این ویتامین استرس را ضربه فنی می نماید

به گزارش وبلاگ ساعتچی، محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه مکمل های حاوی 2.5 گرم امگا 3 برترین یاری به بدن برای مقاومت در برابر اثرات مخرب استرس است.

این ویتامین استرس را ضربه فنی می نماید

به گزارش فرادید، تحقیقات تازه نشان می دهد که مصرف مکمل امگا 3 ممکن موجب افزایش محافظت در سطح سلولی مغز شده و نتیجتا استرس را کاهش دهد. امگا 3 با سرکوب آسیب و افزایش محافظت در سطح سلولی در طول و بعد از یک رویداد استرس زا، به کند کردن اثرات پیری یاری کند.

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو دریافتند که مصرف روزانه مکمل های حاوی 2.5 گرم امگا 3 برترین یاری به بدن برای مقاومت در برابر اثرات مخرب استرس است.

در آزمایشی که بدین منظور ترتیب داده شد، شرکت نمایندگانی که مکمل های امگا 3 مصرف می کردند، هورمون استرس زای کورتیزول و سطوح پایین تری از پروتئین پیش التهابی را طی یک رویداد استرس زا در آزمایشگاه فراوری کردند.

امگا 3 به فرایندی که محققان آن را انعطاف پذیری استرس می نامند یاری کردند. کاهش آسیب در هنگام استرس و پس از استرس حاد، فعالیت ضد التهابی پایدار و محافظت از اجزای سلولی که در نتیجه پیری، کوچک تر می شوند.

یافته ها نشان می دهند که مکمل های امگا 3 تغییر نسبتاً ساده ای است که افراد می توانند ایجاد نمایند، به گونه ای تأثیر مثبتی در شکستن زنجیره بین استرس و اثرات منفی سلامتی داشته باشد. مکمل های امگا 3 نسبت مصرف اسید های چرب را به گونه ای تغییر می دهند که به حفظ بخش های کوچک DNA در گلبول های سفید خون یاری می نماید.

در ادامه آزمایش یاد شده، پس از چهار ماه استفاده از مکمل ها، 138 شرکت نماینده در تحقیق، 40 تا 85 ساله، آزمایشی 20 دقیقه ای را انجام دادند که ترکیبی از یک گفتار و یک تکلیف تفریق ریاضی است که به طور قابل اعتمادی پاسخ استرس التهابی ایجاد می نماید.

نتایج حاصل از نمونه های خون شرکت نمایندگان نشان داد که امگا 3 از هرگونه تغییر در سطح تلومراز یا پروتئینی که التهاب را در دو ساعت پس از تجربه استرس حاد شرکت نمایندگان کاهش می دهد، جلوگیری می نماید. اما افرادی که به آن ها به جای امگا 3 قرص های دارونما استفاده نموده بودند، مکانیسم های ضد استرسی خود را از دست دادند.

به گفته محققان با کاهش التهاب ناشی از استرس، امگا 3 ممکن است به مختل کردن ارتباط بین استرس مکرر و علائم افسردگی یاری کند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که افرادی که واکنش التهابی بالاتری نسبت به یک عامل استرس زا در آزمایشگاه دارند ممکن است در طول زمان علائم افسردگی بیشتری داشته باشند.

هرکسی که افسرده است التهاب تشدید شده ندارد - تقریباً یک سوم از افراد افسرده اینگونه هستند. این امر به شرح اینکه چرا مکمل امگا 3 همواره منجر به کاهش علائم افسردگی نمی گردد یاری می نماید.

اگر التهاب شدید ندارید، امگا 3 ممکن است مفید نباشد. اما برای افرادی که افسردگی دارند، نتایج نشان می دهد که امگا 3 مفیدتر است.

دوز 2.5 گرمی امگا 3 بسیار بالاتر از آن چیزی که بیشتر مردم به طور روزانه استفاده می نمایند، اما شرکت نمایندگان در مطالعه هیچ نشانه ای از مشکل داشتن این مکمل ها را نشان ندادند.

منبع: فرارو

به "این ویتامین استرس را ضربه فنی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ویتامین استرس را ضربه فنی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید