نیازمند یا کلاهبردار، پس از فروش کلیه و کبد نوبت به قرنیه و مغزاستخوان رسید

به گزارش وبلاگ ساعتچی، دلالان و فروشندگان اعضای بدن حالا دیگر تنها به دنبال کلیه و کبد نبوده و فروش مغز استخوان و قرنیه چشم را در منوی کاری خود وارد نموده اند.

نیازمند یا کلاهبردار، پس از فروش کلیه و کبد نوبت به قرنیه و مغزاستخوان رسید

به گزارش خبرنگار ، مدت زیادی است که مسائل مالی دغدغه اصلی بیشتر مردم شده است؛ درد دل های زیر لبی از غصه قسط و وام و شکم گرسنه ورد زبان سرپرستان خانواری شده است که با حجمی بالا از کار و کوشش باز هم دغدغه هایی از جنس مادیات حرف اول را در زندگی آنها می زند؛ فشاری بالا که در بعضی موارد فردی را به جایی می رساند که حراج به جان و تن خود می زند.

سختی روزگار آن ها را به جایی می رساند که دست از همه چیز خود بکشند، یا به قول سعدی مرا وقتی ز نزدیکان ملامت سخت می آمد نترسم دیگر از باران که افتادم به دریایی؛ اغلب این افراد اطلاعات خاصی درباره کاری که انجام می دهند ندارند بلکه فقط امیدوارند بتوانند از جسمشان به عنوان آخرین مطاعی که در دستشان مانده است در آمدی کسب نمایند.

بی اطلاعاتی که در ادامه یا آن ها را به سمت درج آگهی هایی غلط و نشدنی مثل فروش مغز استخوان و یا به چنگ دلالان و سودجویان این حوزه می اندازد؛ حوزه سلامت همواره محل خوبی برای درآمد افراد سودجو بوده است، هنوز بعضی روز هایی را به یاد می آورند زمانی را که ساختار اهدا خون شکل امروزی خود را نداشت و گروهی به واسطه هایی برای دستیابی به خون تبدیل شده بودن؛ این دلالان خوب می دانند جیب هیچ کس به اندازه فردی که عزیزی روی تخت بیمارستان دارد خالی نمی گردد.

هر آنچه باید از بانک HLA بدانید

چند وقتی می گردد که آگهی فروش مغز استخوان در و دیوار بیمارستان ها را پر نموده، اما عوامل موثر بر اهدای سلول های بنیادی کمی پیچیده تر مطابقت گروه های خونی است؛ سید اسد الله موسوی رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و پیوند سلول های بنیادی و در گفت وگو با خبرنگار ، اظهار کرد: برای انجام عمل پیوند سلول های بنیادی یا همان پیوند مغزاستخوان نمی توان به گروه خونی یکسان اکتفا کرد و باید ساختار ژنتیکی یا همان HLA افراد با هم تناسب داشته باشد.

وی ادامه داد: معمولا پیش از هر چیزی ساختار ژنتیکی خویشاوندان نزدیک فرد بیمار را آنالیز می کنیم و در صورتی که مطابقت نداشته باشد، بانک ساختار HLA داوطلبان اهدای سلول های بنیادی آنالیز می گردد. بانک اعطا نمایندگان غیر خویشاوندی از مدتی پیش برای ثبت ساختار ژنتیکی افراد مختلف در بیمارستان شریعتی بنیان گذاری شد.

افرادی که قصد اهدای سلول های بنیادی داشته باشند می توانند به مراکز ثبت این ساختار ها مراجعه نمایند، در آنجا چند میلی لیتر خون از آن ها گرفته و ساختار HLA آن ها را معین می گردد، اطلاعات بدست آمده در بانک اطلاعاتی بیمارستان شریعتی نگهداری می گردد تا در صورت احتیاج بیماری بتوانند آن ها را آنالیز نموده و برای اهدای سلول های بنیادی از آن ها استفاده نمایند.

موسوی گفت: بیمارستان شریعتی بزرگترین بانک HLA کشور را دارد، اما سایر بخش ها هم در این زمینه فعالیت می نماید نکته حائز اهمیت در خصوص فعالیت بیمارستان شریعتی در حوزه پیوند سلول های بنیادی معین نوع ساختار ژنتیکی سلول های بنیادی هر فرد ذخیره کردن آن ها در بانک سلول های بنیادی و مقایسه ساختار HLA فرد احتیاجمند با ساختار های HLA ثبت شده است.

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و پیوند سلول های بنیادی بیان نمود: بیمارستان شریعتی این ساختار ها را نه تنها با ساختار های ثبت شده در کشور بلکه با ساختار های ثبت شده در بانک بین المللی HLA مقایسه می نماید، حتی امکان آن وجود دارد که از سایر کشور ها ساختار سازگار با سلول های بنیادی فرد بیماری شناسایی و برای استفاده وارد کشور گردد. به عبارتی دیگر بیمارستان شریعتی به شبکه ای دنیای برای اهدای سلول های بنیادی متصل است و می تواند اهدا نمایندگان سراسر دنیا را برای پیوند سلول های بنیادی آنالیز و مقایسه کند.

وی درباره تبلیغات فروش مغز استخوان توضیح داد: مدتی می گردد که شاهد تبلیغات افرادی هستیم که ادعا می نمایند اهدا نماینده سلول های بنیادی و مغز استخوان هستند و قصد فروش سلول های بنیادی را دارند؛ می توانیم این فرایند را یک کلاه برداری تمام عیار بدانیم چرا که آنالیز ها نشان داده است، احتمال سازگاری ساختار HLA فرد بیمار با اهدا نماینده کمتر از یک در یک میلیون است به عبارتی دیگر باید یک میلیون نفر را آنالیز کنیم تا ساختار سازگار با بدن فرد بیمار پیدا گردد و به همین دلیل است که بانک های بین المللی جمع آوری HLA راه اندازی شدند، احتمال کم سازگاری این ساختار ها احتیاج به احداث بانک های دنیای را ایجاد کرد، تا بتوانیم به تعداد کافی نمونه برای مطابقت در اختیار داشته باشیم.

موسوی با تاکید بر این که اطلاعات اهدا نمایندگان در بیمارستان حفظ می گردد و در اختیار بیماران قرار نمی گیرد گفت: در صورت مطابقت ساختاری کسانی که پیش از این برای اهدای سلول های بنیادی اعلام آمادگی نموده بودند فرا خوانده شده و سلول های لازم از آن ها جمع آوری می گردد تا بدست فرد بیمار برسد.

نحوه انجام عمل اهدای سلول های بنیادی

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و پیوند سلول های بنیادی تشریح کرد: جدا سازی سلول های بنیادی کار سخت و ترسناکی نیست کسانی که قصد اهدای سلول های بنیادی را دارند می توانند با چند ساعت مراجعه به یکی از مراکز درمانی سلول های مورد احتیاج با اهدا نمایند، فرد اهدا نماینده به دستگاهی شبیه به دستگاه دیالیز متصل می گردد و فرایند اهدا هیچگونه آسیبی نه در کوتاه مدت و نه در طولانی مدت به او وارد نمی نماید.

وی اضافه کرد: در مواردی بسیار نادر امکان دریافت سلول های بنیادی از خون فرد اهدا نماینده وجود ندارد و باید جراحی مغز استخوان انجام گیرد، احتیاج به انجام جراحی هم به فرد اهدا نماینده اعلام می گردد و در صورتی که رضایت داشته باشد اقدام به انجام این عمل جراحی می کنیم تا بتوانیم به سلول های بنیادی دست پیدا کنیم.کسانی که برای اهدای سلول های بنیادی به این مراکز مراجعه می نمایند داوطلبینی هستند که نیت خیر دارند و به دنبال منفعت مالی نیستند.

موسوی تاکید نمود: کسانی که با قصد دریافت منفعت مالی به مراکز اهدای مغز استخوان مراجعه می نمایند باید بدانند که ممکن است تا خاتمه عمرشان کسی احتیاجمند سلول های بنیادی سازگار با بدن آن ها نگردد، پس نمی تواند راه چاره خوبی برای دریافت منفعت مالی باشد، مسائل مالی و فشار های مالی وارد در جامعه را درک می کنیم، اما اعلام فروش مغز استخوان نمی تواند چیزی جز کلاهبرداری باشد.

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و پیوند سلول های بنیادی توضیح داد: بانک های جمع آوری نمونه های HLA احتیاجمند گسترش هستند، در حال حاضر امکانات و بودجه محدود بیمارستان در این بخش، فعالیت ما را بسیار کند می نماید به طوری که تعداد زیادی از خیرین و داوطلبان نمونه های خون خود را برای آنالیز به بیمارستان ارائه کردند، اما محدودیت موجود در امکانات و نیرو باعث شده است تا هنوز ساختار سلول های بنیادی آن ها آنالیز نگردد.

وی ادادمه داد: احتیاج به یاری و تسهیل این موضوع توسط وزارت بهداشت و همکاری خیرین وجود دارد می توانیم با جلوگیری از موازی کاری و توجه مناسب این مرکز را برای حفظ و بهبود جایگاهی که دارد همکاری کنیم کوشش های دانشمندان این حوزه اعتبار بین المللی مناسبی برای این مرکز به وجود آورده است به طوری که کشور های پیشرفته ای مثل فرانسه، آلمان و سایر کشور های اروپایی از بانک کشور ما سلول های بنیادی دریافت نموده اند و نسبت به سلامت آن ها اطمینان دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نیازمند یا کلاهبردار، پس از فروش کلیه و کبد نوبت به قرنیه و مغزاستخوان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیازمند یا کلاهبردار، پس از فروش کلیه و کبد نوبت به قرنیه و مغزاستخوان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید