چرا گاهی با وجود رژیم وزنمان کم نمیشود؟

به گزارش وبلاگ ساعتچی، با اراده زیاد به خودتان قول می دهید که چند کیلو وزن اضافه را کم کنید. با رژیم و ورزش کارتان را آغاز می نماید. در هفته های اول همه چیز به خوبی پیش می رود و بابت این موفقیت به خودتان تبریک می گویید. اما بعد از مدتی وقتی خودتان را وزن می کنید، متوجه می شوید که وزن تان ثابت مانده است.

چرا گاهی با وجود رژیم وزنمان کم نمیشود؟

5 علت توقف کاهش وزن

اگر در حال اجرای یک برنامه منظم برای کاهش وزن هستید و از نتیجه بدست آمده راضی نیستید شاید این مقاله جواب بعضی از سوالات شما را بدهد. در این مقاله ما به آنالیز 5 علت عجیب که مانع کاهش وزن شما می شوند خواهیم پرداخت.
1)شاید با مصرف مکمل ها، توانایی و دستاوردهای کاهش وزنتان را از بین می برید
آیا فکر می کنید که با مصرف مکمل های آنتی اکسیدان مخصوصا ویتامین C و E از بدنتان در مقابل فشار ناشی از ورزش، محافظت می کنید و بدنتان را آماده می کنید تا هر روز بتواند در باشگاه ورزش کند؟ برطبق یک تحقیق تازه، این تفکر چندان هم درست نیست. بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده اند که تجزیه ماهیچه ها که در طول ورزش اتفاق می افتد، در واقع چیر خوبی است زیرا باعث افزایش حساسیت به انسولین و کاهش وزن می گردد.

مصرف دوز زیادی از آنتی اکسیدان ها بعد از ورزش می تواند مانع پاسخ مفید و طبیعی بدنتان به ورزش گردد. اگر کاهش وزنتان، متوقف شده، از ویتامین های C و E استفاده نکنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

2)همراه با کاهش کالری، خوابتان را نیز کم نموده اید
با توجه به تحقیقی که چند سال قبل به وسیله پزشکان در دانشگاه مرکز منابع بالینی عمومی شیکاگو انجام شد، افراد تحت رژیم شب ها کمتر از 6 ساعت می خوابیدند، بطور قابل توجهی کمتر از آنهایی که 8 ساعت می خوابیدند، چربی از دست دادند و علاوه بر آن، بیشتر احساس گرسنگی می کردند.

مدیر این مطالعه دکتر پلامن پنو، استادیار پزشکی در دانشگاه شیکاگو می گوید: اگر هدف شما، از دست دادن چربی است، کم خوابی مانند گذاشتن چوب لای چرخ دوچرخه تان است. بنظر می رسد کاهش ساعات خواب روشی که در جامعه مدرن، فراگیر است کوشش های شما برای کاهش چربی به وسیله رژیم غذایی را بر باد می دهد. در مطالعه ما، کاهش خواب، از دست دادن چربی را تا 55 درصد کاهش داد. اگر می خواهید چربی بیشتری از دست بدهید، تلویزیون را خاموش کنید و به رختخواب بروید.

3)با شدت کم، تمرین می کنید
آیا سرعت کاهش وزنتان، کم شده است؟ شاید لازم باشد سرعت تمریناتتان را افزایش دهید. مطالعات نشان می دهند که تمرینات اینتروال با شدت بالا یا تمرین با شدت بالا به مدت 30 ثانیه تا چند دقیقه و بعد از آن، 1 تا 2 دقیقه زمان ریکاوری(بدون هیچ تمرین یا تمرین بسیار کم شدت) و سپس تکرار این چرخه برای چندین بار بیشتر از تمرینتان هوازی با شدت میانه، ساده و قدیمی، باعث کاهش وزن می گردد.

اگر معمولا با سرعت میانه و بمدت 30 دقیقه، آهسته می دوید بجای آن، خودتان را بمدت 5 دقیقه با یک سرعت کم، گرم کنید سپس با شدت بسیار بالا بمدت 1 دقیقه بدوید و با 4 دقیقه دویدن بسیار آرام، خودتان را ریکاوری کنید. این کار را 5 بار تکرار کنید.

چگونه می توانید بفهمید که شدت تمرینتان، بالاست؟
ضربان قلبتان را مقدار بگیرید. تمرینات با شدت بالا، آنهایی هستند که باعث می شوند ضربان قلبتان به 70 تا 85 درصد حداکثر ضربان قلبتان برسد. اما قبل از آنکه برای مشخص حداکثر ضربان قلبتان، محاسبات ذهنی انجام دهید(220 منهای سنتان)، یک فرمول ظاهرا تازهتر و دقیق تر را امتحان کنید که پس از مطالعه بر روی بیش از 3000 مرد و زن 19 تا 89 ساله، بوجود آمده: 211 منهای 64 درصد از سن تان. این فرمول تازهتر، عدد بالاتری تحویل می دهد اما این، چیز خوبی است. هر چه بیشتر کوشش کنید، به نتایج بهتری می رسید.
4)کالری غذاهای خارج از خانه را دست کم گرفته اید
اگر صادقانه بگوییم، این، کار سختی است. اخیرا محققان دانشگاه تورنتو، محتوای کالری غذاهای 19 رستوران زنجیره ای را آنالیز کردند و نتایج؛به معنی واقعی کلمه، غیرعادی بود. بطور میانه، وعده های صبحانه، ناهار و شام، 1128 کالری داشتند(در حالی که تحقیق قبلی نشان داده بود، وعده های غذایی فست فودها حدود 881 کالری دارد و این 1128 کالری، 56 درصد از 2000 کالری توصیه شده به وسیله FDA است که یک فرد بزرگسال سالم باید در هر روز بخورد) و این کالری، حتی شامل دسر هم نمی گردد.

محققان محاسبه نموده اند که دسر بطور میانه 549 کالری دیگر به این کالری ها، اضافه می نماید. همه رستوران ها نه فقط فست فودها برای افرادی که تحت رژیم هستند، مانند میدان مین هستند.

برای جلوگیری از صدمه به رژیم غذایی و توقف کاهش وزنتان، در رستوران ها از وعده های غذایی بهره ببرید که با عنوان سالم در منو درج شده اند. در این مطالعه، چنین وعده هایی بطور میانه 474 کالری، 13 گرم چربی(20 درصد از ارزش روزانه تان) 3 گرم چربی اشباع(17 درصد از ارزش روزانه شما) و 752 میلی گرم سدیم(50 درصد اندازه کافی روزانه) داشتند و اگر گزینه سالم در منو وجود ندارد، غذای اصلی تان را نصف کنید و از سس، دسر و چیزهای اضافه ای مانند نان، کمتر بهره ببرید. به این منظور، استفان گالو، نویسنده ده فرمان لاغری توصیه می نماید که در انتهای میز بنشینید زیرا نان، چیپس و بقیه چیزهایی که بطور مشترک سرو می شوند، معمولا تا رسیدن به وسط میز، تمام می شوند.

5)بخاطر وزنتان، استرس دارید
کاهش وزن، کار ترسناکی نیست. یک کار چالش برانگیز است که به تمرکز و امید مداوم احتیاج دارد. به همین علت پژوهشگران دانشکده پزشکی کک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس، اخیرا نتایج حاصل از تمام مطالعات تحقیقاتی موجود در خصوص تاثیر مراقبه بر خوردن افراطی، خوردن احساسی و بطور کلی رژیم غذایی مصرفی را مورد آنالیز قرار دادند و متوجه شدند که اکثریت قریب به اتفاق این مطالعات (86 درصد) نشان می دهد که مدیتیشن، هر سه مورد را بهبود می بخشد.

اگر بخاطر اینکه بنظر می رسد کاهش وزنتان، متوقف شده ، استرس دارید، به غذا خوردن روی نیاورید بلکه سعی کنید بجای آن، ذهنتان را آرام کنید. روی پر کردن ریه ها و بازدم آرام، تمرکز کنید. ذهنتان را خالی و جسمتان را آرام کنید. در هر زمان، یک بخش از بدنتان را ریلکس کنید. بمدت 5 دقیقه در زمان حال، زندگی کنید. آرامش را احساس کنید سپس به کوششتان ادامه دهید. بااینکار شما برای آرام شدن، احتیاجی به غذا خوردن ندارید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "چرا گاهی با وجود رژیم وزنمان کم نمیشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گاهی با وجود رژیم وزنمان کم نمیشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید