این گیاه عجیب بوی گوشت گندیده می دهد!، عکس

به گزارش وبلاگ ساعتچی، گل مردار یکی از گیاهان نادر جهان است؛ معروفیت این گیاه بخاطر بوی بدی است که از خود ساطع می نماید.

این گیاه عجیب بوی گوشت گندیده می دهد!، عکس

به گزارش خبرگزاری وبلاگ ساعتچی، گل مردار (گل جسد) یک گیاه گلدار بومی منطقه ها بیابانی تانزانیا و آفریقای جنوبی است که نام خود را از بوی کاملاً زننده اش گرفته است. این گیاه بوی گوشت گندیده ر آزاد می نماید تا مگس ها را برای گرده افشانی جذب کند. بوی این گیاه به قدری وحشتناک است که دانشمندان در حال کار بر روی راه هایی برای استفاده از آن به عنوان سرکوب نماینده اشتهای انسان هستند.

انواع مختلفی از گل های مردار وجود دارد و بسته به جنس و گونه، به غیر از بوی نامطبوع ویژگی های دیگری نیز دارددارندکه با مرگ و پوسیدگی همراه است.

گل های مردار که از نظر گیاه شناسی به عنوان طیف گسترده ای از گونه های مختلف طبقه بندی می شوند، می توانند بوی گوشت پوسیده یا پوسیدگی را تقلید نمایند؛ بسته به گیاه، رایحه ای که از آن ساطع می گردد، می تواند از تخم مرغ فاسد گرفته تا بوی تعیین انسانی مرگ متفاوت باشد. شکل ظاهری گل های مردار نیز فرق دارد، اما ظاهر آنها حتی از بوی آن ها هم دلخراش تر است.

بوی بد چه فایده ای برای آن ها دارد؟

علت بوی بد بیشتر گل های مردار ساده است؛ آنها به وسیله مگس ها و سایر حشرات که جذب بوی پوسیدگی می شوند گرده افشانی می نمایند. این به حفظ بقای گونه های گیاهی یاری می نماید، به خصوص در مواردی که این گل های خاص، کمیاب یا در معرض خطر هستند.

علاوه بر جذب گرده افشان ها، گل های جسد معمولاً بوی بدی می دهند تا دام ها را از خوردن آن ها منصرف کند؛ این تنها راهی است که به این گیاهان منحصر به فرد و وهم انگیزدر بقا یاری می نماید.

بوی بد آن چگونه ایجاد می گردد؟

رایحه گل جسد، ترکیبی شیمیایی از دی متیل تری سولفید، ایزووالریک اسید، دی متیل دی سولفید، بنزیل الکل، ایندول و تری متیل آمین است. این بو به منظور تقلید از تجزیه به منظور جذب گرده افشان های بومی خود، سوسک های مردار و مگس های گوشتی است که به بوی گوشت در حال پوسیدگی نزدیک است.

منبع: azanimals

227227

منبع: خبرآنلاین

به "این گیاه عجیب بوی گوشت گندیده می دهد!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این گیاه عجیب بوی گوشت گندیده می دهد!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید