همه سرپرست های تاریخی تیم ملی فوتبال ایران، از رییس تا تیمسار!

به گزارش وبلاگ ساعتچی، حضور نام های عظیم و باسابقه به عنوان سرپرست تیم ملی در ادوار گذشته، وزن و صندلی سرپرستی تیم ملی را در حد سرمربی تیم ملی سنگین نموده و جامعه فوتبال انتظار دارند افراد شناخته شده برای این سمت انتخاب شوند.

همه سرپرست های تاریخی تیم ملی فوتبال ایران، از رییس تا تیمسار!

به گزارش وبلاگ ساعتچی، انتخاب مجتبی خورشیدی به عنوان سرپرست تیم ملی فوتبال بدون داشته کارنامه شاخص و شناخته شده در فوتبال، موجب نقدها گسترده ای در میان اهالی فوتبال شده است. واگذاری سرپرستی تیم ملی با حضور بازیکنان سرشناس و عظیم به مدیری که از سوی جامعه فوتبال تایید نمی گردد، ممکن است در آینده نزدیک و در خلال مسابقات انتخابی جام جهانی قطر مسائل عظیم تری را به بار بیاورد.

عمده این نقدها به این دلیل است که در سالیان گذشته همیشه کسانی به عنوان سرپرست تیم ملی انتخاب شده اند که در عرصه مدیریت یا فوتبال نام های عظیمی بوده اند و توانایی خود را در اجرای امور مربوط به تیم ملی و همین طور کنترل جو تیم نشان داده اند.

نگاهی به اسامی این مدیران مانند مهدی مناجاتی، همایون شاهرخی، محمد رنجبر، ناصر نوآموز، مهدی دادرس، محمدرضا ساکت، مهدی محمدنبی، عباس ترابیان و ... گویای این است که همه آن ها جزو مدیران باسابقه و یا چهره های فوتبال و سرشناس بوده اند که در حال حاضر از احترام بسیاری زیادی در بین جامعه برخوردار هستند.

به همین دلیل است که انتخاب مجتبی خورشیدی بدون بازی ملی، سابقه مربیگری در لیگ برتر و یا هر گونه سمت اجرایی شاخص، با موجی از انتقادها در این برهه همراه شده است که تیم ملی بیش از هر زمان دیگری به آرامش و اتحاد احتیاج دارد.

کنترل فضای حاکم بر تیم ملی با وجود چندن بازیکن سرشناس و عظیم که در ادوار مختلف تعیین شده کار آسانی نیست، احتیاجمند حضور یک چهره فوتبال با نفوذ و قابل احترام برای تمامی افراد است که به واسطه سابقه خود بتواند بر امور مسلط گردد.

در سالیان گذشته و در رقابت های مختلف از جام جهانی 1998 فرانسه تا 2018 روسیه و همین طور دوره مربیگری افرادی مانند کی روش، برانکو، علی دایی، امیر قلعه نویی، جلال طالبی، افشین قطبی و ... که به خودی خود دارای چهره کاریزماتیکی برای مدیریت تیم های خود بودند، مسوولیت سرپرستی به افرادی واگذار شده که به همان اندازه، برای اجرای امور مربوط به تیم ملی دارای نفوذ و اعتبار لازم بودند.

اگر چه در مواردی مانند دوره مربیگری علی دایی فردی مانند احمد ابراهیمی انتخاب شده که سابقه روشنی در فوتبال نداشت اما حضور علی دایی در راس تیم ملی، این تیم را از هر گونه حاشیه و مسئله ای مصون داشت. با این حال وجود نام هایی مانند محمد رنجبر که از او به عنوان رییس در فوتبال ایران یاد می شد و یا ناصر نوآموز که در گذشته رییس فدراسیون فوتبال بود، صندلی سرپرست تیم ملی را به حد بسیار بالایی سنگین و دارای احترام کرد.

در ادامه به ترتیب سابقه زمانی، نگاهی خواهیم داشت به اسامی سرپرستان تیم ملی در حدود دو دهه اخیر که سابقه و اعتبار آن ها گویای علت انتخاب شان به عنوان سرپرست تیم ملی است:

اسامی سرپرستان تیم ملی فوتبال ایران:

منصور امیرآصفی: سرپرست تیم ملی در دوران مربیگری والدیر ویرا و تومیسلاو ایویچ - بازیکن تیم ملی و پرسپولیس، مربی تیم ملی

ناصر نوآموز: سرپرست تیم ملی در دوران مربیگری جلال طالبی - رییس و نایب رییس فدراسیون فوتبال (از او به واسطه سابقه نظامی خود، به عنوان تیمسار در فوتبال ایران یاد می گردد)

محمد رنجبر: سرپرست تیم ملی در دوران مربیگری بلاژویچ و برانکو - سرمربی و بازیکن تیم ملی (از او با لقب رییس در فوتبال ایران یاد می گردد)

همایون شاهرخی: سرپرستی تیم ملی در دوران مربیگری برانکو ایوانکوویچ - سرمربی و بازیکن تیم ملی فوتبال

مهدی مناجاتی: سرپرستی تیم ملی در دوران مربیگری امیر قلعه نویی - بازیکن و سرمربی تیم ملی فوتبال

احمد ابراهیمی: سرپرستی تیم ملی در دوران علی دایی - مدیر روابط بین الملل پرسپولیس و راه آهن

عباس ترابیان: سرپرستی تیم ملی در دوران مربیگری افشین قطبی - جزو مدیران ارشد فدراسیون فوتبال

مهدی محمدنبی: سرپرستی تیم ملی در دوران مربیگری کی روش - دبیرکل فدراسیون فوتبال

افشین پیروانی: سرپرست تیم ملی در دوران مربیگری کی روش - بازیکن تیم ملی و کاپیتان پرسپولیس

محمدرضا ساکت: سرپرستی تیم ملی در دوران مربیگری کی روش، ویلموتس و اسکوچیچ - دبیرکل و رییس سازمان تیم های ملی و مدیرعامل باشگاه سپاهان

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "همه سرپرست های تاریخی تیم ملی فوتبال ایران، از رییس تا تیمسار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه سرپرست های تاریخی تیم ملی فوتبال ایران، از رییس تا تیمسار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید