که آن ها هم به مراتب و با خشکسالی ها کم آب و حتی خشک شده اند. جدگال می گوید: روستای ما قرار است به طرح بزرگ آب رسانی جنوب بلوچستان از سد زیردان وصل گردد، ولی هنوز با وجود آن که سد افتتاح شده و شبکه پایین دستش هم تا نزدیکی های روستای ما فعال شده، به آن متصل نشده است. پیگیر شدیم تا از منابع آب صفرزهی در پایین دست سد زیردان آب روستای ما تامین گردد؛ اما کارشناسان آبفار می گویند نمی گردد و باید منتظر بمانید تا خط اصلی برای شما فعال گردد.

  • کار و زندگی وقف آب

در کنار یکی از خانه های روستا تعداد زیادی بشکه 20 لیتری آب می بینیم. از صاحب خانه که مردی میانسال است جویا می شویم که این بشکه ها را از کجا پر نموده است؟ می گوید: ما از سهمیه آب رسانی سقایی محرومیم، هوتگ هایمان هم که خشک شده است. این آب ها را از یک منبع آب در 15 کیلومتری روستا آورده ام. نامش محمد است. وی می افزاید: کارم شده آب آوردن. از زندگی و کسب درآمد عقب افتاده ام. باید هر روز آب بیاورم. اما باز هم این میزان آب کفاف خانواده 8 نفره ام را نمی دهد.

درباره بهداشتی بودن منبع آبی که از آن آب می آورد می پرسیم؛ او می گوید: نمی دانم بهداشتی است یا نه. وقتی آب نیست و هوتگ ها خشک شده اند، هرجا که منبعی پیدا کنم از آن آب می آورم. این قدر فراوانی نیست که دغدغه بهداشتی بودن آب برایم مهم باشد. هرچه باشد می آوریم تا کفاف زندگی مان را بدهد.

  • از وضعیت اورعی کوه دیم خبر نداشتیم

نماینده شورای اسلامی روستا اورعی کوه دیم می گوید بارها با آبفار برای این موضوع تماس گرفته، مدیر آبفار در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون برخوردی با پیمانکار و تانکر آب رسانی سیار روستا نشده است می گوید: من اولین بار است که از این موضوع آگاه می شوم. رضا نارویی، مدیر آبفار روستایی چابهار، درباره تاخیر و تعلل تانکرهای آب رسانی سیار این روستا به خبرنگاران می گوید: هیچ بهانه، تاخیر و تعللی در کار آب رسانی سیار برای ما پذیرفتنی نیست و با پیمانکار و تانکر آب رسانی سقایی این روستا برخورد می گردد.

نارویی درباره پروژه آب رسانی و شبکه گذاری روستا هم می گوید: شبکه روستا تا 2 هفته آینده به خط اصلی سد زیردان وصل می گردد و با ادامه شبکه گذاری در داخل روستا مردم از نعمت شبانه روزی آب بهره مند خواهند شد.

شرکت آبفار سیستان و بلوچستان در بیانیه ای گفته است 18 مجتمع آب رسانی در سراسر بلوچستان در دست اجرا دارد که با بهره برداری از آن ها که به اعتباری بیش از 2 هزار میلیارد تومان احتیاج دارند، تمام 3 هزار روستای فاقد شبکه آب بلوچستان به شبکه آب رسانی دائم متصل می شوند. اما می گویند شنیدن کی بود مانند دیدن! حکایت این روزهای روستای اورعی کوه دیم که آب ندارد و حتی به صورت سقایی هم آب رسانی نمی گردد، فقط حکایت یکی از 3 هزار روستایی است که آمارها می گویند سقایی آب رسانی می شوند، ولی نمی شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "روستایی دور از آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی دور از آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید