پیک نیک در میدان نارمک تماشایی است

به گزارش وبلاگ ساعتچی، فرشاد شیرزادی-خبرنگار: خشایار راد کمدین و بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون معتقد است که زندگی در شرق تهران بیشتر از غرب پایتخت برای او دلنشین است.

پیک نیک در میدان نارمک تماشایی است

او می گوید من فکر می کنم در اینجا مردم بیشتر با یکدیگر مراوده دارند. یکی به یکی حلیم می دهد و آن یکی پیاز قرض می گیرد و وقتی همسایه ای نان می گیرد ممکن است با این دیالوگ روبه رو شوید که صف نانوایی شلوغ بود و من برای عصرانه شما دو نان اضافی گرفتم! اینها همه دلایلی است که راد، این منطقه را برای سکونت انتخاب نموده است. گفت وگوی ما با این بازیگر را که نخستین بار در لاله زار به سینما رفته است، بخوانید.

  • خانه پدری

خشایار راد اکنون در فلکه اول تهرانپارس سکونت دارد اما خانه پدری او در خیابان بیهقی، در نزدیکی میدان وثوق واقع شده است. او را همان نزدیکی ها می یابیم و سر صحبت را با او باز می کنیم. می گوید: چنانچه مادر مرحومم روایت می کرد من در 2 سالگی پدرم را از دست دادم. به همین دلیل سایه پدر بالای سر ما نبود. با دریافت وام، خانه پدری را تملک کردم و در حال حاضر نیز مشغول ساختنش هستم. 2 پسرم با نام های نوید و امید در همین محله بزرگ شده و به دانشگاه رفتند. از این محله خاطرات زیادی دارم.

  • نخستین خانه در میدان خراسان

شرق تهران قشر زحمتکش کم ندارد. این بازیگر سینما و تلویزیون می افزاید: مردم بیشتر دنبال رزق و روزی و معاشند. به همین دلیل و شلوغی و جریان داشتن خون زندگی در شرق، اینجا را برای زندگی انتخاب نموده ام. نخستین بار در میدان خراسان سکونت داشتم و بعد از ازدواجم خانه ای در خیابان نیروی هوایی گرفتم. بعد از آن به نارمک آمدم و پس از مدتی به تهرانپارس نقل مکان کردم. در شرق تهران مردم بیشتر از جاهای دیگر به همسایه توجه دارند.

  • دیالوگ هایی که از مردم عاریه می گیرم

کنار خانه پدری اش در خیابان بیهقی در خیابان جدیدی ایستاده ایم و به صحبت هایش گوش می دهیم: بارها رخ داده که از دیالوگ های طنزآمیز مردم در سریال ها و کارهای هنری ام استفاده نموده ام. به گمانم همه ما ایرانی ها رگه هایی از طنز را پیدا و پنهان در وجودمان داریم. وقتی بچه محله ای می بیند که دیالوگ او را در فیلم خرج نموده ام، شادمان می گردد و افتخار می نماید که هنرمندی در کنار او زندگی می نماید. صرف دیالوگ های مردم و در و همسایه در کار طنز به پیشرفت و همه پسند بودن یک آیرونی طنز واقعی یاری می نماید. از راد درباره زنده یاد خسرو شکیبایی سؤال می کنیم و او می گوید: خسروشکیبایی هم در شرق تهران زندگی می کرد. متأسفانه زمانی که در تلویزیون و سینما مشغول نقش آفرینی بود من در عرصه تئاتر فعالیت داشتم و به همین دلیل او را ندیدم. این موضوع همچنان باعث افسوس من است.

  • مهندسی میدان های نارمک

میدان های نارمک ویژگی های متفاوتی دارند. راد می گوید: شلوغی میدان های نارمک به گونه ای است که احساس می کنید وقتی پا به یکی شان می گذارید به پیک نیک آمده اید. مردان همسن و سال من و بازنشستگان روی نیمکت های وسط میدان ها می نشینند. به سادگی می توان چند زن را دید که کنار یکدیگر سبزی پاک می نمایند. مهندسی میدان های نارمک نیز به گونه ای است که از خیابان های اصلی به یکدیگر راه دارند و درون میدان ها نیز هنوز که هنوز است گنجایش این همه جمعیت را دارد. سازندگان میدان های 100 گانه نارمک فکر همه عناصر را نموده اند. از این حیث باید به آنها دست مریزاد گفت.

  • تهرانپارس همواره شلوغ

از راد درباره خلوتی و دنجی خیابان های عریض و طویل تهرانپارس می پرسیم. با طیب خاطر پاسخمان را می دهد و می گوید: راستش خلوتی خاصی در خیابان های تهرانپارس ندیده ام. گاهی که تا پاسی از شب مهمان داریم و می خواهم آنها را بدرقه کنم، می بینم که ساعت 2 بعد از نیمه شب هم این خیابان ها شلوغ است. گاهی حتی خودرویی را جلو پل پارک نموده اند و آن وسیله نقلیه به امان خدا رها شده است. من خلوتی خاصی در تهرانپارس ندیده ام و البته شاید منظور شما سکوت خیابان های فرعی تهرانپارس باشد که من هم آن را تأیید می کنم.

  • آثار جدید آقای بازیگر

خشایار راد این روزها کارهای جدیدی در حال انجام دارد او می گوید: مجموعه ای 40 قسمتی به نام در کنار هم با تهیه نمایندگی خانم ابوحمزه کار نموده ام. قرار است به زودی فصل دوم این سریال نیز کلید بخورد. همچنین چند روز پیش به اتفاق خانم شهین تسلیمی و خان شکری در مشهد مقدس بودم و در آنجا کار فیلمبرداری فیلم آش نذری به خاتمه رسید. فیلم سینمایی جد خوب من نیز به کارگردانی اصغر نصیری به خاتمه رسیده و به زودی اکران خواهد شد. او می افزاید: از همین جا به همه بچه های شرق که در سینما ماندانا فیلم های مرا دیده اند و دنبال نموده اند درود می فرستم.

  • سلبریتی های شرق

نباید فکر کنیم که فقط سلبریتی ها در غرب تهران سکونت دارند. راد می گوید: حمید لولایی، افشین سنگ چاپ، بیژن و رضا بنفشه خواه از همین منطقه برخاسته اند و بعضی شان هنوز در همین محله سکونت دارند. به گمانم یکی از دلایلی که آنها شرق تهران را برای سکونت انتخاب نموده اند این است که در شرق آدم ها احساس غربت نمی نمایند.

  • کمبود امکانات فرهنگی

امکانات فرهنگی شرق کم است. راد می گوید: چندی پیش به یکی از فرهنگسراهای شرق برای شرکت در مراسمی برای حمایت از بچه ها کار رفتم. آنجا مسئولان تابلو و صنایع دستی می فروختند تا یاریی به بچه ها کار باشد و پولش توی جیب آنها برود. باور کنید که وقتی پای این گونه مراسم در میان است بدون معطلی و بدون دریافت وجهی به آنجا می روم. اما در مجموع باید بگویم که امکانات فرهنگی و همچنین تفریحی در شرق تهران کم است. از وضع کتابفروشی ها هم بی اطلاع نیستم. با توجه به اینکه بیشتر فیلمنامه می خوانم و کمتر پا به کتابفروشی می گذارم، می دانم که در این زمینه هم با کمبود روبه روییم.

  • دوستی با رضا عطاران

خشایار راد درباره میدان هفت حوض می گوید: چند تن از اقوام ما در همین میدان سکونت داشتند. اما دلیل اصلی آن چیزی که رضا عطاران را به این محله کشاند، تعریف و تمجیدهای من از محله های شرق تهران بود. یکی، 2 دهه پیش، رضا عطاران همراه همسر و خانواده همسرش در مشهد سکونت داشت. خودش هم زاده مشهد است و می خواست به تهران نقل مکان کند. یادم است که چند بار با من مشورت کرد و پرسید که آیا شرق تهران برای زندگی خوب است؟ من هم بدون معطلی به او پاسخ دادم که بهترین محله را برای زندگی انتخاب نموده ای! اینجا مردم در کنار هم با خوبی و خوشی زندگی می نمایند و به اندازه کسب و رزق و روزی شان خوشند! رضا عطاران به میدان هفت حوض آمد و در همان نزدیکی خانه ای برای خودش دست و پا کرد و تا سال ها ساکن شرق تهران بود. در همان دوره او با مجموعه طنز ساعت خوش به شکل حرفه ای وارد عرصه تلویزیون شد. کارش به قول معروف گل کرد و نخستین فیلم سینمایی من هم با عنوان قطار ابدی که حاصل کار ایشان بود؛ اکران و دیده شد.

در حال حاضر نمی دانم رضا عطاران در کدام منطقه از تهران سکونت دارد اما سال ها در کنار ما همین جا زیست و رشد کرد. از همان اولش به عطاران گفتم که اگر می خواهی جایی زندگی کنی که مرکزیت داشته باشد، میدان هفت حوض است. چراکه نانوایی و سبزی فروشی و بقالی و ماهی فروشی و هزار کسب و کار دیگر را می توانی یک جا در کنار هم ببینی و داشته باشی. رضا عطاران پس از آن دوره وارد عرصه سینما شد و پیروز از این عرصه بیرون آمد. یک کلام باید بگویم که او سینما را از الفبایش بلد است. کارگردانی و بازیگری را به شکل اصولی و از پایه آموخته و هرچه که تا به امروز به دست آورده حاصل کار و استمرار فعالیت های هنری دقیق و پشتکار خودش است. امیدوارم روزی این اتفاق برای همه هنرمندان مؤثر بیفتد که به بهترین شکل دیده و شناخته شوند. با گذشت زمان در حال حاضر با عطاران ارتباط تلفنی و ارتباطی در فضای مجازی دارم. او یکی از بهترین دوستانم است. ضمناً تا یادم نرفته باید بگویم که بازیگر پیشکسوت سینما جناب عنایت بخشی نیز در شرق تهران سکونت دارند. برای ایشان هم احترام خاصی قائلم.

منبع: همشهری آنلاین

به "پیک نیک در میدان نارمک تماشایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیک نیک در میدان نارمک تماشایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید