کشف سیارکی که از عطارد هم به خورشید نزدیک تر می گردد

به گزارش وبلاگ ساعتچی، می دانیم که بیشتر سیارک ها در محدوده ای بین مدار سیارات مریخ و مشتری قرار دارند. منطقه ای از منظومه شمسی که آن را با عنوان کمربند سیارک ها می شناسیم. اما این تمام ماجرا نیست و هستند سیارک هایی که در فاصله نزدیک تری نسبت به خورشید و زمین به دور تک ستاره منظومه شمسی می گردند. با کشف جدید اخترشناسان اما ماجرا جالب تر از قبل شده است: یک سیارک که در مدارش از عطارد هم به خورشید نزدیک تر می گردد!

کشف سیارکی که از عطارد هم به خورشید نزدیک تر می گردد

این سنگ آسمانی که با یاری نقشه بردار آسمان ZTF کشف شده است هر 151 روز یک بار به دور خورشید می گردد و سریع تر از هر سیارک دیگری یک بار گردش به دور خورشید را به اتمام می رساند.

این جرم که 2019LF6 نام گرفته در دسته ای از سیارک ها با عنوان سیارک های آتیرا (Atira) قرار می گیرد. ویژگی اصلی این سیارک ها این است که مدارشان داخل مدار زمین به دور خورشید جای دارد. تا کنون 20 سیارک با این ویژگی کشف شده اند.

مدار سیارک یک کیلومتری 2019LF6 مداری بیضوی است که در دورترین فاصله از خورشید به ورای مدار زهره می رسد و در نزدیک ترین فاصله از خورشید از عطارد هم به تک ستاره منظومه شمسی نزدیک تر می گردد.

با توجه به فاصله بسیار کم 2019LF6 از خورشید و قرارگیری آن در داخل مدار زمین به دور خورشید دیدن این جرم در آسمان زمین کار آسانی نیست. چرا که این سیارک از دید ناظر زمینی همواره در فاصله ظاهری کمی از خورشید قرار گرفته است. به گفته Quanzhi Ye، کاشف این سیارک، بهترین زمان برای رصد این دسته از اجرام آسمانی 20 تا 30 دقیقه پیش از طلوع یا پس از غروب خورشید است.

این پژوهشگر یک کمپین رصدی را با عنوان Twilight شروع نموده و در آن سعی می نماید سیارک های دسته آتیرا را کشف کند. پیش از این در این کمپین رصدی یک سیارک کشف شده بود که هر 165 روز یک بار به دور خورشید می چرخید. اکنون و با کشف 2019LF6 این رکورد جابه جا شده است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سیارک 2019LF6.

Credit: ESO/L. CALÇADA/EDITED BY IAN ONEILL

منبع: دیجیکالا مگ

به "کشف سیارکی که از عطارد هم به خورشید نزدیک تر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیارکی که از عطارد هم به خورشید نزدیک تر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید