وجود شبه زحل های آتشین در کهکشان ، در سیاه چاله ها چه خبر است؟

محققان مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا (GSFC) مدل جدید و جالبی برای سیاه چاله ها شبیه سازی نموده اند.

وجود شبه زحل های آتشین در کهکشان ، در سیاه چاله ها چه خبر است؟

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، هنگامی که از کنار به سیاه چاله ها نگاه می کنیم یک حلقه از موادی را می بینیم که دور سیاه چاله می چرخند و دو قوسی که به بالا و پایین چاله خم شده اند.

بر اساس سایت ناسا این نیمرخ برآمده در واقع نوری است که بوسیله گرانش سیاه چاله ایجاد شده؛ یک سیاه چاله نیروی کشش بسیار قوی دارد که می تواند هم زمان نور را از اطراف سیاه چاله و در جهت های مختلف به سمت خود بکشد.

جرمی اشنیتمن محقق GSFC و طراح این تصویر گفت: فیلم ها و شبیه سازی هایی مانند این واقعا به ما در تصور منظور انشتین درباره پیچش فضا زمان ناشی از گرانش، یاری می نماید.

اشنیتمن در شبیه سازی اش نشان می دهد که حلقه گازی، گرد و غبار و دیگر مواد به سمت چاله مکیده می شوند و به قرص برافزایشی معروفند. در این شبیه سازی صفحه با توجه نقطه دید ناظر تغییر می نماید.

صفحه مانند گرداب شعله وری از آتش نارنجی است که به دور یک دایره تاریک می چرخد. هرچه به سمت چاله می رویم چرخش سریعتر، دما بالاتر و سرعت به سرعت نور نزدیکتر می گردد. این همان نقطه بدون بازگشت است که هیچ ماده و نوری نمی تواند از آن فرار کند.

هنگامی که نزدیکترین سمت صفحه از جلوی سیاه چاله عبور می نماید، سمت دورتر می چرخد و دو قوس ایجاد می نماید. نور از بالای لبه دورتر به سمت بالای سیاه چاله و نور در سمت پایین به زیر سیاه چاله خم می گردد. نتیجه ایجاد دو قوس در بالا و پایین سیاه چاله است که انگار قسمت پشتی حلقه به سمت بالا قوس برداشته، این مدل بیشتر سبیه یک زحل آتشین است تا چیزی که همواره به عنوان سیاه چاله دیده ایم.

با تعویض سریع زاویه دوربین، دیسک جمع شده و همان گرداب مسطح مورد انتظار ما دیده می گردد. این موضوع فقط یادآوری کوچکی است از اینکه سیاه چاله ها واقعا جالبند؛ مهم نیست که چطور به آن ها نگاه کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وجود شبه زحل های آتشین در کهکشان ، در سیاه چاله ها چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود شبه زحل های آتشین در کهکشان ، در سیاه چاله ها چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید