افراد کاریزماتیک چه کسانی هستند و راه های کاریزماتیک شدن چیست؟

به گزارش وبلاگ ساعتچی، خبرنگاران | سرویس روانشناسی - آیا اشخاصی را سراغ دارید که جذابیت، نفوذ بر دیگران و به طور کلی کاریزما داشته باشند؟ فکر می کنید این گونه افراد ذاتاً کاریزماتیک به دنیا آمده اند یا با سعی و کوشش به این توانایی دست پیدا نموده اند؟ آیا افراد کاریزماتیک را در جامعه تشخیص می دهید و دقیقاً می توانید معین کنید کدام خصوصیات متفاوت باعث شده تا به عنوان فردی کاریزماتیک شناخته شوند؟ این مطلب یاری خواهد نمود این افراد را بشناسید و با خصوصیات آن ها آشنا شوید. در ادامه تجزیه و تحلیل محققان دانشگاه تورنتو را خواهید خواند که به شما در شناختن راه های کاریزماتیک شدن یاری می نماید. در انتهای مطلب تست کاریزماتیک بودن را انجام دهید و با افراد کاریزماتیک دنیا و ایران آشنا شوید.

افراد کاریزماتیک چه کسانی هستند و راه های کاریزماتیک شدن چیست؟

چنانچه مطالعه بخش خاصی از این مطلب مدنظر شماست، با استفاده از فهرست زیر می توانید به موضوع دلخواه خود برسید.

 • معنای کاریزماتیک
 • ویژگی افراد کاریزماتیک
 • راه های کاریزماتیک شدن
 • تست کاریزماتیک
 • افراد کاریزماتیک تاریخ

معنای کاریزماتیک

کاریزماتیک (Charismatic) در زبان انگلیسی نقش صفت دارد و از کاریزما (charisma) مشتق شده است. خود واژه کاریزما از خاریسما گرفته شده که در زبان یونانی به معنای جاذبه ذاتی است.

خاریسما در دوره باستان دو مفهوم را می رساند. در مفهوم اول به جاذبه های ظاهری یک نفر گفته می شد که خصلتی دنیوی داشت و در مفهوم دوم موهبتی آسمانی و امری اساطیری یا الهی بود. مسیحیان، حضرت عیسی را دارای کاریزما یعنی موهبت های پرجذبه الهی می دانستند و واژه کاریزما تنها به شاخه خاصی از الهیات مسیحی محدود می شد.

کاربرد کاریزما تا میانه قرن بیستم کمیاب بود تا اینکه ماکس وبر با طرح اقتدار کاریزماتیک کاربرد واژه کاریزما و کاریزماتیک را گسترش داد. از آن به بعد در عرصه سیاست و اجتماع به رهبران پرطرفدار و افراد تأثیرگذار در جامعه کاریزماتیک اطلاق شد.

در فرهنگ لغت فارسی تعیین درباره کاریزماتیک نوشته شده است: شخصیت و جذابیت یک فرد که می تواند در مردم نفوذ کند و آنان را به شور و فداکاری وادار سازد. این تعیینه ابتدا در برخی فرقه های مسیحیت مشاهده شد و بعد ها در ادیان دیگر هم به چشم خورد.

در مجموع، کاریزما مجموعه ای از صفات و رفتارهایی است که با کنار هم قرار دریافت شان شخصیت فرد، جذاب و اثرگذار باشد و کاریزماتیک بودن جاذبه فردی است که تأثیری اجتماعی دارد. به این ترتیب شخصیت های کاریزماتیک افرادی هستند که می توانند با قدرت خود جمعیت زیادی را تحت تأثیر قرار دهند و آن ها را به سمت و سوی خود جذب کنند.

ویژگی افراد کاریزماتیک

افراد کاریزماتیک ویژگی هایی مشترک دارند که توسط آن ها دیگران را مجذوب شخصیت خود می کنند و تحت تسلط درمی آورند. در ادامه برخی از برجسته ترین ویژگی های آن ها آمده است.

1. روابط اجتماعی خوشایند

کاریزماتیک ها توانایی فوق العاده در برقراری ارتباط موثر با دیگران دارند. آن ها قادرند در اجتماع به آسانی با دیگران تعامل برقرار نموده، تأثیرگذاری زیاد داشته باشند و معاشرت های گیرا ایجاد کنند.

2. شخصیت رشد یافته

افراد کاریزماتیک شخصیتی بسیار قدرتمند دارند که کاملاً بالغ شده و به رشد فردی رسیده است. آن ها براساس عقل و دانش خود در همه موارد به صورت بالغ و مسئولانه رفتار می کنند.

3. مردم دار بودن

افراد کاریزماتیک حس فروتنی و نوع دوستی زیادی دارند. آن ها برای دیگران ارزش زیادی قائلند، به نگرانی ها و دغدغه دیگر انسان ها گوش می سپارند، آن ها را همراهی می کنند و برای شان الهام بخش هستند.

4. همدلی و مهربانی

این افراد رفتاری محبت آمیز و همدلانه دارند. تأثیرگذاری بدون بذل عاطفه، در نهایت منجر به ایجاد حس دیکتاتوری می شود. مهارت همدلی، غم خواری، صداقت، شکیبایی و مهربانی محبوبیت یک فرد کاریزماتیک را رقم می زند.

5. کاریزمای درونی

آن ها ظاهرسازی نمی کنند. شخصیت کاریزماتیک واقعی زمانی شکل می گیرد که کاریزما در درون فرد تقویت شده باشد، سپس در بیرون نمود پیدا کند. تنها در این صورت است که قدرت درونی، کاریزماتیک بودن در اجتماع را پایدار و همیشگی نگه می دارد.

6. اعتماد به نفس

کاریزماتیک ها اعتماد به نفس بیش از حد دارند. آن ها آنقدر اعتماد به نفس داشته و به توانایی هایشان ایمان دارند که می توانند با خیالت راحت خودشان باشند و قصد ندارند کس دیگری جز خودشان باشند.

7. زبان بدن مثبت

اولین خصوصیت که در اشخاص کاریزماتیک دیده می شود، زبان بدن بسیار صمیمانه، باز و مثبت است. آن ها ارتباط چشمی برقرار می کنند، همیشه لبخند می زنند، صاف می نشینند، خود را به بهترین شکل به غریبه ها معرفی می کنند و با حرکات سنجیده روی دیگران تأثیر مثبت بر جای می گذارند.

8. گوش شنوا داشتن

افراد کاریزماتیک مخاطب خوبی هستند. هنگامی که به سخنان دیگری گوش می دهند، مخاطب از حرف زدن خجالت نمی کشد و زیر فشار قرار نمی گیرد. آن ها در مصاحبه فعالانه شرکت می کنند، به موضوع علاقه نشان داده و با همدلی راه چاره های مناسب ارائه می دهند.

9. خود نظارتی بالا

شخصیت های کاریزماتیک خودشان را از بیرون نگاه می کنند. آن ها این واقعیت را می دانند که دیگران دائماً در حال تماشای آن ها هستند. به همین خاطر همیشه دقت می کنند که تصویر زیبا و ماندگار از خود در ذهن اطرافیان به جا بگذارند و این جز با خود نظارتی و کنترل رفتار های شخصی ممکن نیست.

10. خود بهبودی و اصلاح خود

کاریزماتیک ها می دانند که هر فرد کاریزماتیک ویژگی هایی منحصر به فرد دارد که او را از دیگران متمایز می نماید و همین ویژگی ها سبب جذابیت شده و نظر بقیه را به فرد کاریزماتیک جلب می کنند؛ بنابراین آن ها در راستای توسعه فردی همیشه ویژگی های متمایز خود را شناسایی نموده و بهبود می بخشند.

راه های کاریزماتیک شدن

هنوز بحث ها بر سر اینکه کاریزماتیک بودن ذاتی است یا اکتسابی ادامه دارد. پروفسور وایزمن استاد دانشگاه هرتفوردشر می گوید پنجاه درصد از کاریزما ذاتی و پنجاه درصد آن اکتسابی است. راه به دست آوردن پنجاه درصد اکتسابی کاریزما دقت در رفتار و حالات افراد کاریزماتیک است. معمولاً تشخیص افراد کاریزماتیک آسان است. با این حال، شناسایی مهارت ها یا حالت های خاص در این افراد که دیگران فاقد آن ها هستند مشکل است.

مسأله وقتی پیچیده تر می شود که بدانیم افراد کاریزماتیک تیپ های مختلفی دارند. برخی ممکن است کم حرف باشند و جذابیت ظاهرشان بیشتر از سخنان آن ها تأثیرگذار باشد. برخی دیگر در ارتباطاتشان پر شور و نشاط هستند و هوادارانی پرحرارت را به دنبال خویش می کشند.

با همه تفاوت ها کاریزماتیک بودن نتیجه ارتباطات عالی و مهارت های بین فردی است، بنابراین راه های مختلف ممکن است فرد را به شخصیتی کاریزماتیک تبدیل کند.

محققان دانشگاه تورنتو مطالعاتی گسترده در زمینه کاریزما انجام دادند که جامعه آماری آن ها شامل بیش از 1000 نفر می شد.

آن ها دریافتند که کاریزماتیک بودن آمیزه ای از نفوذ بر دیگران و مردم دار بودن است. واژه نفوذ برای توانایی رهبری کردن و پیشرو بودن استفاده می شود و مردم داری شامل رفتار محبت آمیز، خوش برخورد بودن، در دسترس بودن و انعطاف پذیری است. مهارت هایی وجود دارد که می توانند مردمداری و نفوذ را افزایش دهند. در ادامه هرکدام از این دو خصوصیت را با زیرشاخه های هر یک آنالیز خواهیم کرد.

1. افزایش قابلیت نفوذ و تأثیر

قدرت نفوذ عموماً سه بخش اصلی دارد:

الف) جذابیت

ب) توانایی تأثیرگذاری

ج) توانایی رهبری

الف) کسانی که جذابیت دارند، اعتماد به نفس داشته یا حداقل با اعتماد به نفس به نظر می رسند، به توانایی های خودشان ایمان دارند، همچنین در مواجهه با ناکامی ها خوش بین و مقاوم هستند.

 • افراد کاریزماتیک اعتماد به نفس دارند و در دیگران اعتماد به نفس بوجود می آورند.

  اعتماد به نفس برای برقراری ارتباط در موقعیت های مختلف ازجمله ارتباطات فردی، گروهی و حین سخنرانی برای جمعی از مخاطبان مهارتی اساسی محسوب می شود.

  یک شخصیت کاریزماتیک نه تنها می تواند همراه با اعتماد به نفس ارتباط برقرار کند، بلکه می تواند به دیگران نیز یاری کند تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرند، به این ترتیب به بهبود فرایند ارتباطات یاری نموده و آن را تقویت می کنند. افراد کاریزماتیک اعتماد به نفس زیادی دارند بدون آنکه متکبر و یا خودخواه باشند.

 • افراد کاریزماتیک مثبت نگر و خوش بین هستند.

  خوش بینی و مثبت اندیشی به این معناست که کاریزماتیک ها در دیگر افراد بهترین حالات و خصوصیات و در شرایط و رویداد ها بهترین اتفاقات را می بینند. آن ها معمولاً خوش شانس و همیشه در حال پیشرفت هستند، زیرا انعطاف پذیری بالا دارند. این افراد دیگران را برای چیزی که هستند و کار های مثبت که انجام می دهند، تشویق می کنند؛ به همین خاطر نزد آن ها جذاب و خوشایند به نظر می رسند.

  تفکر مثبت و خوش بینی نیرویی قدرتمند برای مذاکره پیروز و حل مسئله است.

شاید دوست داشته باشید: تست خوش بینی و بدبینی

ب) افراد کاریزماتیک متقاعد کننده و تأثیرگذارند. آن ها می توانند مردم را به چیزی که می خواهند مجاب و آن ها را در راستای یک هدف مشترک متحد کنند.

توانایی متقاعد کردن دیگران را می توان برای اهداف مثبت یا اهداف مخرب استفاده کرد. رهبران کاریزماتیک قادر به تأثیر و تشویق پیروان خود به انجام کار هایی هستند که حتی در نگاه اول غیرممکن به نظر می رسد. آن ها می توانند مردم را به انجام کار های سخت وادار کنند. شخص کاریزماتیک، ممکن است بتواند از مهارت های خود برای کسب اعتماد و توجه در قربانیان خود استفاده کند تا در نهایت از آن ها پول و چیز های گرانبهای دیگر را اخاذی کند.

ج) ویژگی نهایی که به عنوان بخشی از نفوذ طبقه بندی می شود، این است که افراد کاریزماتیک مهارت رهبری بسیار بالایی دارند.

آن ها ممکن است رهبران طبیعی و بالفطره به نظر برسند گویا با این قابلیت به دنیا آمده اند، اما در واقعیت سال های بسیار صرف آموزش هایی برای افزایش مهارت های خود نموده اند تا بتوانند رهبری کنند. آن ها قادر به استفاده از سبک های گوناگون رهبری به تناسب شرایط و بسته به کسانی هستند که آن ها را راهنمایی می کنند. این افراد چشم اندازی قانع کننده ارائه داده و آن را با دیگران به اشتراک می گذارند و مهارت های ارتباطی آن ها بسیار قوی ست.

2. افزایش مردم داری و خوش برخورد بودن

اولین خصوصیت افراد کاریزماتیک که باعث ایجاد خصوصیت مردم داری در آن ها می شود، توانایی برقراری ارتباط با مردم است. آن ها لبخند می زنند و لبخندشان واقعی است. افراد کاریزماتیک در دیگران احساس اعتماد به وجود می آورند به گونه ای که در حضورشان احساس راحتی و آسایش داشته باشند. شاید مهمترین دلیل برای دارا بودن این توانایی ها، بهره بردن افراد کاریزماتیک از هوش عاطفی بالاست.

الف) افراد کاریزماتیک احساسات واقعی خودشان را نشان می دهند.

افراد کاریزماتیک صداقت احساسی داشته و در نشان دادن احساسات واقعی خود بسیار مهارت دارند. وقتی کار ها به خوبی پیش می رود، به راستی شاد می شوند یا حداقل در ظاهر به گونه ای خود را شاد نشان می دهند که دیگران آنچه را که می بینند باور کنند. همچون یک قوی شناور بر روی آب که آرام و بی سر و صدا بر روی سطح واقع شده است، اما پا های او که از چشم بیننده پنهان است در زیر آب بسیار سریع تکان می خورد.

ب) افراد کاریزماتیک جالب هستند و دیگران می خواهند پای صحبت آن ها بنشینند.

بخشی از این موضوع به خاطر دیدگاه های جالبی است که بیان می کنند و بخشی از جذابیت کلام در بیشتر اوقات به نحوه ارتباط برقرار کردن آن ها برمی شود.

این اشخاص داستان پردازانی خوب هستند، نفوذ کلام داشته و صحبت کردن و شرح دادنشان به شیوه ای جذاب است. آن ها می توانند پیغام خود را شفاف و به طور خلاصه بیان کنند، متناسب با موقعیت جدی یا شوخ طبع باشند تا توجه و تمرکز مخاطبانشان را جلب کنند.

افراد کاریزماتیک هنگامی که در موقعیت های یک نفره یا در گروه های کوچک قرار می گیرند، از زبان بدن مثبت ازجمله حالت آرام و آسوده بدن و ارتباط چشمی با دیگران استفاده می کنند. آن ها مخاطبانشان را تماشا می کنند تا از آن ها بازخورد بگیرند و حالات خود را مطابق با موقعیت مخاطبان تنظیم کنند.

افراد کاریزماتیک هنگام حضور در گروه های عظیم یا در وقت سخنرانی به طور مساوی با همه ارتباط چشمی برقرار نموده و توجه آن ها شامل همه حضار می شود.

سامانه مشاوره آنلاین های اکسپرت

ج) افراد کاریزماتیک به دیگران علاقه مند هستند و واقعاً می خواهند به آنچه که دیگران می گویند گوش دهند.

آن ها از دیگران سؤالاتی می پرسند تا دیدگاه ها، نظرات و احساساتشان را درک کنند و به دلیل توانایی در ایجاد احساس راحتی در مخاطب، اکثراً پاسخ های صمیمانه و صادقانه دریافت خواهند کرد.

افراد کاریزماتیک بقیه را دوست دارند و برایشان احترام قائل هستند، جزئیات مصاحبه های قبلی را به خاطر می سپارند و درنتیجه در مخاطب حس احترام و اعتماد ایجاد می کنند.

د) افراد کاریزماتیک در برقراری ارتباط با دیگران عالی عمل می کنند.

لبخند صادقانه و صمیمی، حفظ ارتباط چشمی، خوش مشرب بودن و مؤدبانه رفتار کردن، خوش بین بودن و تعامل سازنده راه هایی بسیار مؤثر برای گرد آوردن مردم در اطراف افراد کاریزماتیک است.

روی هم رفته، داشتن کاریزما شامل برقراری ارتباط پویا و پرشور و شوق همراه با استفاده از زبان بدن مثبت است. این توانایی شامل مثبت اندیشی، خوش بینی و اعتماد به نفس و همچنین متقاعد کردن، احترام و جلب اعتماد دیگران است.

همه ما می توانیم با توسعه مهارت های بین فردی به وسیله تمرین و تکرار، خودمان را جذاب تر کنیم. اما به یاد داشته باشید، هرچند به فردی کاریزماتیک تبدیل شوید، باز هم قادر نخواهید بود همه مردم را در همه زمان ها جذب کنید و نباید برای این هدف کوشش کنید.

تست کاریزماتیک بودن

تستی توسط محققان طراحی شده که میزان کاریزماتیک بودن افراد را نشان می دهد و در چند مجله معتبر به چاپ رسیده است. نکته جالب توجه اینکه محققان پی بردند نمره خود ارزیابی کاریزما به نمره ارزیابی افراد دیگر بسیار نزدیک است.

برای اجرای تست، عبارات زیر را بخوانید و به هرکدام از یک تا پنج نمره بدهید. نمره یک یعنی این عبارت به میزان بسیار کم درباره شما درست است و نمره پنج یعنی این عبارت بسیار زیاد درمورد شما صدق می نماید.

من کسی هستم که:

1. در یک جمع مورد توجه هستم.

2. توانایی نفوذ روی دیگران را دارم.

3. می دانم چگونه گروهی را راهنمایی و رهبری کنم.

4. افراد مختلف با من احساس راحتی می کنند.

5. بیشتر اوقات به دیگران لبخند می زنم.

6. می توانم با هرکسی ارتباط برقرار کنم.

در انتها اعدادی را که جلوی هر سؤال نوشته اید با یکدیگر جمع بزنید. عدد به دست آمده باید در بازه 6 تا 30 قرار داشته باشد. اکنون این عدد را بر 6 تقسیم کنید تا نمره کاریزماتیک بودن شما تعیین شود. اگر عدد به دست آمده از 3.7 بیشتر بود، به این معناست که شما از لحاظ کاریزماتیک بودن بالاتر از حد متوسط جامعه هستید.

منبع:

Tskhay, K. O., Zhu, R., Zou, C. & Rule, N. O. (2018). Charisma in everyday life: Conceptualization and validation of the General Charisma Inventory. Journal of Personality and Social Psychology, 114(1), 131-152

افراد کاریزماتیک تاریخ دنیا و ایران

تمامی رهبران انقلاب ها در سراسر دنیا و پایه گذاران تحولات اجتماعی، شخصیت کاریزماتیک دارند، هنرپیشه ها، هنرمندان، برخی دانشمندان و افراد پیش رو نیز در این دسته جای می گیرند. از معروف ترین افراد کاریزماتیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ناپلئون بناپارت

نلسون ماندلا

وینستون چرچیل

آدولف هیتلر

مهاتما گاندی

امام خمینی

مائو

جان اف. کندی

مدونا

رابی ویلیامز

مرلین مونرو

اپرا وینفری

جیم موریسون

مارتین لوتر کینگ

رونالد ریگان

باراک اوباما

کلارک گابل

همفری بوگارت

فیدل کاسترو

مالکوم ایکس

اوا پرون

جیم موریسون

آنگ سان سو چی

فریدا کالو

استیو جابز

لئوناردو دی کاپریو

برد پیت

مایکل جکسون

بروس لی

بهروز وثوقی

جمشید هاشم پور

علی نصیریان

مهران مدیری

شهاب حسینی

محمدرضا گلزار

و…

البته کاریزماتیک بودن به افراد خاصی محدود نمی شود. در پیرامون ما مدیران تحول گرا بسیار کاریزماتیک هستند، زیرا توانایی دارند که با جذب منابع انسانی تغییرات قابل توجه در سازمان ایجاد نموده و آن ها را حفظ کنند.

و در انتها

اکنون نوبت شماست که دانسته های خود را با ما درمیان بگذارید. به تکمیل لیست افراد کاریزماتیک یاری کنید و در صورت تمایل به وسیله ارسال نظر برایمان بنویسید شما درباره اشخاص کاریزماتیک و خصوصیات ذاتی یا اکتسابی شان چگونه فکر می کنید؟ آیا دوست دارید شخصیتی کاریزماتیک باشید؟ نتیجه تست کاریزماتیک شما چه عددی بود؟ دیدگاهتان را درباره شخصیت های کاریزماتیک با ما و دیگر مخاطبان وبلاگ ساعتچی به اشتراک بگذارید. همچنین اگر مصمم هستید به فردی تأثیرگذار تبدیل شوید از مقاله قوانین واقعی برای داشتن روابط پیروز بازدید نمایید.

برگرفته از: skillsyouneed ؛ yscouts و منابع معتبر فارسی

منبع: setare.com

به "افراد کاریزماتیک چه کسانی هستند و راه های کاریزماتیک شدن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد کاریزماتیک چه کسانی هستند و راه های کاریزماتیک شدن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید