اظهارات دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره مدل جدید کنکور

به گزارش وبلاگ ساعتچی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ظرف 6 ماه آینده به مدل جایگزین کنکور فعلی دست می یابیم و از مطالعات تمام ذیفعان در این زمینه استفاده می کنیم.

اظهارات دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره مدل جدید کنکور

ایرنا نوشت : سعیدرضا عاملی در نشست تخصصی کنکور؛ چالش ها و راهبردها اضافه کرد: نحوه ارزیابی راه های ورود به دانشگاه یکی از مسائل اصلی جامعه است و تاکنون مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم و سایر نهادهای تصمیم گیر تلاش بر حل چالش های کنکور داشتند.

وی خاطر نشان کرد: برای این مدل کنکور باید جایگزینی مشخص شود، حتی برای ساماندهی آن مهلت زمانی تا 6 ماه آینده مشخص شد.

وی تاکید کرد: وقتی تلاشی صورت می گیرد، اما در عمل اتفاقی نمی افتد، این سوال ایجاد می شود که چرا راهکارها و تلاش ها به نقشه راه مشخصی برای ساماندهی کنکور منتهی نمی شود.

استاد دانشگاه تهران اضافه کرد: تاکنون مذاکراتی میان شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و حتی روسای کمیسیون های مربوطه درخصوص کنکور اجرا شده است تا ضمن تقسیم کار ساماندهی آن به پایان برسد.

عاملی تاکید کرد: شان شورای عالی انقلاب فرهنگی قانونگذاری نیست بلکه سیاستگذاری است و این شورا براساس هماهنگی با مجلس شورای اسلامی در ذیل راهبردها، قوانین و مقررات، تلاش هایی برای مشخص تکلیف کنکور انجام می دهد.

وی گفت: در سیستم فعلی پذیرش دانشجو در دانشگاه ها از طریق کنکور مزایایی از جمله اعتماد به سنجش وجود دارد؛ چرا که امنیت سنجش بسیار مهم است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دربحث امنیت کنکور طراحی سوال، حفاظت از آن، ایجاد امنیت محیط آزمون، هوشمندسازی پاسخ های کنکور و برخی موارد دیگر انجام می شود، بنابراین هر مدلی که به عنوان جایگزین کنکور پیشنهاد شود این امنیت را هم باید داشته باشد و نباید مزایای کنکور را از دست دهیم.

عاملی با اشاره به ابراز نارضایتی دانشگاه ها از برگزاری کنکور تاکید کرد: عده ای معتقدند دانشگاهی که در سطح یک دانشجو می پذیرد، باید قدرت تشخیص جذب یک دانشجوی خوب را هم داشته باشد؛ در واقع باید عرصه ای برای استقلال دانشگاه ها در سیستم سنجش و پذیرش ایجاد شود.

وی درباره برگزاری یک مرحله ای کنکور گفت: این مسئله در ساماندهی باید مود توجه قرار گیرد؛ چرا که گاه این موضوع مطرح می شود که برگزاری کنکور در چند مرحله حلال بسیاری از مسائل است.

عاملی به یکی از معایب کنکور اشاره کرد و ادامه داد: بزرگترین ایراد کنکور اضطرابی است که به افراد وارد می کند. اگرچه براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور 15 درصد ورود به دانشگاه ها از طریق کنکور است، اما همین آمار هم در فضای مجازی اضطراب 100 درصدی میان داوطلبان ایجاد می کند.

نشست تخصصی کنکور؛ چالش ها و راهبردها با حضور روسای دانشگاه ها و سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عصر روز یکشنبه در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "اظهارات دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره مدل جدید کنکور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره مدل جدید کنکور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید