جزئیات ثبت نام 180 هزار نفر برای کار، ظرفیت استخدام دولتی تکمیل شد

به گزارش وبلاگ ساعتچی، محمد اکبرنیا در تبادل نظر با مهر با اعلام اینکه براساس اطلاعات سامانه شبکه ملی بازار کار که به وسیله دفاتر کاریابی اطلاعات دریافت می نماید، در 4 ماهه نخست سال جاری حدود 180 هزار نفر جوینده کار در دفاتر مشاوره شغلی کشور ثبت نام نموده اند، گفت: لیست ثبت نام شده ها به تفکیک سن و جنس و همچنین میزان تحصیلات وجود دارد.

جزئیات ثبت نام 180 هزار نفر برای کار، ظرفیت استخدام دولتی تکمیل شد

مدیرکل دفتر راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار اظهارداشت: از آمار یادشده حدود 57 هزار نفر توانسته اند با معرفی به بنگاه ها و شرکت های مختلف، مشغول به کار شوند، همچنین آنالیز وضعیت بیمه ای تازه واردهای به بازار کار نشان می دهد براساس آخرین گزارش تامین اجتماعی، 78 درصد این افراد با کد ملی معین، بیمه شده و در آمارها نیز وارد شده اند.

اکبرنیا در مورد عدم ارتباط بین آموزش های دانشگاهی با احتیاج روز بازار کار و وجود خلاء عدم آمادگی کارجویان برای پذیرش تصدی های شغلی، ادامه داد: هم اکنون در بازار کار کشور دچار این معضل هستیم و فنی و حرفه ای باید برای ارتقای سطح مهارت کارجوییان، نقش آفرینی کند.

ثبت نام 180 هزار جوینده شغل در کاریابی ها

این مقام مسئول در وزارت کار اضافه نمود: متناسب با احتیاج بازار کار باید به کارجویان آموزش فنی و حرفه ای و مهارتی ارائه گردد. در حال حاضر حتی امکان جذب نیروهای تئوری خوانده دانشگاه ها در مراکز دولتی نیز وجود ندارد و در این بخش جذب نیرو اشباع شده است.

وی با بیان اینکه افراد باید خواسته ها و ایده آل های شغلی خود را تغییر دهند تا بتوانند وارد بازار کار شوند، گفت: جوانان به دنبال رشته هایی در دانشگاه ها بروند که برای آنها جذب در بازار کار وجود داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است بیکار بمانند.

مدیرکل دفتر راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار توضیح داد: یک کار مهم برای جبران عدم مهارت و تخصص کارجویان برای ورود به بازار کار در شرایط فعلی این است که پای فنی و حرفه ای به آموزش های شغلی بیشتر باز گردد. همچنین از مباحث دیگر این است که بتوان موضوعات کارآفرینی را به دانشگاه ها وارد و تقویت کرد.

به گفته اکبرنیا، اینکه افراد بتوانند کارآفرین شوند و این مسئله ترویج گردد، باید مورد توجه دانشگاه های کشور قرار گیرد. در کنار این مسئله، ایجاد صندوق های مردم نهاد کارآفرینی حائز اهمیت است و تاکنون کارهایی صورت پذیرفته است.

این مقام مسئول در وزارت کار بیان داشت: علاوه بر موارد ذکر شده، در بخش ایجاد ارتباط و تعامل بین صنعت و دانشگاه نیز باید کار گردد. برآوردها نشان می دهد در حال حاضر 20 درصد جذب نیروی کار در بنگاه ها و واحدهای مالی کشور به وسیله کاریابی ها صورت می گیرد.

بازار کار در رکود

وی درباره دلایل پایین بودن فعالیت دفاتر مشاوره شغلی در کشور اعلام کرد: کاریابی های داخلی هنوز استانداردهای لازم برای فعالیت در سطح گسترده را ندارند در حالی که در خارج از کشور تمامی امور مربوط به شغل یابی به وسیله کاریابی ها برای متقاضیان انجام می گردد.

مدیرکل دفتر راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار توضیح داد: در ایران شکل فعالیت کاریابی ها و دفاتر مشاوره شغلی ناقص است. ضروری است کاریابی ها به کارجویان و کارفرمایان شناسانده شوند و در حال حاضر بسیاری از دفاتر کاریابی با کارفرمایان ارتباطات نزدیکی دارند و نیروهای مورد احتیاج بنگاه ها به وسیله دفاتر مشاوره شغلی جذب می شوند.

اکبرنیا توضیح داد: وقتی بازار کار رونق ندارد، دفاتر کاریابی نیز منفعل می شوند، البته دلیل دیگری که باعث شده بعضی دفاتر مشاوره شغلی نتوانند فعالیت خوبی داشته باشند، ضعف در ارائه مشاوره شغلی و نحوه برقراری ارتباط با کارفرمایان است.

این مقام مسئول در وزارت کار درباره وضعیت فعالیت دفاتر مشاوره شغلی خارجی و کاریابی های بین المللی تاکید نمود: خارجی ها یکسری نیروهایی را می خواهند که متخصص هستند و اشتغال در هر کشوری شرایط خاص خودش را دارد.

وی اضافه نمود: یکی از مسائل کارجویان ایرانی علاقه مند به کار در سایر کشورها، زبان است که حل این مسئله به معنای برطرف 50 درصد مشکل اشتغال در بازارهای کار خارجی خواهد بود. در حال حاضر، با بعضی کشورها مذاکرات و توافقاتی درباره اعزام نیروی کار داریم که باید از سوی فنی و حرفه ای، آموزش های مهارتی متناسب با احتیاج بازار کار هر کشور ارائه گردد.

حرکت به سمت اعزام انبوه و گروهی نیروی کار

مدیرکل دفتر راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار اظهارداشت: هم اکنون نیروهای کار ایرانی از بهترین و برترین شاغلان در بازارهای کار بین المللی هستند و به عنوان نمونه یکی از بهترین گروه های کاری ایرانی در کشور استرالیا هستند.

اکبرنیا اعلام کرد: در بعضی کشورها مانند قطر نیز که نیروهای ساده سایر کشورها فعالیت دارند، امکان اعزام نیروی کار ساده ایرانی وجود ندارد چون این گروه از کارجویان امکان اشتغال در داخل کشور را دارا هستند و دیگر احتیاجی به اعزام آنها به خارج نیست و در این بخش تنها اعزام نیروهای جوان تحصیل نموده و صاحب دانش و مهارت مطرح است.

این مقام مسئول در وزارت کار گفت: در مذاکراتی که با کشورهای خارجی صورت می گیرد، آنها متمایل و متقاضی استفاده از نیروهای متخصص ایرانی هستند ولی تاکنون به دلایل سیاسی، این امکان فراهم نشده است. باید به سمت اعزام نیروی کار ماهر، متخصص و تحصیل نموده به صورت انبوه حرکت کنیم.

وی توضیح داد: امروز دیگر دهه 60 نیست که بتوانیم نیروی کار ساده به خارج کشور اعزام کنیم؛ بنابراین در بخش فارغ التحصیلان دانشگاهی کار گردد. البته برای استفاده از نیروهای اعزام شده در داخل کشور نیز فکر کردیم به نحوی که با صدور گواهینامه های شغلی برای شاغلان ایرانی خارج از کشور، به دنبال بهره مندی کشور از دانش و تخصص ایرانیان خارج از کشور هستیم.

مدیرکل دفتر راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار توضیح داد: گواهینامه های شغلی باعث می گردد تا شاغلان ایرانی خارج از کشور با داخل ارتباط داشته باشند و دانش از بازارهای کار بین المللی به داخل کشور وارد گردد.

کشورهایی که نیروی کار ایرانی می خواهند

اکبرنیا با اشاره به اینکه متاسفانه در سال های اخیر دستاورد خاصی در زمینه اعزام نیروی کار به خارج از کشور حاصل نشده است، تاکید نمود: با وجود اینکه مدت زمان عدم بهره مندی کارجویان ایرانی از بازارهای کار بین المللی طولانی شده است اما کاریابی ها می دانند در خارج از کشور چه چیزی از نیروی کار ایرانی می خواهند.

این مقام مسئول در وزارت کار با تاکید بر اینکه به کارجویان در بخش داخلی و خارجی توصیه می گردد حتما به وسیله دفاتر مشاوره شغلی مجاز جستجوی شغلشان را انجام دهند، توضیح داد: در حال حاضر تنها وزارت کار است که می تواند به دفاتر مشاوره شغلی مجوز فعالیت بدهد؛ بنابراین کارجویان به این مسائل توجه داشته باشند تا مسئله ای برای آنها در زمینه اشتغال ایجاد نگردد.

به گفته وی، هم اکنون تفاهم نامه هایی با کشورهای قطر و کویت در زمینه اعزام نیروی کار وجود دارد و با این کشورها حتی تا مرحله تشکیل کمیته مشترک نیز کار پیشرفت داشته و از سویی توافقات بیانی خودبی نیز اجرا شده است، اما در عمل کار هنوز به جایی نرسیده است.

مدیرکل دفتر راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت کار اظهارداشت: متاسفانه به دلیل تحریم ها در این بخش ها توفیقات خوبی حاصل نشده و مشکل انتقال پول نیز وجود دارد. با این وجود، دفاتر کاریابی و مشاوره شغلی بین المللی با بعضی کشورها مانند آلمان، کانادا، استرالیا، ترکیه، عراق، دانمارک و به وسیله بلوکارت اتحادیه اروپا ارتباطاتی را دارند.

صدور گواهینامه شغلی برای ایرانیان شاغل در خارج

اکبرنیا ادامه داد: در کشور عراق شرکت های پیمانکاری ایرانی هستند و این فعالیت ها در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز وجود دارد. به وسیله بلوکارت اتحادیه اروپا می توان با تمامی کشورهای واقع در این منطقه فعالیت انجام داد. البته با وجود مسائل و مسائل ذکر شده، بسیاری از نیروهای کار ایرانی در این کشورها مشغول به فعالیت هستند.

این مقام مسئول در وزارت کار با اشاره به تحولات سیاسی و اینکه در صورت نهایی شدن توافقات، می توان انتظار تاثیرگذاری مثبت در بازار کار کشور را داشت گفت: به وسیله صدور گواهینامه های شغلی نیز به دنبال دستیابی به آمار ایرانیان شاغل در خارج از کشور هستیم.

وی تشکیل بانک اطلاعاتی را در این زمینه مهم خواند و اضافه نمود: رسیدگی به این موضوع مصوبه شورای عالی اشتغال است که در قالب راه اندازی سامانه ثبت نام از ایرانیان شاغل در خارج از کشور، تاکنون 5 هزار نفر ثبت نام نموده و بیشتر این افراد توانسته اند گواهینامه شغلی دریافت نمایند.

اکبرنیا، شرط صدور گواهینامه شغلی برای ایرانیان شاغل در خارج از کشور را تاییدیه کنسولگری های ایران در خارج و یا تاییدیه انجمن صادرنمایندگان خدمات فنی و مهندسی دانست و بیان داشت: در قالب برنامه ششم توسعه به دنبال ارائه تخفیفات بیمه ای به کارفرمایانی که به وسیله کاریابی ها اقدام به جذب نیروی کار می نمایند، هستیم که احتمالا به صورت پلکانی اعمال می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جزئیات ثبت نام 180 هزار نفر برای کار، ظرفیت استخدام دولتی تکمیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات ثبت نام 180 هزار نفر برای کار، ظرفیت استخدام دولتی تکمیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید