کاراته در سال 98؛ کسب 4 سهمیه از طولانی ترین جهت تاریخ المپیک، تعطیلی تیم های پایه به چه قیمت؟

به گزارش وبلاگ ساعتچی، کاراته ایران در سال 98 با حضور در رویدادهای متعدد پیروز به قطعی کردن چهار سهمیه المپیک شد. این در شرایطی است که توجه به تیم های پایه در این سال صفر بود.

کاراته در سال 98؛ کسب 4 سهمیه از طولانی ترین جهت تاریخ المپیک، تعطیلی تیم های پایه به چه قیمت؟

به گزارش وبلاگ ساعتچی، عملکرد پیروز تیم کومیته مردان ایران در سالیان اخیر به گونه ای بوده که نه تنها کاراته را تبدیل به پیروز ترین رشته رزمی کشورمان از لحاظ نتیجه گیری نموده، بلکه طبق صحبت های مسئولان ورزش کشور در حال حاضر یکی از پرامیدترین رشته های ورزشی ایران برای پیروزیت در المپیک توکیو است.

کاراته ایران سال 98 را به حضور ماراتن گونه در مسابقات کسب سهمیه المپیک توکیو اختصاص داد و در 12 ماه سال در 13 رویداد دنیای و آسیایی حاضر شد و برای کسب 8 سهمیه المپیک کاراته(6 سهمیه در کومیته و 2 سهمیه در کاتا) کوشش کرد. ماراتن پر فشاری که باعث شد مسئولان فدراسیون کاراته، کادرفنی و ملی پوشان روزهای دشواری را پشت سر گذاشته و به صورت مداوم در حال سفر و حضور در مسابقات مختلف باشند.

حسن طباطبایی که تنها 6 روز قبل از سال 98 صندلی ریاست فدراسیون کاراته در جهت کسب سهمیه المپیک را در اختیار گرفته بود، با توجه به فشردگی مسابقات کسب سهمیه المپیک کوشش کرد تمام توجه خود را معطوف به تیم های بزرگسالان نموده و از لحاظ اقتصادی شرایط اعزام ملی پوشان را فراهم کند. موضوعی که باعث شد از توجه به تیم های پایه غافل گردد و کاراته ایران عملا سال 98 را بدون داشتن تیم های پایه به انتها برساند و به نوعی این تیم ها تعطیل شدند. اتفاقی که مهمترین انتقاد به عملکرد رئیس فدراسیون کاراته در سال گذشته بود و با توجه به اضافه شدن این رشته به المپیک 2022 جوانان نگرانی هایی را در پی داشت و امید می رود این اقدام به قیمت از بین رفتن کاراته کاهای جوان و استعدادها تمام نگردد.

با همه این تفاسیر کاراته روزهای تلخی و شیرینی را در سال 98 پشت سر گذاشت و در نهایت با انتشار ویروس کرونا در دنیا با قطعی کردن 4 سهمه المپیک(2 سهمیه در بخش مردان و 2 سهمیه در بخش بانوان) به استقبال سال جدید رفت. 4 سهمیه ای که برای کسب آن ملی پوشان کاراته را تبدیل به مارکوپولوهای ورزش ایران نموده بود و هر چند روز یک بار شاهد حضور آنها در تاتامی کشورهای مختلف بودیم.

در این گزارش قصد داریم نگاهی به مهمترین اتفاقات و رویدادهای کاراته کشور در سال 98 داشته باشیم که در زیر می خوانید:

انتها دوران حضور آشوری در کاراته

مهمترین اتفاق کاراته در روزهای ابتدایی سال 98 و در فروردین ماه انتها همکاری محسن آشوری با مجموعه فدراسیون کاراته بود. دبیر باسابقه کاراته ایران که در روزهای انتهای سال 97 سرپرستی این فدراسیون را برعهده داشت و مجمع انتخاباتی را برگزار کرد. پس از انتخاب طباطبایی؛ آشوری به عنوان دبیر فدراسیون انتخاب شد، اما عمر همکاری او با حسن طباطبایی این بار کمتر از یک ماه دوام داشت و او فرصت همکاری بیشتر در پست همیشگی خود در فدراسیون کاراته را پیدا نکرد.

وحید مومنی در تاریخ 26 فروردین ماه به عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون کاراته انتخاب شد و به عنوان جایگزین آشوری وظایف دبیری فدراسیون را برعهده گرفت.

عدم اعزام تیم های پایه به مسابقات قهرمانی آسیا

طباطبایی در 28 فروردین ماه تصمیم به عدم اعزام تیم های پایه به مسابقات قهرمانی آسیا گرفت. تصمیمی که در ابتدا با عدم مجوز از سوی شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان اتخاذ شد و در ادامه با توجه به حضور کوتاه مدت طباطبایی در فدراسیون و هزینه های بالای اعزام این تیم به مسابقات قهرمانی آسیا در مالزی رسما گرفته شد و تیم های پایه کشورمان برای دومین دوره متوالی از حضور در مسابقات باز ماندند.

بعد از این اتفاق فدراسیون گفت که تیم های پایه به مسابقات قهرمانی دنیا در شیلی نیز اعزام نخواهند شد که از شانس فدراسیون با توجه به حوادث داخلی شیلی این مسابقات به طور کامل لغو شد.

وداع با نوید کاراته ایران

قطعا مرگ نوید محمدی تلخ ترین اتفاق کاراته ایران در سال گذشته بود. محمدی که با کسب مدال طلای المپیک 2018 جوانان در آرژانتین به عنوان یکی از امیدهای کاراته ایران نام خود را بر سر زبان ها انداخته بود، در تاریخ 16 خردادماه در سانحه رانندگی در شیراز جان به جان آفرین تسلیم کرد و داغ سنگینی را برای کاراته ایران به جای گذاشت.

طولانی ترین جهت کسب سهمیه المپیک تاریخ

در ادامه جهت کسب سهمیه المپیک توکیو، ملی پوشان کاراته کشورمان از اواخر فروردین تا 6 بهمن ماه سال 98 در 13 رویداد حضور پیدا کردند و در نهایت با شیوع ویروس کرونا در دنیا و لغو مسابقات کاراته وان مراکش به کار خود انتها دادند. میانگین هر 24 روز حضور در مسابقه نشان از برنامه ریزی غیر حرفه ای فدراسیون دنیای کاراته در سال گذشته داشت و بار دیگر بی کفایتی تصمیم گیران فدراسیون دنیای این رشته را اثبات کرد. موضوعی که باعث شده المپیک توکیو تنها حضور کاراته در معتبرترین رویداد ورزشی دنیا باشد و بعد از انتها این مسابقات مجددا شاهد حذف کاراته از المپیک باشیم.

برنامه ریزی پر فشار فدراسیون دنیای کاراته باعث شده بود ملی پوشان کشورمان در سال گذشته در مسابقات قهرمانی آسیا، 8 مرحله در رقابت های لیگ برتر کاراته وان و 4 مرحله در رقابت های لیگ سری A حضور داشته باشند و در نهایت پیروز به کسب 29 مدال طلا، 11 نقره و 27 برنز در مجموع مسابقات کومیته و کاتا شوند.

تیم ملی مردان کشورمان در سال گذشته پیروز به 16 مدال طلا، 8 مدال نقره و 16 مدال برنز در مسابقات قهرمانی آسیا و رقابت های کاراته وان شد و سهم بانوان کشورمان نیز از حضور در این مسابقات، 12 مدال طلا، 2 مدال نقره و 8 مدال برنز بود.

کاتا همچنان در جهت تکرار

کاتا ایران در سال 98 در جهت تکرار فرایند سالیان گذشته خود قرار داشت و هیچ خبری از پیشرفت آن نبود. از مجموع 69 مدال کاراته ایران در سال گذشته سهم کاتا تنها یک مدال طلا، یک مدال نقره و 3 مدال برنز بود. کاتای تیمی بانوان بعد از کسب مدال طلا در مسابقات کاراته وان سری A ترکیه در مسابقات قهرمانی آسیا نیز به مدال نقره رسید و کاتای تیمی مردان نیز در مسابقات ترکیه و قهرمانی آسیا به مدال برنز دست یافت. فاطمه صادقی تنها کاتاروی کشورمان در سال گذشته بود که پیروز شد در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال برنز دست پیدا کند، اما همانند نگین باقری و در بعضی مسابقات مهسا افسانه توفیقی در مسابقات کاراته وان نداشت.

اتفاقی که باعث شده تنها امید کاراته ایران برای کسب سهمیه المپیک کاتا به مسابقات کسب سهمیه المپیک پاریس باشد، اما با فرایند ملی پوشان کاتای کشورمان کسب سهمیه المپیک در کاتا به نظر دور از دسترس می رسد.

4 سهمیه المپیک دستاورد کاراته به وسیله رنکینگ

بعد از لغو مسابقات کاراته وان مراکش و کاراته وان اتریش به دلیل شیوع ویروس کرونا، فدراسیون دنیای کاراته مسابقات سالزبورگ اتریش را به عنوان آخرین مرحله مسابقات کسب سهمیه المپیک به وسیله رنکینگ در نظر گرفت و ایران در این شرایط پیروز به قطعی کردن 4 سهمیه شد. بهمن عسگری در وزن 75- کیلوگرم، سجاد گنج زاده در وزن 75+ کیلوگرم، سارا بهمنیار در وزن 55- کیلوگرم و حمیده عباسعلی در وزن 61+ کیلوگرم چهار المپین کاراته ایران در انتها سال 98 بودند.

در حال حاضر این شانس برای کاراته ایران وجود دارد که یک سهمیه در بانوان و یک سهمیه در آقایان را به وسیله مسابقات کسب گزینشی المپیک در پاریس دریافت کند. مسابقاتی که قرار بود اردیبهشت ماه امسال برگزار گردد، اما با تعویق رقابت های المپیک در حال حاضر به تعویق افتاده و قرار است فدراسیون دنیای بعد از انتها ویروس کرونا در مورد آن تصمیم گیری کند.

عسگری، پرافتخارترین مرد کاراته ایران در سال 98

تیم ملی مردان کومیته کشورمان در سال گذشته پیروز به کسب 40 مدال در رویدادهای مختلف شد و بهمن عسگری نخستین المپین تاریخ کاراته ایران با کسب 4 مدال طلا، یک نقره و 4 برنز بهترین دستاورد را در میان ملی پوشان کشورمان به نام خود ثبت کرد.

بعد از عسگری، سجاد گنج زاده با 4 مدال طلا، یک نقره و 2 برنز، ذبیح الله پورشیب با کسب 4 مدال طلا و 2 برنز و صالح اباذری با کسب یک مدال طلا، 2 نقره و 4 برنز در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

مهدی قراری زاده، امیر مهدی زاده و کومیته تیمی مردان پیروز به کسب مدال طلا شدند و علی اصغر آسیابری و سید علی کریمی با کسب مدال نقره و مهدی خدابخشی با 3 مدال برنز، مجید حسن نیا با 2 مدال برنز و علی مسکینی با یک مدال برنز دیگر نفرات مدال آور کاراته ایران بودند.

حمیده عباسعلی پرافتخارترین بانوی کاراته ایران در سال 98

در بخش بانوان، کاراته ایران در سال گذشته پیروز به کسب 22 مدال از رویدادهای مختلف شد که حمیده عباسعلی با کسب 5 مدال طلا و 4 برنز پرافتخارترین بانوی کاراته کا کشورمان بود.

بعد از عباسعلی، رزیتا علیپور با 2 مدال طلا، یک نقره و یک برنز، طراوت خاکسار با 2 مدال طلا و 2 مدال برنز و سارا بهمنیار با 2 مدال طلا و یک برنز در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

کومیته تیمی بانوان کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال طلا رسید و شیما آل سعدی نیز یک مدال نقره برای کشورمان در مسابقات کاراته وان کسب کرد.

نایب قهرمانی کاراته ایران در آسیا

شانزدهمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی آسیا در اواخر تیرماه سال گذشته در تاشکند ازبکستان برگزار گردید و ملی پوشان کاراته کشورمان با کسب 5 مدال طلا، 2 مدال نقره و 4 مدال برنز به مقام نایب قهرمانی دست یافتند.

در این مسابقات تیم کاراته ژاپن با کسب مدال های کاتا و کسب 6 مدال طلا، سه مدال نقره و 4 مدال برنز به مقام قهرمانی رسید و ازبکستان با 3 مدال طلا، یک مدال نقره و 3 مدال برنز سوم شد.

کسب بهترین دستاورد تاریخ بانوان در قهرمانی آسیا

تیم بانوان کشورمان با کسب 3 مدال طلا(حمیده عباسعلی، طراوت خاکسار و کومیته تیمی بانوان)، 2 نقره(رزیتا علیپور و کاتای تیمی بانوان) و یک برنز(فاطمه صادقی) بهترین دستاورد خود در تاریخ این مسابقات را رقم زد.

پیش از این کاراته بانوان بهترین نتیجه خود را با کسب 2 مدال طلا، 3 نقره و 2 برنز در سال 2012 کسب نموده بود که این بار در ازبکستان عملکرد بهتری از خود بر جای گذاشت.

هت تریک قهرمانی کومیته تیمی مردان در آسیا

تیم کومیته تیمی مردان کشورمان بعد از هت تریک قهرمانی در مسابقات دنیای این بار با شکست 3 بر صفر عربستان در ملاقات نهایی در آسیا هم هت تریک کرد. دستاوردی تاریخی برای تیم کومیته تیمی مردان کشورمان که با راهنمایی شهرام هروی با قهرمانی در 6 رویداد اخیر کومیته تیمی مردان دنیا و آسیا نام خود را در تاریخ کاراته دنیا ثبت نموده است.

دومین گرندوینری گنج زاده

با انتها هفتمین مرحله رقابت های لیگ برتر کاراته وان در سال 2019 در 10 آذرماه سال 98، سجاد گنج زاده پیروز شد به عنوان گرند وینر وزن 84+ کیلوگرم در سال 2019 انتخاب گردد. افتخاری که گنج زاده در سال 2017 نیز پیروز به کسب آن شده بود.

گنج زاده برای رسیدن به این مهم در سال 2019 میلادی پیروز به کسب 3 مدال طلا، 2 برنز در مسابقات لیگ برتر کاراته وان 2019، یک برنز در رقابت های سری A 2019 و یک مدال برنز در مسابقات قهرمانی آسیا شد.

موسوی رفت، خوشقدم آمد

ستاره موسوی با وجود کسب بهترین نتیجه تاریخ کاراته بانوان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا 4 مهرماه از سمت خود کنار گذاشته شد. سمانه خوشقدم ابتدا به عنوان مربی جایگزین موسوی در تیم بانوان و در تاریخ 14 بهمن رسما به عنوان سرمربی تیم بانوان انتخاب شد.

خوشقدم از زمان حضور در تیم ملی کاراته با توجه به آشنایی با ملی پوشان کوشش کرد فرایند مثبت تیم بانوان را ادامه دهد. فرایندی که در نهایت با دو کسب سهمیه المپیک تکمیل شد.

پیش از تغییر کادرفنی تیم ملی بانوان نیز اشرف امینی در 22 مردادماه به عنوان مدیر تیم های ملی کاراته بانوان انتخاب شد که این انتخاب با استعفای افسانه باقری نایب رئیس بانوان در 26 مردادماه تکمیل شد.

امینی نیز پس از مدتی به عنوان نایب رئیس جدید فدراسیون کاراته انتخاب شد.

پورشیبِ المپیکی به المپیک نرسید

قطعا ذبیح الله پورشیب کاپیتان پر کوشش تیم کشورمان بدشانس ترین ورزشکار دنیا در جهت کسب سهمیه المپیک بود که با وجود کسب سهمیه المپیک از حضور در توکیو بازماند.

طبق تصمیم فدراسیون دنیای کاراته و با ادغام اوزان 84- و 84+ کیلوگرم در وزن المپیکی 75+ کیلوگرم، 4 ورزشکار برتر رنکینگ سهمیه المپیک را دریافت می کردند. پورشیب در رنکینگ وزن 75+ کیلوگرم در صندلی دوم و سجاد گنج زاده در صندلی سوم قرار داشت، اما با توجه به صدرنشینی گنج زاده در وزن 84+ کیلوگرم و دومی پورشیب در وزن 84- کیلوگرم، اولویت المپیکی شدن با گنج زاده بود و این موضوع باعث شد پورشیب با وجود حضور در میان 4 ورزشکار برتر رنکینگ از حضور در توکیو بازبماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کاراته در سال 98؛ کسب 4 سهمیه از طولانی ترین جهت تاریخ المپیک، تعطیلی تیم های پایه به چه قیمت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاراته در سال 98؛ کسب 4 سهمیه از طولانی ترین جهت تاریخ المپیک، تعطیلی تیم های پایه به چه قیمت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید